آموزش گل شماره 4+ لیف شماره 2

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

امروز یه مدل گل جدید رو آموزش میدم که خودم برای بافت لیف ازش استفاده کردم. بافت لیف دقیقا مثل بافت لیف گلداره (کلیک کنید) فقط برای روی لیف ابتدا گل رو می بافیم و بعد اون رو بعنوان دایره مرکزی لیف قرار داده مابقی بافت رو ادامه میدیم.

ch40b  ch40a  ch40c

و اما آموزش گل:

دور اول: با رنگ شماره 1 (برای بافت مرکز گل) 3 تا زنجیره می زنیم و با بافت نامرئی متصل می کنیم تا به شکل یک حلقه دربیاد.1 زنجیره می زنیم و 7 تا پایه کوتاه روی این حلقه می بافیم و با بافت نامرئی به اولین پایه کوتاه اتصال میدیم. (7 پایه کوتاه)

دور دوم: برای بافت گلبرگ ها 3 زنجیره می زنیم، در هر یک از دومین  و سومین زنجیره 1 بافت نامرئی می بافیم، [1 بافت نامرئی در حلقه جلویی از پایه کوتاه بعدی (بر روی حلقه مرکزی) می بافیم، مجددا 3 زنجیره زده، در هر یک از دومین و سومین زنجیره 1 بافت نامرئی می بافیم] و دستور العمل داخل کروشه ([]) رو تا آخر ادامه می دهیم، در نهایت با بافت نامرئی اتصال ایجاد کرده و کار رو خاتمه میدیم. (7 گلبرگ)

دور سوم:  در این دور در حلقه های عقبی باقی مانده از گره های دور اول بافت را انجام می دهیم،  نخ رنگ شماره 2 (رنگ اصلی گل) رو با پایه کوتاه به هر کدام از گره ها که خواستیم متصل می کنیم، 1 پایه کوتاه دیگه در همین گره بافته و در هر یک از گره های بعدی 2 پایه کوتاه تا انتهای دور می بافیم، با بافت نامرئی به ابتدا متصل می کنیم. (14 پایه کوتاه)

دور چهارم: برای گلبرگ ها 1  زنجیره زده، 1 پایه کوتاه در حلقه جلویی اولین گره می بافیم، دستورالعمل بافت:[ 4 زنجیره، 1 بافت نامرئی در هر یک از زنجیره های دوم، سوم و چهارم، 1 بافت نامرئی در حلقه جلویی از گره بعدی از دور سوم] را تا آخر دور ادامه می دهیم و با بافت نامرئی به ابتدا متصل کرده کار را خاتمه می دهیم. (14 گلبرک)

دور پنجم: در این دور در حلقه های عقبی باقی مانده از گره های دور سوم بافت را انجام می دهیم،  نخ رو با پایه کوتاه به هر کدام از گره ها که خواستیم متصل می کنیم، 2 پایه کوتاه در گره بعد می بافیم، دستورالعمل: [ 1 پایه کوتاه در گره بعد، 2 پایه کوتاه در گره بعد] را تا انتها ادامه داده با بافت نامرئی به ابتدا متصل می کنیم. (21 پایه کوتاه)

دور ششم: بافت دور چهارم رو تکرار می کنیم. (21 گلبرگ)

دور هفتم: در این دور در حلقه های عقبی باقی مانده از گره های دور پنجم بافت را انجام می دهیم،  نخ رو با پایه کوتاه به هر کدام از گره ها که خواستیم متصل می کنیم، 1 پایه کوتاه در گره بعد و 2 پایه کوتاه در گره بعدی می بافیم ، دستورالعمل: [1 پایه کوتاه در هر یک از 2 گره بعد، 2 پایه کوتاه در گره بعدی] را تا آخر ادامه می دهیم و با بافت نامرئی به ابتدا متصل می کنیم. (28 پایه کوتاه)

دور هشتم: بافت دور چهارم رو تکرار می کنیم. (28 گلبرگ)

دور نهم (در صورتی که بخواهیم بافت را ادامه بدهیم برای مثال برای بافت لیف، نیاز به بافت این دور است وگرنه می توان  نبافت): در این دور در حلقه های عقبی باقی مانده از گره های دور پنجم بافت را انجام می دهیم،  نخ رو با پایه کوتاه به هر کدام از گره ها که خواستیم متصل می کنیم، 3 زنجیره می زنیم، 1 پایه بلند در همین گره می بافیم، 1 پایه بلند در گره بعدی می بافیم، دستورالعمل: [ 2 پایه بلند در گره بعدی، 1 پایه  بلند در گره بعدی] را تا انتها ادامه می دهیم. با بافت نامرئی به سومین زنجیره از 3 زنجیره ابتدای اتصال ایجاد کرده کار را خاتمه می دهیم.

این مطلب دارد ۶ نظر

 1. معصوم می‌گه:

  سلام اگر ممکن نقشه گل را بگذارید چون من نقشه خوانی بلدهستم و از روی نوشته نتوانستم متوجه این مدل شوم با تشکر

 2. ریحانه کجوری می‌گه:

  سلام متاسفانه نقشه نداره . من توضیحاتش رو که به زبان انگلیسی بود ترجمه کردم

 3. پرستو می‌گه:

  SALAM REYHANE JOON. MAN KHEYLI TAZE KARAM. TA HALA CHIZI NABAFTAM. BE NAZARET BA CHI SHOOROO KONAM KE BETOONAM ANJAMESH BEDAM?

 4. مريم می‌گه:

  سلام من لیف ساده می خوام خیلی هم بافتنی بلد نیستم

یک نظر بدهید3 − = 0

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepy