باهوش ترین پرنده جهان که هوش بچه 4ساله را دارد!

به گزارش زنگ قلاب بافی، بعضی از حیوانات فقط برای خوردن، خوابیدن و فراوری مثل زندگی می نمایند. در حالی که بعضی مانند شامپانزه ها، سگ ها و پرندگان، هوش باورنکردنی از خود نشان می دهند. هنگام تحقیق در خصوص موجودات شگفت انگیزی که در سیاره ما زندگی می نمایند، متوجه می شویم که حیوانات بسیار باهوش تر و پیچیده تر از آن چیزی هستند که قبلا تصور می شد.

باهوش ترین پرنده جهان که هوش بچه 4ساله را دارد!

به گزارش خبرنگاران به نقل از فرادید، حیوانات قابلیت های قابل توجهی دارند، از تشخیص چهره و نام بردن اعضای خانواده تا یادگیری زبان اشاره و درک مرگ. پرندگان اغلب به عنوان بعضی از باهوش ترین موجودات، جدای از انسان، شناخته می شوند و بسیار بیشتر از آنچه کشف شده است، درک می نمایند. یکی از باهوش ترین پرندگان روی زمین پرنده ای به نام کیا باهوش و پر از شیطنت هستند.

کیا یکی از باهوش ترین پرندگان روی زمین است. آن ها دارای بزرگترین مغز و بالاترین توانایی های شناختی در دنیای پرندگان هستند. در حالی که آن ها مانند بسیاری از گونه های طوطی صحبت نمی نمایند، کیا به روش های دیگری ارتباط برقرار می نماید و گفته می گردد که هوشی برابر با یک کودک چهار ساله انسان دارد. هنگامی که توانایی های آن ها را در دنیای حیوانات از نزدیک مقایسه می کنیم، از نظر هوشی بسیار شبیه به نخستی ها هستند.

تحقیقات نو ثابت می نماید که کیا می تواند اطلاعات را در حوزه های مختلف شناختی ادغام کند. این پرنده که در آزمون های عمومی دامنه شرکت کرد تأیید کرد که احتمال را می فهمد و می تواند اطلاعات چندین منبع را برای قضاوت ترکیب کند. این توانایی هرگز خارج از میمون های بزرگ مشاهده نشده است. محققان بر این باورند که مطالعه این پرندگان امکان چگونگی تکامل هوش را باز می نماید. در نهایت، هدف آن ها ایجاد فرآیند های فکری مصنوعی با الگوبرداری از کیا است.

کیا می تواند پازل های منطقی را حل نماید، به عنوان یک گروه برای رسیدن به یک هدف مشترک کار کند، ابزار هایی را تهیه و استفاده کند، و راه های ابتکاری برای دریافت غذا بیابد. این پرندگان در محیط های خشن در کوهستان زندگی می نمایند و به سرعت حل مسائل را به عنوان وسیله ای برای استقامت یاد می گیرند. اما رفتار تیزبینانه آن ها بیش از یک ویژگی بقا است. این طوطی ها بازیگوش و کنجکاو هستند. اگر فرصتی پیدا کنید که از زیستگاه آن ها تماشا کنید، ممکن است آن ها را ببینید که در حال تعقیب یکدیگر هستند و مانند بچه ها با اشیاء بازی می نمایند.

کیا کجا زندگی می نماید؟

کیا تنها طوطی آلپ و یکی از 9 گونه طوطی بومی نیوزلند است. آن ها در جزیره جنوبی در منطقه ها جنگلی و کوهستانی زندگی می نمایند، از دره های رودخانه های پست و جنگل های ساحلی گرفته تا ارتفاعات. اما در طول قرن ها، انسان ها آن ها را از زیستگاه های پست خود بیرون انداخته و آن ها را مجبور نموده اند تا بیشتر در کوه های بالای درختان ساکن شوند.

کیا به چه علت شناخته شده است؟

کیا به گستاخ و بداخلاق بودن معروفیت دارد و القاب هایی مانند دلقک آلپ و طوطی آلپی شیطان دارد. اما بسیاری آن ها را شایان ستایش و مجذوب کننده می دانند، در حالی که بعضی آن ها را آزاردهنده و آسیب رسان می دانند. با این حال، اجماع اصلی این است که کیا یک پرنده دوست داشتنی است.

آن ها از انسان ها نمی ترسند و از سر و کله زدن با گردشگران (و دزدی از آنها) لذت می برند. در نزدیکی پیست های اسکی، لباس ها، کیف پول ها، پاسپورت ها، غذا و هر چیز دیگری که به میزان کافی کوچک باشد، برداشته و می برند. جدا از دزدی، کیا چادر ها را نیز سوراخ می نماید، درب ورود حیوانات خانگی به خانه ها نفوذ می نماید، به سمت مردم سنگ پرتاب می نماید، آنتن ماشین ها را می جود و بسیاری کار های دیگر.

کیا می تواند تا 20 سال عمر کند، اما میانگین عمر آن ها تنها پنج سال است. این گونه زندگی چالش برانگیزی دارد و قربانی شکارچیانی مانند صاریغ و قاقم (گونه ای از راسوها) می گردد و در محیط های کوهستانی خشن زندگی می نماید. آن ها ستیزه جو هستند، زیرا برای زنده ماندن باید اینگونه باشند.

متأسفانه بعضی از انسان ها از رفتار اعتماد آمیز آن ها سوءاستفاده می نمایند و آن ها را از روی عمد می کشند. قبل از سال 1970، بیش از 150000 کیا به علت جایزه تحت تعقیب قرار گرفتند. امروزه آن ها تحت قانون حیات وحش محافظت می شوند و محققان جمعیت آن ها را حدود 7000 تخمین می زنند.

آیا کیا از کلاغ ها باهوش تر است؟

بر اساس مطالعات متعدد، کلاغ ها و طوطی ها هوش مشابهی از خود نشان می دهند و هر دو پرنده مهارت های حل مسئله ای دارند که برابر با میمون های بزرگ است. با این حال، پاسخ به این سوال بسیار پیچیده تر از مقایسه ساده چه کسی باهوش تر است است. کلاغ ها و زاغ ها دارای ویژگی های شخصیتی و ویژگی های تشریحی متفاوت از کیا هستند؛ و بعلاوه در زیستگاه های متضاد زندگی می نمایند. کلاغ ها به علت محیط شهری خطرناکشان هنگام کشف چیز های نو بسیار محتاط تر هستند، در حالی که کیا ها ماجراجو هستند و در کار های نو فرو می روند. بعلاوه کلاغ ها به علت شکل منقارشان بیشتر از ابزار استفاده می نمایند. اما هر دو قدرت فوق العاده مغز را نشان می دهند و از اشیاء و استدلال برای حل مسائل به روش خود استفاده می نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 12 دی 1401 بروزرسانی: 12 دی 1401 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1603

به "باهوش ترین پرنده جهان که هوش بچه 4ساله را دارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باهوش ترین پرنده جهان که هوش بچه 4ساله را دارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید