با پوتین تا سال 2036

به گزارش زنگ قلاب بافی، دوره فعلی ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین تا چهار سال دیگر ادامه خواهد داشت. اما ظاهرا این چهار سال برای پوتین کافی نیست. او در آستانه رأی گیری سراسری روسیه درباره اصلاح قانون اساسی این کشور، درباره باقی ماندن در قدرت برای 12 سال دیگر ابراز تمایل کرده است.

با پوتین تا سال 2036

به گزارش خبرنگاران، روسیه در آستانه یک همه پرسی تاریخی است که نتیجه آن احتمالا به تداوم ریاست جمهوری پوتین تا سال 2036 منجر خواهد شد. از 25 ژوئن تا اول ژوئیه (پنج تا 11 تیر) همه پرسی اصلاح قانون اساسی روسیه برگزار خواهد شد. بخشی از اصلاحات به مدت ریاست جمهوری مربوط می شوند و در صورتی که مردم به آن ها رأی دهند، پوتین قادر خواهد بود که برای دو دوره شش ساله دیگر، رئیس جمهور روسیه باقی بماند.

درباره احتمال تداوم ریاست جمهوری پوتین بعد از سال 2024 گمانه های متعددی مطرح شده بود. برخی ناظران از تمایل پوتین به مادام العمر کردن ریاست جمهوری اش سخن گفته اند. برخی دیگر، با رد این ادعا، اعلام کردند که پوتین با طرح ایده تغییر قانون اساسی، در پی ماندگار کردن میراث حکمرانی خود است.

روز یکشنبه گذشته، پویتن طی گفتگویی با یک شبکه تلویزیونی دولتی روسیه به این گمانی زنی ها سرانجام داد. رئیس جمهور روسیه اعلام کرده که اگر مردم کشورش اصلاحات قانون اساسی را تایید کنند، او گزینه مشارکت مجدد در انتخابات ریاست جمهوری را بررسی خواهد کرد.

پوتین شرح داد: اگر این [گزینه] در قانون اساسی مطرح شود، من امکان مشارکت در انتخابات را رد نمی کنم. هنوز هیچ تصمیمی نگرفته ام.

رئیس جمهور روسیه گفته است که اگر او دوباره در انتخابات شرکت نکند، جستجوی جانشینی برای وی، ریتم عادی عملکرد بخش های مختلف حکومت مختل خواهد شد. او ادامه داد: ما باید کار کنیم، نه اینکه دنبال جانشینان باشیم.

اظهارات پوتین در حالی بیان شد که روسیه در حال آماده شدن برای یک همه پرسی عمومی درباره اصلاح قانون اساسی است. چنانچه این اصلاحات مورد تایید مردم قرار گیرند، دوره ریاست جمهوری پوتین از صفر شروع خواهد شد و بدین ترتیب، او برای دو دوره شش ساله دیگر می تواند رئیس جمهور شود. این اصلاحات، در مجلس و دادگاه قانون اساسی روسیه تصویب شده اند و پیش بینی می شود در همه پرسی نیز تایید شوند.

پوتین درباره فرایند جانشینی خود ابراز نگرانی کرده است.

دیدگاه منتقدان

حدود یک هفته پیش، پوتین گفته بود که اکثریت قاطع مردم روسیه از تغییرات قانون اساسی حمایت می کنند.

منتقدان پوتین می گویند اصلاحات قانون اساسی طوری طراحی شده اند که پوتین را تا سال 2036 در قدرت نگه دارند. ابراز نگرانی پوتین درباره اختلال کار حکومت در اثر مشغول شدن روسیه به پیدا کردن جانشینی برای وی، نشان می دهد که پوتین گزینه باقی ماندن در قدرت را به طور جدی بررسی می کند. در واقع، پوتین بر این باور است که باقی ماندن وی در قدرت برای دو دوره دیگر، از مختل شدن ریتم عادی کار دولت در اثر جستجوی جانشین جلوگیری خواهد کرد.

تغییر دوره ریاست جمهوری، فقط بخشی از اصلاحات جدید قانون اساسی است. این اصلاحات شامل بخش های عامه پسندی در زمینه اعتقاد به خدا و توصیف ازدواج به عنوان اتحاد میان زن و مرد می شود. مقامات روسیه، در تبلیغات همه پرسی، بیشتر روی بخش های غیرسیاسی اصلاحات تاکید می کنند. اما منتقدان، بخش های سیاسی خصوصا بخش های مرتبط با دوره های ریاست جمهوری را برجسته کرده اند.

بیشتر بخوانید:

آیا ولادیمیر پوتین رئیس جمهور مادام العمر روسیه می شود؟

این منتقدان تغییر دوره های ریاست جمهوری را یک اقدام غیرقانونی می دانند. اندکی بعد از اینکه پوتین گفت که اکثریت قاطع مردم روسیه از تغییر قانون اساسی حمایت می کنند، روزنامه مسکو تایمز طی یادداشتی به قلم ایلیا شپلین نوشت: همه پرسی آینده درباره تغییرات قانون اساسی، بیشتر یک ژست سمبلیک است تا یک ضرورت قانونی. مقامات بلندپایه با ابداع راهی برای ابقای رئیس جمهور ولادیمیر پوتین در قدرت برای دو دوره دیگر، قانون روسیه را زیرپا گذاشته اند. به گفته شپلین، همه پرسی روسیه، صرفا راهی برای نمایش حمایت مردم روسیه از ابقای پوتین در قدرت و ارتقای اعتماد به نفس وی است.

به هر حال، صرفنظر از اینکه هدف پوتین از برگزاری همه پرسی اصلاحات قانون اساسی چیست، او در راستا باقی ماندن در قدرت قرار گرفته است. در این بین، اگر چه محبوبیت او کمتر شده و طبق داده های مرکز مستقل نظرسنجی لوادا به سطح تاریخی 59 درصد رسیده، اما او همچنان از حمایت بخش قابل توجهی از مردم روسیه برخوردار است و احتمالا از همین حمایت برای هموار کردن راه تمدید ریاست جمهوری خودش تا سال 2036 استفاده خواهد کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 500

به "با پوتین تا سال 2036" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با پوتین تا سال 2036"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید