بنیان مرصوص٬ عملیاتی غیرممکن که با اراده مبارزان یمنی ممکن شد

به گزارش زنگ قلاب بافی، انجام عملیات بنیان مرصوص که ارتش و کمیته های مردمی یمن از طریق آن٬ 2500 کیلومترمربع از اراضی این کشور را آزاد کردند٬ با توجه به شرایط منطقه این عملیات، امری غیرممکن بود که توسط مبارزان یمنی ممکن شد.

بنیان مرصوص٬ عملیاتی غیرممکن که با اراده مبارزان یمنی ممکن شد

به گزارش گروه بین الملل زنگ قلاب بافی به نقل از پایگاه خبری العهد از نظر تاریخی، منطقه نهم دروازه ای برای صنعا به سمت شرق یمن است که نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن از طریق عملیات بنیان مرصوص٬ آن را پس گرفتند.

بنیان مرصوص نام بسیار مناسبی برای این عملیات است؛ چرا که یک عملیات نظامی پیروز بود و توانست اهداف خود را در یک دوره 5 تا 6 روزه و در شرایط آب وهوایی و جغرافیایی سخت تحقق بخشد. منطقه این عملیات و به ویژه نهم از مناطق خشک و کوهستانی بوده و ماشین های زرهی و تجهیزات نظامی نمی توانند به نوک این کوه ها برسند؛ بنابراین در این شرایط٬ نیروی انسانی بهترین عنصری است که در این درگیری ها به کار می آید و این برگ برنده در اختیار ارتش و کمیته های مردمی یمن بود.

در اینجا ما درباره اهداف غیرقابل پیش بینی صحبت می کنیم؛ رسیدن به حومه شهر مأرب که در 30کیلومتری مبارزان یمنی بود به اضافه محاصره منطقه الحزم در مرکز استان الجوف٬ با توجه به جغرافیای این منطقه و پوشش آسمان آن با هواپیماهای سعودی آمریکایی٬ امری تقریباً غیرممکن بود.

اما تاکتیک به کاررفته در تقسیم راه ها برای گروه های عملیات به اضافه تعداد زیاد نیروها که در رسانه های جنگی منتشر شد و نیز حرفه ای بودن اتاق فرماندهی و عملیات ارتش و کمیته های مردمی که تعامل مناسب و انعطاف پذیری با متغیرهای این عملیات داشت٬ این امر را محقق کرد.

در نتیجه این عملیات٬ 2500 کیلومترمربع از اراضی یمن در منطقه نهم و تعدادی از مناطق الجوف از دست مزدوران سعودی آزاد شد. در مورد خسارت های انسانی که از طریق این عملیات به نیروهای دشمن وارد شد٬ سخنگوی نیروهای مسلح یمن تأکید کرد: در جریان این عملیات هزاران نفر از نیروهای دشمن کشته یا زخمی و یا اسیر شدند. نیروهای دشمن در منطقه نِهم در استان صنعا مرکب از 17 تیپ نظامی و 20 گردان نظامی منهدم شدند و تجهیزات آن ها به طور کامل به غنیمت گرفته شد.

سریع افزود: در صرواح در مأرب دو تیپ دشمن و در منطقه ششم در الجوف هم سه تیپ دشمن منهدم شد. نیروهای ما به صدها نفر از نیروهای دشمن در راستای دستورات فرماندهی و به منظور حفظ جان کسانی که تصمیم به ترک جنگ می گیرند، اجازه فرار دادند.

به طور کلی آنچه از تاریخ 25 تا 30 ژانویه 2020 (زمان عملیات بینان مرصوص) حاصل شد٬ تأمین امنیت کامل صنعا و انتقال درگیری ها از این منطقه به مأرب بود، به عبارت دیگر می توان گفت که این نبرد٬ دروازه شرقی یمن را برای صنعا باز کرد.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 فروردین 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 147

به "بنیان مرصوص٬ عملیاتی غیرممکن که با اراده مبارزان یمنی ممکن شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بنیان مرصوص٬ عملیاتی غیرممکن که با اراده مبارزان یمنی ممکن شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید