تامین ادله دیجیتال در سند معماری شبکه ملی تکلیف شد

به گزارش زنگ قلاب بافی، معاون مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه افشای اطلاعات و نقض محرمانگی با شبکه ملی اطلاعات به حداقل می رسد، گفت: خدمات تامین ادله دیجیتال در طرح کلان و سند معماری شبکه ملی تکلیف شده است.

تامین ادله دیجیتال در سند معماری شبکه ملی تکلیف شد

جهت دریافت خدمات قیمت درب ضد سرقت با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

ابوالفضل روحانی در مورد مصوبه شورای عالی فضای مجازی کشور درباره الزامات امنیتی که در سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات تکلیف شده است توضیح داد و گفت: خدمات امنیت یکی از سرفصل های مهم در شبکه ملی اطلاعات است که به صورت مبسوط در سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات توضیح داده شده است.

وی گفت: خدماتی مثل رمزنگاری، شناسه و احراز هویت، تصدیق امضاء و تامین ادله دیجیتال و همچنین، خدمات مدیریت و عملیات امنیت همچون پیشگیری و مقابله با جرائم و حوادث سایبری، بخشی از خدماتی است که باید در شبکه ملی اطلاعات ارائه شوند.

معاون فنی راهبری مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به اینکه شبکه ملی اطلاعات یک لایه از فضای مجازی است که خدمات مختلف ارتباطی و اطلاعاتی را برای لایه های بالاتر، یعنی خدمات و محتوا و کاربران، فراهم می نماید، اضافه کرد: خدمات شبکه ملی اطلاعات و خصوصاً خدمات امنیتی این شبکه، برای پایدارسازی و رقابت پذیر کردن خدمات و محتوای داخلی با نمونه های مشابه خارجی طراحی و توسعه پیدا می نمایند. به عبارتی ما زمانی می توانیم درباره کارایی خدمات شبکه ملی اطلاعات، از جمله همین خدمات امنیتی، صحبت کنیم که بتوانیم تاثیرگذاری آن ها در دیگر اجزای فضای مجازی کشور را مشاهده و سنجش کنیم.

امنیت شبکه ملی اطلاعات باید از 4 جهت تامین گردد

روحانی تاکید نمود: آنچنان که در سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات قید شده، امنیت شبکه باید از چهار جهت تامین شده باشد. در ابتدا، شبکه باید در برابر حملات بالفعل و بالقوه از دیگر شبکه ها از جمله اینترنت مصونیت داشته باشد. علاوه بر این، این شبکه نباید به مصدری برای حمله علیه خود یا دیگر شبکه ها تبدیل گردد.

وی اضافه کرد: در این سند دو مورد دیگر به مصونیت متقابل شبکه ملی اطلاعات و لایه های خدمات و محتوای فضای مجازی اشاره دارد. به این معنا که شبکه ملی اطلاعات نه تنها باید امنیت لایه های محتوا و خدمات را فراهم کند، بلکه باید در برابر تهدیدهای احتمالی این دو لایه نیز مصونیت داشته باشد و همچنین تهدیدی علیه این دو لایه ایجاد نکند.

تامین ادله دیجیتال یکی از خدمات شبکه ملی اطلاعات است

معاون راهبری فنی مرکز ملی فضای مجازی کشور با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات، قلب فضای مجازی کشور به حساب می آید، گفت: باید خدمات امنیتی لازم برای حفاظت و مصونیت تمامی ذی نفعان شبکه ملی اطلاعات فراهم گردد که این خدمت در بخش 4-5-1 سند تبیین الزامات ماده 3 صراحتاً ذکر شده است و بر همین اساس تامین ادله دیجیتال به عنوان یکی از خدمات شبکه ملی اطلاعات در طرح کلان و سند معماری شبکه ملی اطلاعات قید شده است.

وی اعلام نمود: همچنین در بخش 4-5-3- خدمات ایمن و ایجاد سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات، با هدف مزیت بخشی برای خدمات و محتوای داخلی آورده شده است که مواردی مانند پایداری خدمت و تأمین دسترسی پذیری، محرمانگی و جامعیت در لایه های مختلف، به عنوان پیش احتیاج ارائه بسیاری از خدمات مهم در داخل کشور در شبکه ملی اطلاعات باید تامین گردد.

روحانی تاکید نمود: از طرف دیگر ایجاد شرایط لازم برای تحقق اعتماد مابین موجودیت ها در فضای مجازی کشور در این شبکه پیش بینی شده است که امکان تعاملات حایز اهمیت در فضای مجازی را فراهم می نماید.

افشای اطلاعات و نقض محرمانگی با شبکه ملی اطلاعات به حداقل می رسد

معاون مرکز ملی فضای مجازی گفت: همچنین در خدمات داخلی ایجاد زیرساخت های لازم در شبکه ملی اطلاعات، موضوع سالم سازی این شبکه برای حمایت ویژه از حریم خصوصی و حقوق عمومی (بند 12-3-5-4) و مسایلی مانند پشتیبانی از مالکیت خدمات و محتوا و ارائه خدمات خاص برای گروه های اجتماعی مانند بچه ها، در نظر گرفته شده است.

وی اضافه کرد: این الزام، زیربنا و پیش احتیاج یک زیست بوم گسترده، سالم و امن خدمات و محتوا در داخل کشور بر بستر شبکه ملی اطلاعات را در صورت اجرا و تکمیل فراهم می نماید.

روحانی گفت: در صورت تکمیل و تحقق شبکه ملی اطلاعات بر اساس اسناد مصوب، در عمل مشکلاتی مانند افشای اطلاعات، نقض محرمانگی و حریم خصوصی و امثال آن در خدمات داخلی حداقل خواهد شد.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 11 مرداد 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 453

به "تامین ادله دیجیتال در سند معماری شبکه ملی تکلیف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تامین ادله دیجیتال در سند معماری شبکه ملی تکلیف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید