تصفیه خون در درمان بیماران بدحال کرونا

به گزارش زنگ قلاب بافی، عضو کمیته کشوری مبارزه با کرونا روش درمانی تصفیه خون در بیماران بدحال کرونا را توضیح داد و گفت: این روش در بیمارانی استفاده می شود که بدن آنها به درمان های معمول در ICU پاسخ نداده است، البته این روش هم به شکل معجزه آسا عمل نمی کند.

تصفیه خون در درمان بیماران بدحال کرونا

دکتر مسعود مردانی - متخصص عفونی در گفت وگو با خبرنگاران، درباره چگونگی استفاده از روش درمانی تصفیه خون در مبتلایان به کووید19، گفت: تصفیه خون یا هموپرفیوژن با پالایش فاکتورهای التهابی و مواد آلاینده خون، یکی از روش هایی است که برای درمان این بیماران استفاده می شود.

تصفیه خون در بیماران بدحال کرونا

وی با تاکید بر اینکه این روش درمانی برای بیماران بسیار بد حال مستقر در بخش های مراقبتی ویژه انجام می شود، افزود: بدن این بیماران به درمان های معمول در آی سی یو پاسخ نداده است و با انجام هموپرفیوژن می توانیم تاثیرات مثبتی در بیمار ببینیم، اما این آثار به شکل معجزه آسا عمل نمی کند.

دکتر مردانی با بیان اینکه این روش درمانی در ایران نیز انجام می شود، ادامه داد: درمان با هموپرفیوژن بویژه در بیماران کلیوی که به کرونا مبتلا می شوند، از آنجایی که کلیه آنها نمی تواند سموم را به خوبی دفع کند، بهتر پاسخ خواهد داد. اما مردم نباید تصور کنند این درمان برای همه موثر است و به محض اینکه به کووید 19 مبتلا شوند، این اقدام درمانی برایشان انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه این روش درمانی هزینه بالایی هم دارد، شرح داد: این روش درمانی تحت پوشش بیمه نیست البته همه بیماران هم به آن نیاز نخواهند داشت.

بیمارستان ها شلوغ است

کرونا ضعیف نشده است

وی درباره مباحث مطرح شده مبنی بر اینکه شاخه جدید ویروس کرونا شیوع بیشتری دارد اما کمتر از گذشته سبب بیماری می شود، گفت: برخلاف این نظر اکنون بیمارستان های ما بسیار شلوغ است. ویروس همچنان به شدت قابل انتقال است و هنوز هم ضعیف نشده است.

عضو کمیته کشوری مبارزه با کرونا همچنین به تخت های نقاهتگاهی اشاره کرد و با بیان اینکه استفاده مناسبی از تخت های نقاهتگاهی صورت نگرفته است، افزود: بیماران معمولا ترجیح دادند به منزل خود بروند و به این ترتیب اکنون عمده بیمارانی که به ما مراجعه می کنند تک نفره نیستند، چند نفر مراجعه می کنند که هر کدام سبب انتقال بیماری از خود به دیگری شدند و این نشان می دهد به نقش قرنطینه در منزل و چگونگی انجام آن اهمیتی داده نمی شود.

این متخصص عفونی گفت: فکر می کنم درصورتی که قرنطینه های دولتی به شکل رایگان در اختیار مردم قرار می گرفت از این ظرفیت بهتر استقاده می شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 شهریور 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 534

به "تصفیه خون در درمان بیماران بدحال کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصفیه خون در درمان بیماران بدحال کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید