ثبت رکورد تازه گرما در قطب شمال

به گزارش زنگ قلاب بافی، خبرنگاران : گرما رکوردهای جدیدی را در کشورهای شمال اروپا و مناطقی از قطب شمال ثبت کرد.

ثبت رکورد تازه گرما در قطب شمال

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، هواشناسان در کشورهای شمال اروپا طی روزهای شنبه و یکشنبه رکوردهای جدیدی از دمای هوا در بعضی منطقه ها در حوزه کشورهای اسکاندیناوی گزارش داده آند.

موسسه ملی هواشناسی فنلاند، بالاترین دما را در روزهای اخیر در این کشور از سال 1844 ثبت نموده است.

منطقه کوو در شمال فنلاند، روز یکشنبه دمای 33.5 درجه را ثبت کرد که بالاترین دما از سال 1914 به تعداد می آید. در سال 1914 دما در این منطقه به 34.7 درجه رسیده بود.

منطقه ها مختلفی در سوئد هم رکورد دمایی جدیدی را طی روزهای اخیر ثبت نموده اند.

گرتا تونبرگ فعال سوئدی مشهور زیست محیطی در پیامی در توییتر نوشت: ژوئن 2021 گرمترین ژوئنی بود که با فاصله زیاد در شهرم در استکهلم ثبت شده است.

وی اضافه نمود: دومین ژوئن گرم در استکهلم در سال 2020 و سومین آن در 2019 بوده است.

در سطح ملی، ژوئن 2021، سومین ژوئن گرم ثبت شده در سوئد تا کنون بوده است.

موسسه هواشناسی نروژ هم دمای 34 درجه را در منطقه سالتدال در نزدیکی قطب شمال ثبت نموده است.

این گرمترین دمایی است که طی امسال در این منطقه ثبت شده و فقط 1.6 درجه کمتر از بالاترین دمایی است که تا کنون در نروژ ثبت شده است.

بخش های دیگری از دنیا هم موج گرمای سهمگینی را تجربه می نمایند.

کانادا که در بخش های غربی خود رکورد دمایی 49.6 درجه را تجربه نموده با موجی از آتش سوزی ها در جنگل های خود در استان بریتیش کلمبیا روبرو است.

تلفات موج گرما در استان های جنوب غربی کانادا و شمال غرب آمریکا در حال افزایش است و مقامات محلی در حال ارزیابی توانایی و امکانات برای مقابله با دمای شدید موج گرمای ایجاد شده در روزهای اخیر هستند. دما در این بخش از دنیا به طور معمول، متعادل است.

حرارت بالای هوا تنها نگرانی مسئولان کانادایی نیست، بلکه ده ها مورد آتش سوزی های ناشی از گرمای بی سابقه، باعث شده تا روز شنبه ارتش کانادا برای یاری به تخلیه شهرها و مقابله با بیش از 170 مورد آتش سوزی ناشی از گرمای بی سابقه و شرایط خشک آب و هوایی، به حالت آماده باش درآید.

به گفته کارشناسان، تغییرات اقلیمی بر شدت موج گرمای کانادا افزوده و انتظار می رود تغییرات آب و هوایی باعث افزایش تعداد رخدادهای موج گرما و شرایط آب و هوایی شدید گردد، اما به گفته آن ها، ارتباط دادن یک رخداد به طور خاص به گرم شدن زمین پیچیده است.

بر اساس گزارش شبکه سی بی سی کانادا، یک گزارش دولتی در سال 2019 گفت که کانادا دو برابر بیشتر از میانگین دنیای، در حال گرم شدن است و این در حالی است که منطقه شمال دور در قطب شمال سه برابر سریع تر از میانگین دنیای به سوی گرم شدن می رود.

از طرف دیگر، گزارش ها حاکی از آن است که علاوه بر کانادا، در ایالات متحده آمریکا به ویژه کالیفرنیا که تا به امروز شاهد آتش سوزی های گسترده در فصول گرما بوده هم دمای شدید هوا و متقاعب آن صاعقه و رعد و برق موجب آتش سوزی گسترده در سه ناحیه جنگلی شده است.

استان های واشنگتن و اورگن هم با موج گرمای بی سابقه روبرو بوده اند و مقام های استان اورگن گفتند که تعداد قربانیان گرما در این استان به دست کم 95 نفر رسیده و مقام های استان واشنگتن هم مرگ 30 نفر مرتبط با موج گرما در این استان را تأیید نموده اند. مقام های سیاتل هم در هفته گذشته، دمای هوای بی سابقه 42 درجه سانتیگراد را به ثبت رساندند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 10 مرداد 1400 بروزرسانی: 10 مرداد 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1155

به "ثبت رکورد تازه گرما در قطب شمال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت رکورد تازه گرما در قطب شمال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید