خبرنگاران اکتشافات معدنی در روستای غوری شهرستان نی ریز و خواست روستاییان

به گزارش زنگ قلاب بافی، شیراز - خبرنگاران- بر اساس مجوز مطالعات اکتشافی پهنه بهرام گور شهرستان نی ریز در استان فارس و توافقنامه وزارت صمت و سازمان حفاظت محیط زیست ، مطالعات معدنکاوی و اکتشاف در این منطقه انجام می گیرد ، طی روزهای گذشته بعضی از اهالی روستای غوری شهرستان نی ریز با اجتماع در محل معادن یاد شده مانع از تداوم کار اکتشاف و معدنکاوی شدند.

خبرنگاران اکتشافات معدنی در روستای غوری شهرستان نی ریز و خواست روستاییان

روستاییان غوری از توابع شهرستان نی ریز با اجتماع و جلوگیری از فعالیت اکتشاف در معدن آهن در منطقه حفاظت شده بهرام گور خواهان تامین حقوق اهالی بومی و ساکنان این روستا شدند و با دخالت ماموران انتظامی این اجتماع به صورتی مسالمت آمیز انتها یافت.

حمید ظهرابی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس روز آدینه به خبرنگار خبرنگاران گفت: این فعالیت های اکتشاف مربوط به مجوز مطالعات اکتشافی پهنه بهرام گور است که بر اساس توافقنامه وزارت صمت و سازمان حفاظت محیط زیست مقرر بوده نسبت به حفر گمانه با هدف ارزیابی دقیقتر ذخایر معدنی در منطقه انجام گردد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس خاطر نشان کرد: روستاییان مطالبه پرداخت حقوق عرفی مرتع داران را می نمایند که بر اساس توافق وزارت صمت و سازمان حفاظت محیط زیست قرار بود در6 پهنه اکتشافی مطالعات توسط ایمیدرو انجام گردد .

وی ادامه داد: این تصمیمات اخیرا مجددا بازنگری شده و در سه پهنه اجازه مطالعات صادر شده و سه نیز پهنه حذف شده است ، در سال 94 تفاهم نامه ای بین سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت صمت برای مطالعات اکتشافی در 6 پهنه صادر شده بود که در راستای تعامل طرفین سه پهنه که حساسیت کمتری از نظر زیستگاهی دارند اجازه تکمیل مطالعات اکتشافی توسط سازمان حفاظت محیط زیست صادر شده است.

بر اساس نتایج اکتشافات ایمیدرو در پهنه های اکتشافی کشور، فاز شناسایی 100 درصد پهنه ها به اتمام رسیده و در بعضی از این پهنه ها، فاز پی جویی و اکتشافات عمومی نیز پیشرفت هایی را طی نموده است. 22 پهنه اکتشافی در استان های فارس ، گلستان، مرکزی، خراسان جنوبی، کردستان، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، زنجان، آذربایجان شرقی و کرمانشاه واقع هستند که فاز شناسایی آنها انتها یافته است.

اجتماع بعضی ساکنان روستای غوری در محل فعالیت های اکتشاف معدن

اکتشاف پهنه های مذکور از سوی وزارت صنعت،معدن و تجارت یا سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان های مربوطه به ایمیدرو محول شده است. مساحت کل پهنه ها 254 هزار و 789

کیلومتربع و جمع کل محدوده های امیدبخش 440 محدوده است.

ایمیدرو متولی راهبری توسعه، توانمندسازی و رقابت پذیری بخش معدن و صنایع معدنی است و ماموریت تبدیل منابع و محصولات این بخش به ثروت پایدار کشور را دارد.

شهرستان نی ریز در فاصله 217 کیلومتری جنوب شرق شیراز در استان فارس قرار گرفته است.

منبع: ایرنا
انتشار: 21 مرداد 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 474

به "خبرنگاران اکتشافات معدنی در روستای غوری شهرستان نی ریز و خواست روستاییان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اکتشافات معدنی در روستای غوری شهرستان نی ریز و خواست روستاییان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید