خبرنگاران وزیر نفت: ارزش تولیدات پتروشیمی تا 1403 به 37 میلیارد دلار می رسد

به گزارش زنگ قلاب بافی، تهران- خبرنگاران- وزیر نفت گفت: با افتتاح 27 طرح دیگر تا سال 1400 با سرمایه گذاری 17 میلیارد دلاری، ارزش تولیدات پتروشیمی به 25 میلیارد دلار و تا سال 1403 این عدد در جهش سوم به 37 میلیارد دلار خواهد رسید.

خبرنگاران وزیر نفت: ارزش تولیدات پتروشیمی تا 1403 به 37 میلیارد دلار می رسد

بیژن نامدار زنگنه روز پنج شنبه در مراسم افتتاح طرح های ملی وزارت نفت به وسیله ویدئو کنفرانس در دو استان بوشهر و لرستان، گفت: تا خاتمه سال 13 طرح دیگر افتتاح خواهد شد که موجب افزایش 25 میلیون تنی ظرفیت فراوری پتروشیمی کشور می گردد.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین وظایف صنعت پتروشیمی این است که با تکمیل زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز از خام فروشی جلوگیری می نماید، گفت: تامین خوراک صنایع پایین دستی در صنایع داخلی و جلوگیری از خروج ارز برای تامین احتیاجها از دیگر مواهب این صنعت است و مهم ترین تامین نماینده نخست ارز کشور در سامانه نیما به عنوان بزرگترین صادر نماینده غیر نفتی است.

زنگنه با بیان اینکه در سال 1376کل ارزش فراوریات صنعت پتروشیمی با همه کوشش ها قبل از انقلاب و 20 سال بعد از انقلاب کمتر از یک میلیارد دلار بود، ادامه داد: با جهش در دو دولت اصلاحات این درآمد در سال 1392 به حدود یازده میلیارد دلار رسید، از سال 92 با جهش دوم صنعت پتروشمی در فاصله سال های 92 تا خاتمه سال 98، 18طرح دیگر به بهره برداری رسید و با به فراوری رسیدن 27 طرح دیگر تا سال 1400 با سرمایه گذاری 17 میلیارد دلار، ارزش فراوریات پتروشیمی به 25 میلیارد دلار و تا سال 1403 این عدد با ادامه کار در جهش سوم به 37 میلیارد دلار خواهد رسید.

وی ادامه داد:به این ترتیب فراوری پتروشیمی تا خاتمه دولت نسبت به ابتدای دولت 2 برابر شده است و با پیشرفت های فیزیکی طرح هایی که تعیین است و همه آنها منتشر شده است تا سال 1404 به بیش از سه برابر نسبت به ابتدای دولت خواهد رسید.

25 دصد ارزش بازار سرمایه اکنون متعلق به شرکت های پتروشیمی است

وزیر نفت ادامه داد: پتروشیمی ها در بورس هم نقش خیلی مهمی دارند تا جایی که 25 درصد ارزش بازار سرمایه اکنون متعلق به شرکت های پتروشیمی است و چون از گروه های ارزآور و صادرات محور هستند خیلی مورد استقبال مردم هستند.

زنگنه ادامه داد: در سال های گذشته کوشش شد در راستای سیاست اقتصاد مقاومتی و گسترش مالکیت عمومی و مردمی کردن اقتصاد تا حد ممکن شرکت های پتروشیمی در بورس عرضه شوند.

وی گفت:شرکت های پتروشیمی پارس، تندگویان و نوری عرضه شدند و چند مجتمع دیگر با همکاری بورس به زودی عرضه می شوند.

وزیر نفت ادامه داد: از مهترین کارهایی که در جهت صنعت پتروشیمی و فراوری شده است جمع آوری گازهای همراه نفت بوده است.ان.جی.ال سه هزار و 200 و سه هزار و 100 پالایشگاه بید بلند که بزرگترین ان. جی.ال کشور است و طرح های کنگان همه برای تامین خوراک پتروشمی ها هستند که اضافه شدن فراوری اتان را موجب خواهد شد.

وی گفت: فراوری اتان در ابتدای دولت سه و نیم میلیون تن بوده است که در خاتمهی دولت به 14 میلیون فراوری اتان خواهیم رسید که مساوی با 4 برابر فراوری فعلی است.

زنگنه با اشاره به افتتاح طرح کاتالیست، گفت: ما 40 گروه کاتالیست داریم، 85 نوع کاتالیست در صنعت پتروشیمی مصرف می گردد که ارزش سالانه آن 270 میلیون دلار است که در 7 سال اخیر به ارزش 104 میلیون دلار بومی سازی شده و در داخل کشور فراوری شده است.

وزیر نفت ادامه داد: با برنامه ریزی های اجرا شده امیدواریم تا سال 1400، 18 کاتالیست دیگر به ارزش 90 میلیارد دلار در داخل کشور ساخته گردد.

زنگنه با اشاره به بهره برداری از افتتاح پروژه های متانول کاوه و پتروشیمی کیمیای پارس خاورمیانه در استان بوشهر با دستور رئیس جمهوری، گفت: افتتاح این دو طرح 4 میلیون تن ظرفیت فراوری کشور را افزایش می دهد و یک و شش دهم میلیارد دلار ارزش طرح هایی است که امروز افتتاح شده است.

وی با ابراز خوشحالی از اینکه طرح متانول کیمیای پارس خاورمیانه متعلق به صندوق ذخیره فرهنگیان است، گفت: امیدواریم فرهنگیان عزیز از نعمت و درامد آن استفاده نمایند.

وزیر نفت افزود: فراوری متانول کشور در خاتمه سال 98 حدود 6.7 میلیون تن بوده است با خاتمه جهش دوم به 17.5 میلیون تن و در خاتمه جهش سوم به 24 میلیون تن می رسد ضمن اینکه یک خبر خوب است یک هشدار هم هست که ممکن است با اشباع بازار روبرو شویم و لذا باید فراوری نمایندگان به پایین دستی متانول بسیار توجه نمایند.پروپیلن بیشترین احتیاج را در صنایع خاتمه دستی دارد و کمبود هم داریم. اکنون طرح های زنجیره پیشران را بر اولویت پروپیلن قرار دادیم که به زودی به دولت تقدیم می کنیم.

وزیر نفت گفت: از سرمایه گذاران این طرح ها قدردانی میکنیم و به کارگران و مهندسان تبریک و خدا قوت می گویم.

منبع: ایرنا
انتشار: 7 مهر 1399 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 569

به "خبرنگاران وزیر نفت: ارزش تولیدات پتروشیمی تا 1403 به 37 میلیارد دلار می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران وزیر نفت: ارزش تولیدات پتروشیمی تا 1403 به 37 میلیارد دلار می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید