زنگ خطر برای تهران، ممکن است در آستانه موج جدید کرونا باشیم خبرنگاران

به گزارش زنگ قلاب بافی، علیرضا زالی با اشاره به افزایش میزان مرگ و میر در گروه های سنی بالای 70 سال در تهران، توصیه کرد: این گروه سنی بیشتر در منزل بمانند و در صورتی که مجبور به حضور در مکان های شلوغ هستند، حتما از دو ماسک استفاده نمایند.

زنگ خطر برای تهران، ممکن است در آستانه موج جدید کرونا باشیم خبرنگاران

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران از مراجعه 7411 بیمار با علایم مشکوک به کرونا در 24 ساعت گذشته به بخش های سرپایی بهداشت و درمان و افزایش 12،1درصدی آن نسبت به هفته قبل اطلاع داد.

به گفته زالی در شبانه روز گذشته 272 بیمار جدید کرونایی در بخش های عادی و 110 نفر نیز در بخش های ویژه بیمارستان های استان تهران بستری شدند که آمار بستری در بخش های عادی 1.1 درصد و بخش های ویژه 9 درصد نسبت به هفته گذشته رشد داشته است.

وی این افزایش آمار را زنگ خطر نگران نماینده ای برای تهران ذکر کرد که با توجه به نزدیک شدن روز های پایانی سال و افزایش حجم ترافیک و تراکم کالبد شهری و تغییر رفتار های مردم بسیار نگران نماینده است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران اضافه کرد: چرخش ویروس جهش یافته در تهران و سایر استان ها رخ داده و بعضی از مراجعان مراکز بهداشتی و درمانی علیرغم تظاهرات بالینی متفاوت ممکن است مبتلا به نوع انگلیسی باشند.

وی فاصله ورود ویروس به جریان خون و طوفان التهابی که منجر به بالا رفتن میزان بستری و افزایش میزان مرگ و میر می گردد را در فرم جهش یافته بسیار کوتاهتر از فرم کلاسیک بیماری برشمرد که بین سه تا پنج روز تقلیل پیدا نموده است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران همچنان شرایط تهران را بسیار شنماینده دانست و با اشاره به رشد شاخص های بستری و سرپایی، گفت: تغییر الگوی بازتوزیع سنی و میزان مراجعان بیمارستانی نشانه این است که ما با فراز و فرود بیماری روبرو هستیم.

وی با اشاره به اینکه عدد مولد پایه در تهران هم اکنون به 1.3 رسیده است، اعلام کرد: این تغییر نشان می دهد که ممکن است در آستانه بروز امواج جدید بیماری باشیم. همیشه در تهران یک ارتباط مستقیم از نظر آماری بین میزان رعایت شیوه نامه های بهداشتی و بروز بیماری و تغییر عدد مولد پایه وجود داشته است.

زالی افزایش آمار بیماران تست مثبت و تست سریع مثبت را نشان دهنده این موضوع ذکر کرد که ویروس در تهران با چرخش بیشتری نسبت به گذشته در حال حرکت است؛ پس باید مراقبت بیشتری داشته باشیم.

وی پرهیز از حضور در اجتماعات و محیط های پرازدحام و مکان های مسقف و بدون تهویه مناسب، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، پرهیز از سفر های غیرضروری درون و برون شهری را از مواردی ذکر کرد که می تواند میزان ابتلا را کاهش دهد.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با تاکید بر اینکه استفاده از ماسک به تنهایی برای مقابله با بیماری کافی نیست، توصیه کرد: افراد از حضور در فضا های پرتراکم بدون تهویه مناسب اجتناب نمایند و فاصله گذاری اجتماعی را حتما مدنظر قرار دهند.

زالی با توجه به مشاهده موارد ابتلا به ویروس جهش یافته انگلیسی در تهران، تاکید نمود: شیوه نامه های بهداشتی باید با دقت بیشتری اعمال شوند. گروه های در معرض خطر باید جدی تر پروتکل ها را رعایت نمایند. این افراد در صورتی که مجبور به حضور در مکان های شلوغ هستند حتما از دو ماسک سه لایه یا یک ماسک سه لایه و یک ماسک پارچه ای برای کاهش خطر استفاده نمایند.

وی با اشاره به افزایش میزان مرگ و میر در گروه های سنی بالای 70 سال در هفته جاری در تهران توصیه کرد: این گروه سنی بیشتر در منزل بمانند و از تردد های در سطح شهر پرهیز نموده و احتیاج های آنان توسط اعضای خانواده مرتفع گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 926

به "زنگ خطر برای تهران، ممکن است در آستانه موج جدید کرونا باشیم خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگ خطر برای تهران، ممکن است در آستانه موج جدید کرونا باشیم خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید