صندوق بین المللی پول هزینه واکسن کشورهای فقیر را تامین می نماید

به گزارش زنگ قلاب بافی، بنیاد راکفلر گزارش داد اقداماتی برای تقویت ذخایر اضطراری صندوق بین المللی پول می تواند هزینه 44 میلیارد دلاری برای واکسیناسیون 70 درصد از کشورهای کم درامد یا با درامد پایین را تا سال 2022 تامین کند.

صندوق بین المللی پول هزینه واکسن کشورهای فقیر را تامین می نماید

خبرگزاری رویترز نوشت: انتظار می رود مقام های مالی بیست اقتصاد عظیم دنیا موسوم به گروه 20 این هفته از اختصاص 650 میلیارد دلار به حق برداشت ویژه (SDR) صندوق بین المللی پول حمایت نمایند.

SDR ذخایر ارزی تکمیلی است که توسط صندوق بین المللی پول برای وام های اضطراری استفاده می گردد.

این مبلغ به کشورها برای مدیریت همه گیری کرونا و تبعات مالی ناشی از آن یاری خواهد نمود.

به گفته مقامات صندوق بین المللی پول و کارشناسان دیگر، نرخ واکسیناسیون و توسعه مالی در بین کشورهای مختلف دنیا بسیار متفاوت است.

گزارش بنیاد راکفلر که امروز سه شنبه منتشر شده نشان می دهد که کشورهای ثروتمند می توانند دارایی های جدید ذخایر پولی خود را برای کاستن این اختلاف اختصاص دهند و در نتیجه افراد بیشتری در دنیا واکسینه شوند و با این اقدام از جهش های ویروسی که می تواند احیای مالی دنیا را متوقف کند جلوگیری نمایند.

بنابر گزارش جدید بانک دنیای و صندوق بین المللی پول، برآورد بانک دنیای نشان می دهد که فقط در آفریقا به حدود 12 میلیارد دلار برای واکسن کووید-19 احتیاج هست تا برای قطع انتقال ویروس واکسیناسیون در سطح کافی انجام گردد.

این گزارش که روز دوشنبه منتشر شده با اشاره به تداوم نقدیندگی بالای مورد احتیاج برای کشورهای در حال توسعه و چشم انداز وخامت بدهی های آنها، به موضوع تمدید تاخیر در بدهی گروه 20 تا سرانجام سال می پردازد.

گزارش بنیاد راکفلر خاطرنشان می نماید که کشورهای دارای اقتصاد متوسط و بالا 86 درصد از واکسن های ترزیق شده کووید -19 را تا سرانجام ماه مارس دریافت نموده اند و کشورهای دارای اقتصاد توسعه یافته باید دستکم 100 میلیارد دلار به ذخایر اضطراری صندوق بین المللی پول اختصاص دهند تا به برنامه تامین مالی واکسیناسیون و دیگر اقدامات در کشورهای فقیر و دارای درامد پایین یاری گردد.

کشورها همچنین می توانند نسبت به یاری به برنامه کاهش فقر و یاری به رشد مالی صندوق بین المللی پول متعهد شوند که در پرداخت وام به 63 کشور دارای درامد پایین نقش دارد و از جمله می توانند به وسیله بانک دنیای وام های بدون بهره را دراختیار این کشورها قرار دهد.

رییس صندوق بین المللی پول پیش از این از اقتصادهای پیشرفته خواست تا منابع مالی بیشتری را به کشورهای کم درآمد تخصیص دهند. او هشدار داد در غیر این صورت رشد مالی دنیا دچار شکاف عظیمی خواهد شد که سال ها موجب ناپایداری و ناآرامی اجتماعی خواهد شد.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 8 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 996

به "صندوق بین المللی پول هزینه واکسن کشورهای فقیر را تامین می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صندوق بین المللی پول هزینه واکسن کشورهای فقیر را تامین می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید