غلط های املایی نشانه هایی از فرهنگ ما را در خود پنهان کرده اند!

به گزارش زنگ قلاب بافی، کسانی که غلط های املایی زیادی دارند، بهانه خوبی به دست دیگران می دهند تا آن ها را حواس پرت و بی سواد بنامند و مسخره کنند.

غلط های املایی نشانه هایی از فرهنگ ما را در خود پنهان کرده اند!

در شبکه های اجتماعی معمولاً آدم هایی پیدا می شوند که می چرخند و از دیگران غلط املایی می گیرند تا ثابت کنند که وضع سواد خراب است و بچه ها در مدرسه هیچ چیز یاد نمی گیرند. بااین حال، شاید غلط های املایی، نشانه های عمیق تری از فرهنگ ما را در دل خودشان پنهان کرده باشند.

اینطور که پیداست، یک چیز من همه را یاد شاعر نابینای قرن هفدهم می اندازد. نام خانوادگی ام -که میتون باشد- فرانسوی است، اما خارج از این کشور همه بدون استثنا، آن را میلتون می نویسند، مثل فامیلی نویسنده شهیر انگلیسی، جان میلتون، خالق حماسه بهشت گمشده.

تعجبی ندارد که آدم ها گاهی نام های ناآشنا را غلط بنویسند، اما فامیلی من را از هر 100 نفر، 99 نفر با میلتون اشتباه می گیرند. سروکله این نام روی همه چیز من پیدا می شود، از کارت باشگاه دانشگاه گرفته تا ایمیل هایی که همکارانم می زنند.

شاید در نظر اول بی معنی جلوه کند، ولی همین غلط های املایی نکته مهمی را در مورد نحوه شکل گیری و تثبیت سنن فرهنگی روشن می سازند. موضوع استمرار یکی از عمده مسائلی است که محققان حوزه فرهنگ به مطالعه آن می پردازند: چرا آدم ها کاری را طی مدت درازی، به شکل تقریباً واحدی، انجام می دهند؟ مثلاً چطور دستور پخت غذا های سنتی مثل تامال -که خمیر ذرت را در پوست ذرت می پزند- نسل به نسل حفظ شده است؟

فرض بیشتر نظریه پردازان تکامل فرهنگی این است که انتقال دقیق یا آنچه به پایبندی فرهنگی معروف است باعث استمرار سنت های فرهنگی می شود.

آن ها می گویند، از آنجا که اعتقاد بر این است انسان ها استعداد فوق العاده ای دارند در اینکه اطلاعات را از طریق تقلید به دست بیاورند، پس معلوم می شود که الگوهایمان را بدون خطا تقلید می کنیم. این پژوهشگران تأکید می کنند، همانطور که دی اِن اِی انسان ها اطلاعات ژنتیکی را با میزان بسیار پایین جهش های تصادفی تداوم می بخشد، اطلاعات فرهنگی نیز به ارث می رسند.

این طرز تلقی از دگرگونی های فرهنگی سبب شده معتقدان به تکامل فرهنگی مبنای اندیشه خود را بر زیر رشته ژنتیک جمعیتی پایدار سازند و از الگو هایی استفاده کنند که می گوید استمرار فرهنگی تنها از طریق وراثت ممکن می شود. اما حقیقت این است که اطلاعات فرهنگی و اطلاعات ژنتیکی با یک میزان از پایبندی به نسل های بعد منتقل نمی شوند.

تکرار برخی غلط های املایی تنها یک نمونه است که نشان می دهد فرآیند دست یابی انسان به اَشکال تثبیت شده فرهنگی پیچیده تر از اینهاست.

من، به اقتضای اینکه انسان شناس شناختی هستم و در حوزه نوظهور و میان رشته ای علم پیچیدگی کار می کنم، به موضوع چگونگی استمرار اشکال فرهنگی علاقه مندم، اشکالی که نه به خاطر تکثیر با میزان پایبندی بالا، مثل اطلاعات ژنتیکی، بلکه برعکس، معمولاً به دلیل تقلید نادرست تداوم می یابند.

من و همکارانم دریافته ایم آنچه سبب می شود انسان ها طی زمان، اَشکال تکرارشونده و مشابه (مثل دستور پخت غذا یا یک سکوانس موسیقایی خاص) پدید آورند عوامل شناختی، محیطی، اجتماعی و دیگر مؤلفه های مرتبط با انتقال اطلاعات است که تغییرات خاصی را به وجود می آورد.

به بیان دیگر، فرض اولیه ام این است که راه تکامل فرهنگی از تکامل زیست شناختی جداست. اشکال فرهنگی تثبیت شده ضرورتاً نتیجه همتا سازی دقیق نیستند، بلکه چه بسا بی وقفه از تغییرات نامحسوس پدید می آیند.

با این توضیح، آیا سرزدن برخی اشتباهات خاص از ما چیزی را درباره پیچیدگی فرهنگ های انسانی برملا می سازد؟ بیشتر غلط های املایی تغییراتی نظام مند و غیرتصادفی در کلمه ها هستند. افراد، به دلایل فراوان، کلمه ها را تغییر می دهند، بسته به اینکه مثلاً از املای غلط یا درست کلمه مطلع باشند یا خیر و اینکه پیش از این چقدر کلمات مشابه را دیده باشند.

در مورد نام خانوادگی خودم میتون، احتمالاً انگلیسی زبان ها گونه نزدیک تر میلتون را خیلی بیشتر دیده اند. پس اگر از املای درست فامیلی ام مطلع نباشند، خود به خود کلمه ای را که بلدند انتخاب می کنند.

انگلیسی زبان ها، از مدرسه یا جا های دیگر، میلتون را که فامیلی یکی از شعرای معروف است می شناسند. به همین دلیل، فکر می کنند املای کلمه درست است. به بیان دیگر، انباشت تجارب شخصی، تحصیلات و دیگر اشکال شناخت فرهنگی نقشی اساسی در انتقال اطلاعات ایفا می کنند.

غلط های املایی به محیط زبانی ای که این غلط ها در آن رخ می دهند نیز ارتباط دارند. اگر نامی از مجموعه اصواتی تشکیل شده باشد که در زبانی معمول نباشد، اهالی آن زبان، معمولاً صورتی از آن نام می سازند که به الگو های صدایی زبانشان نزدیک تر باشد. به همین دلیل است که تلفظ درست میتون در فرانسه با تلفظ انگلیسی میلتون هم کاملاً فرق دارد.

این نمونه ها در زندگی روزمره فراوانند که افراد به شکلی نظام مند، بخش های مختلف اطلاعات را به صورت هایی غیرتصادفی تغییر می دهند. من در پژوهشم، برای مطالعه این تغییرات نظام مند، از روشی استفاده می کنم که ملهم از بازی تلفن میان بچه ها است. در این بازی، یکی از بچه ها جمله ای را آهسته در گوش بغل دستی اش می گوید و او هم هر چه شنیده را به بعدی منتقل می کند و همین طور تا آخر. بعد، نفر آخر صف هرچه را که شنیده است می گوید و با جمله اصلی مقایسه می کند. جملات اول و آخر، در نهایت، همیشه متفاوت از کار درمی آیند که موجب خنده همه بچه ها می شود. چند وقت پیش به نیو مکزیکو نقل مکان کردم و حالا جهش جدیدی در نام خانوادگی ام پیدا شده است: مینتون. هنوز درگیر هضم این یکی هستم.

منبع: ترجمان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 16 بهمن 1400 بروزرسانی: 16 بهمن 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1365

به "غلط های املایی نشانه هایی از فرهنگ ما را در خود پنهان کرده اند!" امتیاز دهید

1 کاربر به "غلط های املایی نشانه هایی از فرهنگ ما را در خود پنهان کرده اند!" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غلط های املایی نشانه هایی از فرهنگ ما را در خود پنهان کرده اند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید