نمایندگان مجلس عراق خواستار خروج نیروهای آمریکایی شدند

به گزارش زنگ قلاب بافی، تعدادی از نمایندگان مجلس عراق بر لزوم اجرای مصوبه مجلس مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از کشورشان تاکید کردند.

نمایندگان مجلس عراق خواستار خروج نیروهای آمریکایی شدند

فاضل جابر نماینده ائتلاف الفتح در مجلس عراق بر لزوم انتها دادن به حضور آمریکا در این کشور تاکید کرد و گفت که دولت عراق باید مسئولیت خود در قبال اجرای مصوبه مجلس مبنی بر لزوم اخراج نیروهای آمریکایی از عراق را برعهده بگیرد.

کاطع الرکابی نماینده ائتلاف دولت قانون در مجلس عراق نیز گفت که دولت عراق بایستی تدابیری برای متوقف کردن دخالت های خارجی و تخلفات این نیروها و اجرای مصوبه خروج نیروهای بیگانه از عراق اتخاذ کند.

بدر الزیادی عضو کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق نیز به نوبه خود درباره تداوم سیطره آمریکا بر حریم هوایی عراق هشدار داد و گفت که حاکمیت ملی عراق نقض شده است.

وی با انتقاد از دولت عراق گفت که دولت از متوقف کردن سیطره واشنگتن بر حریم هوایی عراق ناتوان است.

الزیادی همچنین درباره توطئه آمریکا برای راه انداختن هرج و مرج جدیدی از طریق حریم هوایی عراق هشدار داد.

در همین حال، مختار الموسوی عضو کمیسیون روابط خارجی مجلس عراق در واکنش به اقدام دولت آمریکا در تحریم شخصیت های عراقی گفت: دولت عراق مسئول تداوم اقدامات تحریک آمیز (آمریکا) در اعمال تحریم علیه چهره های میهن پرست است و این اقدامات، دخالت در امور داخلی عراق به شمار می رود.

احمد الکنانی دیگر نماینده مجلس عراق نیز بر لزوم اخراج نیروهای بیگانه از این کشور تاکید کرد و گفت که این امر در وهله اول خواست مردم عراق است و مجلس نیز بر لزوم خروج نیروهای بیگانه و در صدر آنها نیروهای آمریکایی از عراق تاکید کرده است.

الکنانی تاکید کرد: اقدام اخیر آمریکا در اعمال تحریم علیه فالح الفیاض رئیس سازمان الحشدالشعبی عراق، نه مردم و نه مجلس را درخصوص لزوم اخراج نیروهای آمریکایی بازنخواهد داشت.

نیروهای اشغالگر آمریکایی از سال 2003 میلادی در عراق مستقر هستند که بزرگترین پایگاه آنها عین الاسد در استان الانبار در غرب این کشور است.

آمریکایی ها همچنین شماری از نیروهای نظامی و سامانه های پدافندی را در سفارت خود در منطقه تحت تدابیر شدید امنیتی سبز در قلب بغداد مستقر کرده اند.

دولت آمریکا پیش تر خاطرنشان کرد که تعداد نیروهای خود در عراق را به میزان 500 نفر کاهش می دهد و درپی آن، ستاد عملیات مشترک عراق خاطرنشان کرد که خروج نخستین گروه نظامیان آمریکایی از این کشور در چارچوب توافق اخیر بین بغداد و واشنگتن آغاز شده است.

ائتلاف بین المللی موسوم به ضد داعش اخیرا شمار کل نیروهای آمریکایی در خاک عراق را سه هزار نفر خاطرنشان کرد. با این حال، برخی منابع سیاسی و امنیتی این کشور شمار واقعی این نیروها در کشورشان را بیش از رقم اعلام شده دانسته و خواهان شفاف شدن موضوع هستند.

مسئولان و مردم عراق در مناسبت های مختلف بر لزوم خروج نیروهای آمریکایی از کشورشان در راستای اجرای مصوبه مجلس در این زمینه تاکید کرده اند.ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 852

به "نمایندگان مجلس عراق خواستار خروج نیروهای آمریکایی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایندگان مجلس عراق خواستار خروج نیروهای آمریکایی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید