نکاتی درباره استفاده از کولرها در شرایط کرونایی

به گزارش زنگ قلاب بافی، عضو هیات علمی گروه بهداشت حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: با توجه به جابه جایی هوا در زمان استفاده از انواع کولرهای آبی یا گازی، احتمال انتقال و جابه جایی ذرات در هوا و سطوح آلوده در این موارد وجود دارد بنابراین باید برای کاهش درصد انتقال ویروس نکاتی را رعایت کرد.

نکاتی درباره استفاده از کولرها در شرایط کرونایی

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر رضوان زنده دل عضو هیات علمی گروه بهداشت حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به تحقیقات متعدد انجام شده در زمینه مدت زمان ماندگاری ویروس کرونا در هوا گفت: ویروس کوویدـ19 همراه قطرات تنفسی به وسیله عطسه و سرفه بیماران وارد هوا می گردد. سایز ویروس در حدود 60-100 نانو متر و سایز قطرات همراه با ویروس حدود 10 میکرون است.

مطالعات مختلف براساس این سایز، ماندگاری ویروس را در هوا معمولا حدود 2-3 ساعت برآورد نموده و تحقیقات دیگر نیز نشان داده است ویروس همراه با قطرات سیستم تنفسی می تواند در حد 3 ساعت در هوا باقی بماند و وارد سیستم تنفسی افراد دیگر گردد. بعد از این زمان ویروس روی سطوح رسوب می نماید، ولی قابلیت بیماری زایی خود را از دست نمی دهد و غلظت آن در سطوح کم نمی گردد.

  • ارتباط ماندگاری ویروس در هوا با فصول مختلف سال

این عضو هیات علمی دانشگاه درباره میزان ماندگاری ویروس در هوا طی فصول مختلف سال اظهار کرد: به طور کلی مطالعات بر این نکته تأکید دارند که شرایط نامساعد آب وهوایی باعث از بین رفتن ویروس ها به خصوص ویروس های اثرگذار بر سیستم تنفسی می شوند.

وی در این باره شرح داد: این که گفته می گردد کوویدـ19 در مناطق سرد و خشک بیشتر دیده می گردد نیز می تواند به این دلیل باشد که اپیدمی از زمان شیوع تا به امروز در فصول سرد سال بوده است. لذا با توجه به آنالیز رفتار ویروس کوویدـ19 از زمان شیوع تا به حال عدم وجود پیشینه و قابلیت انعطاف پذیری بالا در ژنوم ویروس، تصمیم گیری و قضاوت قطعی درباره آن زود است. مثلا افزایش موارد ابتلا در خوزستان طی روزهای اخیر و با دمای بالاتر از 30 درجه نشان دهنده متفاوت بودن رفتار ویروس نسبت به ویروس های مشابه است.

  • غلظت ویروس کوویدـ19 در هوا و سطوح

این متخصص سم شناسی در خصوص غلظت ویروس در هوا و سطوح گفت: به هنگام عطسه و سرفه ذرات عظیم خیلی سریع روی سطوح رسوب می نمایند و هرچه این ذرات عظیم تر باشد، زودتر رسوب می نمایند.

وی اضافه کرد: مطالعات مختلف نشان می دهد در مکان های آلوده مثل بیمارستان های بستری نماینده بیماران مبتلا به کوویدـ19 غلظت آلودگی های اندازه گیری شده در سطح نسبت به آلودگی های موجود در هوا بیشتر است. البته به این معنا نیست که آلودگی در هوا وجود ندارد و سبب بیماری زایی نمی گردد، بلکه مسئله انتقال هم به وسیله هوا و هم به وسیله سطوح وجود دارد.

دکتر زنده دل با بیان این که آلودگی های روی سطوح و مناطق در تماس با دست نیز باعث انتقال آلودگی می گردد، گفت: با این حال بیماری زایی ویروس موجود در هوا با ویروس روی سطوح تفاوتی ندارد و فقط نحوه پراکنده شدن آن ها متفاوت است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به مطالبی که پیش از این درباره نقش هوا در انتقال آلودگی و بیماری زایی کوویدـ19 مطرح شده است، توضیح داد: این مسئله باید با احتیاط مطرح گردد، چراکه مطالعات نشان می دهد این ویروس هم در سطح و هم در هوا وجود دارد و از آنجا که قابلیت بیماری زایی ویروس بسیار بالاست حتی در غلظت های سطح پایین گزارش شده در هوا نیز می تواند بیماری زایی ایجاد کند.

  • راه چارههایی برای کاهش انتقال ویروس به وسیله هوا

دکتر زنده دل با اشاره به بعضی راه چارهها برای کاهش انتقال ویروس به وسیله هوا گفت: شغل افراد و میزان ارتباط با افراد آلوده در این باره تاثیرگذار است مثلا حضور در محیط های پرخطر مانند بیمارستان ها و استفاده از وسایل حفاظت نماینده در میزان انتقال ویروس نقش مهمی ایفا می نماید.

وی استفاده از ماسک های پارچه ای را برای عموم مردم راه چاره مناسبی دانست و ادامه داد: برای همه مردم لزومی به استفاده از ماسک های ویژه مثل N95 وجود ندارد، چراکه احتمال تماس با افراد آلوده و بیمار کمتر است. با این حال اگر به واسطه شرایط شغلی و زندگی تماس فرد با بیماران کرونایی بیشتر باشد مانند پرسنل درمانی یا خانواده های دارای عضو بیمار بهتر است از ماسک های تخصصی مثل ماسک N95 استفاده گردد.

این عضو هیات علمی گروه بهداشت حرفه ای یادآور شد: دارا بودن چندین لایه محافظتی در ماسک های N95 استفاده طولانی مدت را برای افراد سخت می نماید و برای افراد عادی توصیه نمی گردد. در این باره رعایت اصول بهداشتی از جمله شستن مداوم دست ها با آب و صابون، استریل کردن سطوح و استفاده از الکل 70 درصد و رعایت فاصله اجتماعی برای کاهش انتقال بسیار مؤثر است و باید به صورت جدی دنبال گردد.

  • استفاده از کولر در فصول گرم سال

دکتر زنده دل با اشاره به جابه جایی هوا در زمان استفاده از انواع کولرهای آبی یا گازی بیان نمود: احتمال انتقال و جابه جایی ذرات در هوا و سطوح آلوده در این موارد وجود دارد.

این عضو هیات علمی دانشگاه درباره استفاده از کولر شرح داد: مکان استفاده از کولر در این رابطه اهمیت بالایی دارد. مثلا اگر کولر در منزل بیمار کرونایی استفاده می گردد امکان جابه جایی هوا احتمال انتقال را بالا می برد و تا حد امکان بهتر است از کولر کمتر استفاده گردد ولی اگر گرما به حدی است که استفاده نکردن کولر امکان پذیر نیست، رعایت اصول بهداشتی مانند ماسک زدن، پاکسازی سطوح و استریل سازی ریسک ناشی از پراکندگی آلودگی به وسیله جریان هوا را کمتر می نماید.

وی توضیح داد: در این باره توصیه می گردد افراد پیش از استفاده از کولرهای آبی و به هنگام راه اندازی، پوشال های داخل کولر را تعویض نمایند تا آلودگی های احتمالی روی سطوح از این طریق وارد ساختمان نگردد.

دکتر زنده دل با اشاره به عملکرد کولرهای گازی اضافه کرد: فیلترهای داخل کولرهای گازی ذرات خیلی کوچک مانند ذرات ویروس کوویدـ19 را جذب نمی نمایند، بنابراین تنها در صورت وجود آلودگی در داخل ساختمان احتمال پراکنده شدن آلودگی روی سطوح و گردش آلودگی در هوای ساختمان به وسیله باد کولر وجود دارد.

این عضو هیئت علمی گروه بهداشت حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پایان در خصوص کولرهای ماشین نیز گفت: در صورت وجود فرد آلوده در ماشین امکان جابه جایی ویروس در هوای داخل ماشین با کولر بالا می رود و احتمال انتقال بیماری به افراد دیگر داخل ماشین افزایش می یابد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 مرداد 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 425

به "نکاتی درباره استفاده از کولرها در شرایط کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی درباره استفاده از کولرها در شرایط کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید