هرآنچه که باید درباره برنامه حضور انسان در ماه بدانید

به گزارش زنگ قلاب بافی، سازمان هوانوردی آمریکا در کوشش است تا با یاری مهندسان خود و یک شرکت خصوصی به زودی انسان را در ماه و مریخ مستقر و شرایط رفت و آمد مدوام به فضا را فراهم کند.

هرآنچه که باید درباره برنامه حضور انسان در ماه بدانید

گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، قرار است به زودی انسان در مریخ مستقر گردد و همزمان با آن حضور مجدد آنها در ماه فراهم گردد؛ آژانس فضایی آمریکا در کوشش است تا به یاری مهندسان و فضانوردان خود این رؤیا را به واقعیت تبدیل کند.

ناسا که در کوشش است تا وابستگی خود به موشک سایوز روسی راکاهش دهد، از شرکت خصوصی اسپیس ایکس خواسته تا با ساخت فضاپیمای سرنشین دار به این سازمان برای تحقق آروزی خود یاری کند.

شرکت فضایی اسپیس ایکس که توسط ایلان ماسک، مدیریت می گردد مدتی است که درگیر آزمایش بر روی کپسول سرنشین دار است تا بتواند از عملکرد درست آن برای انتقال انسان به ماه و مریخ اطمینان پیدا کند.

در زیر هرآنچه که ضروری است از اسپیس ایکس و کپسول آن بدانید می خوانید:

شرکت خصوصی اسپیس ایکس:

شرکت فناوری های اکتشاف فضایی، نام یک شرکت تولیدکننده محصولات صنایع هوافضایی تجاری در آمریکا است؛ این شرکت در سال 2002 در کالیفرنیا شکل گرفت و امروز در حال گسترش است.

اهداف شرکت اسپیس ایکس

ماسک معتقد است هزینه بالای سرویس های فضایی دیگران به دلیل بوروکراسی های غیرضروری آنان است. او یکی از 10 هدف خود را کاهش هزینه و دسترسی قابل اطمینان به فضا اعلام نموده است.

اسپیس اکس در 8 دسامبر 2010، پس از بازگشت کپسول دراگون از یک پرواز دو مداری، تبدیل به اولین شرکت خصوصی شد که توانسته است هر دو عملیات ارسال و دریافت سفینه فضایی از مدار را با موفقیت پشت سر بگذارد.

عملیات مفهومی رِد دراگن مریخ

علاوه بر برنامه های خصوصی اسپیس اکس برای فتح مریخ، در ژوئیه 2011، مرکز پژوهشی ایمز یک نمونه اولیه از مأموریت مریخ با هزینه پایین را توسعه داد که از موشک فالکن هِوی به عنوان پرتابگر و فضاپیمای دراگن برای ورود به جو مریخ استفاده می نماید.

این طرح مفهومی که رد دراگن یا اژدهای سرخ نامیده می گردد، برای جذب سرمایه به عنوان یک مأموریت اکتشافی ناسا، برای پرتاب در 2018 و رسیدن به مریخ در چند ماه بعد تر، در 2012-2013 مطرح شد.

هزینه مأموریت به غیر از هزینه پرتاب آن، 425$ میلیون دلار پیش بینی شده است.

اسکان بشر در مریخ

برپایه برنامه اسپیس ایکس، نخستین گروه از انسان ها در سال 2024 میلادی به مریخ فرستاده شده و در سال 2025 به آن سیاره خواهند رسید. پیش از آن، تجهیزات لازم برای اسکان بشر، هر دو سال یک بار به مریخ فرستاده خواهد شد که نخستین آن در سال 2018 میلادی خواهد بود. بدین ترتیب پایگاهی برای بقای انسان ها در مریخ ایجاد خواهد شد.

دراگن

در سال 2005، اسپیس اکس اظهار داشت که به دنبال یک برنامه فضایی مربوط به انسان تا خاتمه دهه است.فضاپیمای دراگن که به معنی اژدها است برای حمل 7 فضانورد به مدار و فراتر از آن در نظر گرفته شده است؛ در سال 2014 فضاپیماهای پشتیبانی نوع اژدها (Dragon) به سوی ایستگاه فضایی بین المللی (آی اس اس) پرتاب شدند.

قراردادهای حمل و نقل تجاری

ناسا در 18 اوت 2006 اظهار داشت: اسپیس ایکس برنده یک قرارداد خدمات حمل و نقل تجاری مداری ناسا (سی اُ تی اس) برای نشان دادن تحویل محموله به ایستگاه فضایی بین المللی با یک گزینه ممکن برای انتقال خدمه شده است.

این قرارداد که توسط ناسا برای ارائه سرمایه اولیه برای توسعه تقویت کننده های جدید طراحی شده بود، 278میلیون دلار برای توسعه پرتابگر فالکن 9 به اسپیس اکس پرداخت شد، به همراه پرداخت های تشویقی که در سه پرتاب نمایشی به اوج نقاط عطف خود رسید.

تأمین احتیاجهای ایستگاه فضایی بین المللی

اسپیس اکس در کنار اوربیتال ساینسز کورپوریشن، نخستین شرکت بخش خصوصی است که احتیاجهای ایستگاه فضایی بین المللی را تأمین می نماید.

در سه شنبه 22 مه 2012، اسپیس اکس اقلام مورد احتیاج ایستگاه فضایی بین المللی را توسط فالکن 9 با موفقیت به فضا پرتاب کرد.

در سال 2014 نیز فضاپیماهای پشتیبانی نوع اژدها (Dragon) به سوی ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب شدند و قرار است این پرتاب ها به شکل سرنشین دارادامه یابد تا انسان به را ایستگاه فضایی بین المللی، ماه و مریخ برساند.

آنالیز فرایند پیشرفت دراگن در ملاقات مدیرها

ایلان ماسک، مدیر ارشد اجرایی شرکت اسپیس ایکس و جیم برایدنستاین، مدیر ناسا رو برای صحبت درباره فضاپیمای دراگن بایکدیگر ملاقات و فرایند پیشرفت آن را آنالیز کردند.

انجام آخرین آزمایش کپسول سرنشین دار

این آزمایش که قرار بود صبح شنبه صورت بگیرد به دلیل شرایط جوی به یک شنبه صبح موکول شد و در نهایت دوشنبه ساعت 7 صبح به وقت تهران انجام شد، در این آزمایش توانایی کپسول در بازگشت به زمین در صورت بروز هرگونه مشکل هنگام صعود تست شد؛ بازگشت پذیری بدون احتیاج به چتر نجات از قابلیت های این فضاپیما است.

دراگن در فضا

کرو دراگون قرار است به طور مرتب به ایستگاه فضایی بین المللی رفت و آمد کند و برای برنامه های آژانس فضایی آمریکا در خدمت باشد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 اسفند 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 119

به "هرآنچه که باید درباره برنامه حضور انسان در ماه بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرآنچه که باید درباره برنامه حضور انسان در ماه بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید