چرا بعد از واکسن هم باید ماسک بزنیم؟

به گزارش زنگ قلاب بافی، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در ارتباط با این موضوع که چرا باید بعد از واکسن زدن هم احتیاط های لازم را داشته باشیم، توضیحاتی ارائه داد.

چرا بعد از واکسن هم باید ماسک بزنیم؟

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، مسعود یونسیان، با انتشار پیغام تصویری در شبکه های اجتماعی، گفت: اگرچه انتظار می رود حدود سه هفته بعد از تزریق واکسن بتوان به فعالیت های عادی و روزمره بازگشت و حتی ماسک را برداشت، اما چرا باید احتیاط های بعد از واکسن زدن را داشته باشیم.

وی اضافه نمود:، اما اینکه چرا باید فعلاً محتاط باشیم، سه دلیل دارد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: نخست اینکه این واکسن مثل همه واکسن ها که وجود دارد و استفاده می گردد، ایمنی صد درصد ندارد. در بهترین حالت، 95 درصد ایمنی ایجاد می نماید و این احتمال هر چند اندک و ضعیف برای ابتلای خودمان یا دیگران وجود دارد.

یونسیان اضافه نمود: موضوع بعد، ابن است که تا به امروز کمتر از یک درصد جامعه که آن هم کادر بهداشت و درمان کشور هستند، این واکسن را زده اند. در حالی که برای رسیدن به ایمنی جمعی، احتیاج است که حداقل دوسوم جمعیت کشور واکسینه شوند و یا اینکه سابقه ابتلاء داشته باشند.

وی گفت: در واقع هنوز به پدیده ایمنی جمعی نرسیده ایم و تا آن موقع باید کماکان احتیاط های لازم را رعایت کنیم.

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران همچنین به کادر بهداشت و درمان کشور که واکسن زده اند، اضافه نمود: پیغام من به دوستان و همکاران خودم این است که همچنان نکات و پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند و ماسک را از صورت برندارند. زیرا، تغییر رفتار بهداشتی و اجتماعی ما بعد از واکسن زدن، می تواند پیغام منفی برای جامعه داشته باشد. پس بهتر است فعلاً به دستورالعمل های وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا گوش دهیم تا شرایط عادی گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1073

به "چرا بعد از واکسن هم باید ماسک بزنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بعد از واکسن هم باید ماسک بزنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید