یادداشت معاون گروه طالبان درباره چالش های مهم برای رسیدن به توافق صلح

به گزارش زنگ قلاب بافی، ایسنا نوشت: سراج الدین حقانی، فرمانده عملیاتی شبکه حقانی و معاون گروه طالبان در مقاله ای که به روزنامه نیویورک تایمز نوشته گفته که در پی امضای توافق با آمریکا، بزرگترین چالش، دست یافتن به یک توافق جامع با گروه های مختلف افغان در مذاکرات بین الافغانی خواهد بود.

یادداشت معاون گروه طالبان درباره چالش های مهم برای رسیدن به توافق صلح

حقانی در نخستین مقاله ای که یکی از بلندپایه ترین مقامات طالبان در یک روزنامه مهم غربی به چاپ می رساند، نوشته که گروه طالبان متعهد است تا با دیگر طرف های افغان براساس مشورت و احترام واقعی برای ایجاد یک نظام سیاسی جدید و فراگیر توافق کند که در آن صدای همه افغان ها منعکس گردد و هیچ افغانی احساس نکند از آن بیرون مانده است.

شبکه حقانی که به صورت عملیاتی از گروه طالبان جدا پنداشته می گردد، عامل خونین ترین و پیچیده ترین حملات انتحاری و انفجاری در افغانستان شناخته می گردد و نهادهای امنیتی افغانستان معتقدند که بیشتر حملات خونین سال های اخیر کابل توسط این شبکه سازماندهی شده است.

نام سراج الدین حقانی در فهرست ویژه تروریستی وزارت خارجه آمریکا و فهرست تحریم های سازمان ملل قرار گرفته است و آمریکا به معلوماتی که به بازداشت او منجر گردد، ده میلیون دلار جایزه معین نموده است.

فرمانده شبکه حقانی در نیویورک تایمز نوشته است: ما از نگرانی ها و سؤالاتی که در داخل و خارج از افغانستان در خصوص نوع دولتی که پس از خروج نیروهای خارجی می خواهیم داشته باشیم، مطلع هستیم. پاسخ من این است که این امر به توافق بین افغان ها بستگی دارد. ما نباید بگذاریم نگرانی هایمان جلو گفت وگوها و مشورت های واقعی را که برای نخستین بار بیرون از نفوذ خارجی ها خواهد بود، بگیرد.

او همچنین نوشته که از نگرانی ها در خصوص احتمال استفاده از خاک افغانستان از سوی گروه های مخرب علیه امنیت کشورهای منطقه و دنیا مطلعی دارد و گفته که این به سود افغان ها نیست که اجازه بدهند خاک شان علیه دیگران مورد استفاده قرار بگیرد.

در بخش دیگری از این مقاله سراج الدین حقانی نوشته که ما آماده هستیم پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان با جامعه بین المللی و آمریکا برای تامین صلح درازمدت و بازسازی افغانستان مشترکا کار کنیم.

او گفته که چالش فوری تر اما عملی ساختن توافقنامه ای است که این گروه قرار است با آمریکا امضا کند. او گفته گروه طالبان متعهد به عملی ساختن تمام جزییات این توافقنامه است اما به گفته او هنوز برای اعتمادسازی میان دو طرف کار بیشتری صورت بگیرد.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر طالبان در دوحه پایتخت قطر، گفته بر اساس مصاحبههای جاری صلح میان آمریکا و طالبان، دو طرف ابتدا در افغانستان آتش بس اعلام خواهند کرد و سپس تا انتها ماه جاری میلادی، موافقتنامه صلح به امضا خواهد رسید.

شاهین در یک مصاحبهی تلفنی با بی بی سی گفت به زودی و همزمان با اعلام آتش بس، زمان امضای موافقتنامه نیز تعیین می گردد. او گفت چند روز پیش از امضای موافقتنامه، فضای صلح آمیزی در افغانستان برقرار خواهد شد و آنها به آتش بس پابند خواهند بود.

او تاکید نمود که انتظار می رود توافقنامه صلح تا انتها این ماه امضا گردد.

منابع طالبان می گویند ممکن است اعلامیه همین روز اول اسفند یا آدینه صادر گردد و نخستین روز برقراری کاهش خشونت ممکن است 22 فوریه (سوم اسفند) باشد. به گفته این منابع، شرایط صلح آمیز یک هفته ادامه خواهد داشت که در خلال آن هیچ کدام از طرفین دست به خشونت نمی زنند.

دو طرف در این مدت فعالیت های همدیگر را تحت نظارت خواهند کرد و موافقتنامه صلح میان آنان در روزهای انتهای ماه فوریه و یا اول مارس امضا خواهد شد.

در ماه سپتامبر سال گذشته، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از قطع کامل مذاکرات با طالبان که برای یک سال جریان داشت، اطلاع داد.

دلیل آن حمله ای از سوی طالبان در کابل بود که در جریان آن یک سرباز آمریکایی جان باخت.

در ماه دسامبر او دستور از سرگیری مذاکره را با طالبان را داد و زلمای خلیل زاد فرستاده آمریکا مجددا به دوحه رفت و مصاحبه با گروه طالبان را ادامه داد.

حالا هر دو طرف از انتها مذاکرات شان خبر می دهند که نتیجه آن صلح میان آمریکا و طالبان و خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان خواهد بود.

312 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 فروردین 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 196

به "یادداشت معاون گروه طالبان درباره چالش های مهم برای رسیدن به توافق صلح" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادداشت معاون گروه طالبان درباره چالش های مهم برای رسیدن به توافق صلح"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید