بحران دز در مقابل آرامش کارون

به گزارش زنگ قلاب بافی، در حالی که در پی بارش های سنگین و طغیان بی سابقه رودها در کشور شاهد وقوع سیل و خرابی های قابل توجهی بودیم، رودخانه کارون در آرامش نسبی واقع شده است، اما سد دز شرایط بحرانی متفاوتی را تجربه نموده است.

بحران دز در مقابل آرامش کارون

کارشناسان معتقدند در جریان بارش های سنگین و طغیان رودخانه های کارون و کرخه که در 50 سال گذشته بی سابقه بوده، وجود سدهایی همانند کارون 3 و 4، مسجدسلیمان و گتوند تا به امروز نقش مهم و اساسی در مهار سیلاب ها ایفا نموده و مقابل طغیان رودخانه ها ایستاده اند و اجازه ورود بیش از حد آب به شهر را نداده اند.

بر این اساس، در حوضه آبریز دز نیز سد دز با توجه به حجم کم مخزن به تنهایی نتوانست برای مهار سیلاب ها کافی باشد و ورود سیلابی با دبی 8 هزار مترمکعب در ثانیه را بگیرد و پس از پر شدن مخزن، به منظور جلوگیری از سرریز شدن سد دریچه های سد باز و آب به پایین دست رها شد.

در رودخانه دز تنها فقط یک سد احداث شده و مطمئناً این سد در حد توان مخزن خود می تواند مقابل طغیان و سیلاب ها بایستد و در بارش های سنگین ناچاراً باید برای جلوگیری از سرریز نشدن سد، آب ذخیره شده را تخلیه کند که این موضوع مطمئناً باعث ایجاد خسارت های جبران ناپذیری به پایین دست و مردم خواهد شد.

از سوی دیگر، از سوی مسئولان متولی امور، گفته می گردد که سد گتوند در سیلاب های هفته جاری دریچه های تخلیه آب را باز ننموده تا به پایین دست آسیب وارد گردد و تمام آورد رودخانه کارون را ذخیره نموده تا با مدیریت، تنظیم و کنترل سیلاب، وظیفه خود را ایفا نماید.

پس از وقوع رویدادهای اخیر، بعضی کارشناسان حامی سدسازی در کشور این سوال را مطرح می نمایند که اگر وجود سلسله سدهایی همانند کارون 3 و 4، مسجد سلیمان و گتوند در رودخانه کارون نبود چه بلایی سر مردم خوزستان می آمد؟

بارش باران در روزهای اخیر، منطقه ها غرب و جنوب غربی کشور را مورد هدف قرار داده که این امر باعث طغیان بی سابقه رودخانه ها و ورود سیلاب به داخل شهرها شده و خسارت های فراوانی را در پی داشته است.

حامیان سدسازی معتقدند نکته بسیار مهم این است که در کشور ایران با توجه به شرایط آب و هوایی خشکی که دارد، وجود چنین سیلاب هایی می تواند تاثیرات مثبتی نیز داشته باشد البته این امر زمانی میسر می گردد که در جهت بعضی از رودخانه های اصلی، سدهای مستحکمی احداث شده باشد. این در حالی است که موافقان سدسازی کماکان بر مواضع خود درباره اثرات منفی زیست محیطی این تصمیم بزرگ عمرانی اصرار دارند.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 بهمن 1400 بروزرسانی: 1 بهمن 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1346

به "بحران دز در مقابل آرامش کارون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران دز در مقابل آرامش کارون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید