دیدنی ترین شهرهای تاریخی جهان که هزاران سال دوام آورده اند

به گزارش زنگ قلاب بافی، شهرهای تاریخی و باستانی متعددی در دنیا وجود دارند که صدها و حتی هزاران سال در میان جنگ و جدال و بلایای طبیعی دوام آورده و از ویرانی و انهدام نجات یافته اند، اما اغلب آنان در قرن بیست و یکم خاتمه خوبی نداشته و ندارند. ویرانی شهر باستانی پالمیر Palmyra در سوریه، مجسمه های بودا Buddhas در افغانستان و ویرانه های نمرود Nimrud در خارج از شهر موصل عراق به درستی نشان می دهند که آینده زیباترین شهرهای تاریخی دنیا بسیار پرمخاطره خواهد بود. در این مطلب به معرفی شهرهای تاریخی دنیا می پردازیم. این نقاط بی نظیر به بازدید کنندگان خود این امکان را می دهند که به گذشته انسان ها نگاهی داشته باشند و نبوغ استادانه انسان هایی که بدون کامپیوتر یا ماشین های سنگین، دست به خلق این عجایب زده اند را به نمایش می گذارند. برخی از این مناطق کاملا شناخته شده هستند و برخی دیگر با این که خیلی شهرت ندارند، مکان هایی بی همتا با امکان دسترسی بسیار آسان هستند. این مطلب را بخوانید تا با این شهرهای بی نظیر تاریخی و باستانی آشنا شوید، آن هایی که بارها از ویرانی نجات یافته و هزاران سال دوام آورده و آن هایی که به طور جزیی یا کامل نابود شده اند.

دیدنی ترین شهرهای تاریخی جهان که هزاران سال دوام آورده اند

انگکور وات Angkor Wat

خمرها Khmer در قرن دوازدهم میلادی، از دانش وسیع خود در مورد دنیا هستی استفاده کردند تا دنیا را به صورت مینیاتوری دوباره خلق نمایند. نتیجه این خلاقیت، شهر جذاب و منحصر به فرد انگکور وات Angkor Wat بوده که با چیدمان دقیق و منظم برج، برجک و دیوارهای پوشیده شده از نقوش برجسته پر جزئیات و خیره نماینده هندو، بازدیدنمایندگان را حیرت زده می سازند. مردم خمر باستان مکانی را به بشریت هدیه کردند که ارزش نگهداری و محافظت دارد. بیشتر دیوار نقش های این مورد از زیباترین شهرهای تاریخی دنیا دارای موضوع مذهبی، ملکوتی و قدیسیت هستند، اما برخی دیگر از این نقش ها به فعالیت های یکنواخت روزانه مانند آماده کردن شام می پردازند. شهر در مساحتی به اندازه 500 هکتار در پارک واقع شده است. معبد اصلی این شهر به طور روزانه، میزبان انبوه توریست ها بوده، اما معبدهای کمتر شناخته شده دیگری در این میان وجود دارند که شما را به پایتخت های قدیم خمرها می برند.

رم

بازدید از شهری با محبوبیت شهر رم Rome دارای نقاط منفی نیز هست. جمعیت زیاد، سوغاتی های بی کیفیت و مردان جوانی که در لباس گلادیاتورها پرسه می زنند تا در ازای انداختن عکس با توریست ها دستمزد بگیرند. اما با این وجود، این شهر کاملا بی همتاست و مکان های کمی در دنیا با این عظمت و قدمت وجود دارند. برای مثال بنای کولوسئوم Colosseum که یک ورزشگاه 2000 ساله در وسط یک شهر کاملا مدرن است، در روزهایی که گلادیاتورهای واقعی وجود داشتند، 50 هزار تماشاگر و امپراطور رم داشت تا نبردهای خونین گلادیاتورها تا لحظه مرگ را تماشا نمایند. بنای کولوسئوم Colosseum همچنین یک سقف جمع شدنی، یک ماشین ویژه به اسم velarium داشت که به وسیله تکنیک بادبان کشتی، سایبان هایی به روی مردم در یکی از شهرهای تاریخی دنیا می کشیدند تا آن ها را از آفتاب و باران حفاظت نمایند.

استانبول

استانبول را با عنوان شهری می شناسند که دو قاره را به هم متصل می سازد، اما آن چیزی که بسیار قابل توجه است، دوره های تاریخی هستند که در این شهر به هم وصل شده و طبیعی تر از هر جای دیگری در دنیا با هم ترکیب شده اند. ساخت و سازهایی که از امپراطوری های گذشته، از بیزانس تا قسطنطنیه تا ترکیه مدرن صورت گرفته، آن را به یک شهر با افق بسیار منحصر به فرد، دارای عناصری از تمامی دوره ها تبدیل کرده است. در مرکز بخش تاریخی این شهر، اطراف مسجد ایاصوفیا Hagia Sophia، سیرک هیپودروم Hippodrome با سبک بیزانس در چند قدمی قصر توپکاپی Topkapi متعلق به دوره عثمانی، جایگاه بسیاری از آثار هنری از جمله عصای موسی قرار گرفته است. در کنار تمامی این بنا و آثار تاریخی در یکی از شهرهای تاریخی دنیا، یک شهر مدرن با رستوران های فوق العاده، گالری و معماری منحصر به فرد وجود دارد که باعث شده تا استانبول به یکی از شهرهای تاریخی دنیا تبدیل گردد.

بگان Bagan

گنجینه های شهر بگان Bagan که سال ها توسط حکومت نظامی میانمار از دید دنیا مخفی شده بودند، از زمانی که اصلاحات در این کشور آغاز شد، در حال بازگشت به مرکز توجه دنیایان هستند. در این مکان، بیش از 2000 معبد بودایی وجود دارند که در سرزمینی در کناره رود ایراوادی Irrawaddy پراکنده شده و منظره ای روحانی به آن بخش داده اند. جمعیتی که از این معابد بازدید می نمایند، نسبت به گروه های توری که از انگکور وات Angkor Wat و ماچوپیچو Machu Picchu دیدن می نمایند، بسیار کمتر و در عین حال ماجراجوتر هستند. کشور میانمار بعد از دهه ها جنگ داخلی و انزوای بین المللی، در حال پیدا کردن خود بوده و به همین دلیل این شهر معبدهای قرن یازدهم میلادی جادویی تر از همیشه به نظر می رسد. سلطنتی که در این منطقه حکمفرمایی می کرد، توسط زلزله های متوالی و تهاجم قوبلای خان Kublai Khan نابود شد، اما این معابد غرق در سکوت، فضایی بسیار روحانی دارند که انکار کردن آن غیرممکن است.

تیکال Tikal

شهر تیکال Tikal که در جنگل های گواتمالا پنهان شده، شهری مایایی بوده که بیش از 1000 سال دستاورد فرهنگی از سال 600 قبل از میلاد را به نمایش می گذارد. شیرهای کوهی و پلنگ های خال دار آمریکایی در حیات وحش اطراف این شهر به دنبال شکار پرسه می زنند، اما قصر، معبد و میدان های این شهر اوج دستاوردهای انسانی در گذشته بسیار دور را نشان می دهند. هرم های این منطقه نشانه های فرهنگ مایایی به شمار می فرایند. تالار، معابد و قصرهای میدان اصلی این شهر نیز به همان اندازه تاثیرگذار و باعظمت هستند. بیشتر گذرگاه های باستانی که 3000 بنای شهر تیکال Tikal را به هم متصل می نمایند، از پوشش گیاهی خزنده پاک شده، بنابراین هم اکنون بازدیدنمایندگان می توانند به آسانی مانند مردم باستان، در این مورد از شهرهای تاریخی دنیا رفت و آمد نمایند.

قاهره

کسانی که برای اولین بار به قاهره Cairo سفر می نمایند، دیدن اینکه تا چه اندازه اهرام جیزه Giza و بنای ابوالهول Great Sphinx به خیابان های شلوغ و پر هرج و مرج این شهر نزدیک هستند، باعث تعجب و شگفتی می گردد. شهر قاهره Cairo با جمعیت 22 میلیون نفر، یکی از شهرهای تاریخی دنیا بوده که در نزدیکی یکی از اولین مراکز شهری انسان ها بنا شد. قدمت اهرام جیزه Giza به 4500 سال پیش می رسد و موزه مصری اشیای آنتیک، کلکسیون فوق العاده ای از اولین ساکنان اطراف رود نیل Nile را به نمایش می گذارد، اما بخش هایی از قاهره Cairo که قدمت تاریخی کمتری دارند نیز سرشار از گنجینه های فرهنگی هستند. این شهر بیش از 1000 سال قبل پایه گذاری شده و دارای یکی از قدیمی ترین دانشگاه های دنیا هست، دانشگاهی که میراثی غنی از هنر اسلامی و گنجینه های قبطی Coptic به شمار می رود و اغلب به اشتباه نادیده گرفته می گردد.

پرسپولیس Persopolis

به همان اندازه که درهای ایران به آرامی رو به توریست های غربی باز می گردد، شهر پرسپولیس Persopolis جذابیت قبلی خود را در بین گردشگران بدست می آورد. این مورد از شهرهای تاریخی دنیا در سال 518 قبل از میلاد مسیح توسط داریوش اول، پادشاه امپراطوری هخامنشی در پارس باستان پایه گذاری شده و تا زمانی که اسکندر مقدونی در حدود دو قرن بعد آن را به آتش کشید روز به روز به عظمت آن افزوده شد. مهمترین و قابل توجه ترین ویژگی این شهر، محوطه ای نزدیک به 125 هزار متر مربع بوده که بخش هایی از آن به صورت کنده کاری در درون کوه چمگان یا کوه رحمت Mount Kuh-e Rahmat قرار گرفته اند. حاکمان آن دوره قصرهای باشکوه، معابد و تالارهای بسیار زیبا در این محوطه ساخته و این مجموعه بی نظیر را با افزودن شبکه زیرزمینی فاضلاب و آب انبارهای بزرگ سرشار از آب تازه و تمیز تکمیل کرده اند. با وجود ساخته شدن دیوارهای محافظ با ارتفاع نزدیک به 30 پا اسکندر مقدونی توانست تا شهر باشکوه پرسپولیس را نابود کند، یکی از شهرهای تاریخی دنیا که ویرانه های آن دوباره در سال 1618 کشف شدند.

کیوتو

اگر شهر توکیو بخش تکنولوژیک و آینده نگر کشور ژاپن را نمایندگی می کند، شهر کیوتو شهریست که با باغ های زن Zen گذشته ژاپن را به رخ می کشد. البته اینکه کیوتو را تنها به گذشته ربط دهیم، اصلا منصفانه نیست، چرا که شرکت نینتندو Nintendo که تنها بخشی از رویه تکنولوژیک شهر کیوتو به شمار می رود، در این مورد از شهرهای تاریخی دنیا واقع شده است، بنابراین بهتر است برای بهتر بیان کردن حقیقت اینگونه عنوان کنیم که شهر کیوتو که برای بیش از 1000 سال پایتخت امپراطوری ژاپن بوده، به همان اندازه که سنت های مربوط به گذشته را حفظ می کند، برای استقبال از چیزهای جدید و مدرن اشتیاق دارد. بیش از 1000 معبد بودایی و زیارتگاه شینتو موجود در کیوتو باعث می شوند از سرعت جنون آمیز زندگی مدرن کاسته گردد و از آنجایی که این شهر از بمباران های وحشتناک جنگ دنیای دوم جان سالم به در برده، بیشتر این بناها در حال استفاده و به روی عموم باز هستند.

بیجینگ

کشور چین در طول دو دهه گذشته، برای افزایش وجهه معماری مدرن در پایتخت خود سرمایه گذاری بالایی انجام داده، اما با گذشته ای که قدمت آن به بیش از 3000 سال می رسد، شهر بیجینگ Beijing دارای تاریخ عمیقی است که میراث غنی از هنر، معماری و آموزش را به نمایش می گذارد. تنها بازدید از شش بخش از شهر که عضو فهرست میراث دنیای یونسکو هستند، از جمله شهر ممنوعه Forbidden City و معبد بهشت Temple of Heaven نزدیک به یک هفته طول می کشد. در این یک هفته امکان ندارد وقت کافی برای یک بازدید کوتاه از این مورد از زیباترین شهرهای تاریخی دنیا داشته باشید یا بتوانید در کوچه های هوتونگ و محله های قدیمی بازسازی شده یا دوباره ساخته شده که به مرکز زندگی مدرن در بیجینگ تبدیل شده اند، گردش کنید.

زیمبابوه بزرگ Great Zimbabwe

این پادشاهی در جنوب شرقی زیمبابوه، از قرن یازدهم میلادی به یک امپراطوری تجاری تبدیل شد که در سرتاسر آفریقا و اقیانوس هند گسترش پیدا کرد. این مجموعه سلطنتی بر روی یک تپه ساخته شد و شامل یک قصر تراس دار با درخت های میوه، اتاق های مخفی و چشم اندازهای بی نظیر از قلمرو پادشاه بود. دیوارهای بلندی برج این مجموعه را که به یک سمبل ملی تبدیل شده، احاطه کرده اند. جمعیت بیش از اندازه و قطع درختان جنگل در حدود سال 1450 باعث نابودی پادشاهی شد. این اتفاق در بدترین زمان افتاد، چرا که اروپاییان توانستند در زمانی که سلطنت یکی از شهرهای تاریخی دنیا دارای ضعف بود به این منطقه وارد شوند و این پادشاهی را تحت سیطره خود در بیاورند.

تیمبوکتو Timbuktu

قبل از اینکه تیمبوکتو Timbuktu دچار بحران بیابانی شدن گردد و قبل از اینکه استعمارگران فرانسوی به این منطقه وارد شوند، این مورد از شهرهای تاریخی دنیا یکی از مهمترین مراکز یادگیری در دنیا به شمار می رفت. کتابخانه داران شهر از هزاران دست نوشته نگهداری می کردند تا از آن ها در برابر فرسایش طبیعی و خشونت حفظ نمایند. بسیاری از این دست نوشته ها در طول آخرین دوره خشونت تجزیه طلبان، به باماکو Bamako پایتخت مالی Mali منتقل شد، اما مسجدهای بی نظیر این مورد از زیباترین شهرهای تاریخی دنیا به جا ماندند. قدمت سه عدد از مهمترین این مسجدها به قرن چهاردهم میلادی باز می گردد. معماری سفالی این مسجدها نیاز به نگهداری مستمر دارد و محافظان آن ها دقیقا همان تکنیک هایی که سازنده های اصلی مسجد برای محافظت از آن ها به کار می بردند، استفاده می نمایند.

ماچو پیچو Machu Picchu

شهر ماچو پیچو Machu Picchu در ارتفاع 8000 پایی کوه های آند، مجموعه ای از شکوه و معماست که روزانه از هزاران گردشگر استقبال می کند. زمانی که اسپانیایی ها پرو را تصرف کردند، وجود ماچو پیچو Machu Picchu از آن ها مخفی نگاه داشته شد. این مجموعه پرعظمت در سال 1911 به دنیایان معرفی شد و به سرعت به سمبل دستاوردهای اینکاها تبدیل گشت. این مورد از زیباترین شهرهای تاریخی دنیا که بیش از 500 سال پیش به طریقه خشکه چین ساخته شده، بین دو قله بلند بر فراز جنگل های استوایی واقع شده است. ابرها در بین بخش های مختلف این ویرانه که دنیا هنوز به اهمیت و منحصر به فرد بودن آن پی نبرده، حرکت می نمایند. تراس ها و پله های عظیم آن کوه را پوشانیده و بناهای آن، انعکاسی از ستاره شناسی اینکاها هستند، البته هنوز باستان شناسان در جستجوی ارتباط این بناها با ستارگان و نجوم هستند.

آتن

قدمت شهر آتن به 5000 سال قبل باز می گردد، اما این مورد از زیباترین شهرهای تاریخی دنیا مدرن راه های قابل توجهی برای همزیستی با بناهای باستانی مشهورش پیدا کرده است. در پایین بنای مشهور آکروپولیس Acropolis، خیابان های ویژه پیاده روی وجود دارند که پر از کافه و فروشگاه هستند. بسیاری از این فروشگاه ها به فروش خرت و پرت و سوغاتی به گردشگرها مشغولند، اما با گالری های هنری قابل توجه و غذاهای عالی موجود حتی سخت گیرترین گردشگران نیز راضی و خرسند خواهند بود. مقدار زیادی از زندگی اجتماعی در این مورد از شهرهای تاریخی دنیا، به دور بناهای تاریخی آن می گردد، به طوریکه ویرانه های کلاسیک یونان را به محل رفت و آمد و زندگی روزمره آتنی ها تبدیل کرده است.

پترا

این منطقه که بین دریای مرده Dead Sea و دریای سرخ Red Sea قرار گرفته، از نخستین روزهای حیات انسان ها دارای سکنه بود، اما در حدود سال 300 قبل از میلاد مسیح، پادشاهان سلسله نبتیان سعی کردند با ساختن بناهایی بی نظیر درون صخره های سرخ رنگ این منطقه، عظمت فرهنگی خود را به نمایش بگذارند. صخره ها و دره ها اطراف این مورد از زیباترین شهرهای تاریخی دنیا را احاطه کرده و مسیرهای پر پیچ و خمی خلق کرده و به این صورت این مکان را برای قرن ها از چشم اروپایی ها مخفی نگاه داشته اند. نکته فوق العاده دیگر این است که به هیج اتومبیلی اجازه داده نمی گردد به پترا وارد گردد. بازدیدنمایندگانی که توانایی راه رفتن یا علاقه به این کار ندارند، می بایست یک شتر، الاغ یا درشکه کرایه نمایند تا آن ها را در یکی از زیباترین شهرهای تاریخی دنیا بگرداند.

الورا Ellora

معابد این مجموعه شامل معبدهای هندو، بودایی و آیین جین بوده که ساخت آن ها از قرن ششم میلادی آغاز شده و بیش از 400 سال به طول انجامیده است. مهمترین و قابل توجه ترین معبد، غار 16 Cave 16 نام دارد و عنوان رسمی آن Kailasa هست. این معبد به طور کامل درون یک صخره تراشیده شده است. ورودی دو طبقه این مجموعه به حیاط بزرگی منتهی می گردد که با طاقی های سه طبقه ستون دار احاطه شد. این بنا دو برابر پارتنون حجم دارد. درون معبد، تصاویر الهه های هندو درون سنگ ها تراشیده شده و دو مجسمه فیل در اندازه های واقعی درون محوطه آن وجود دارند.

شی آن Xian

شهر شی آن Xian در دوران شکوفایی راه ابریشم Silk Road، پایانه شرقی این راه به شمار می رفت و جایی بود که سفر به غرب آغاز می شد. شهر شی آن Xian که هم اکنون خواهر خوانده شهر اصفهان در ایران است، برای بیش از یک هزاره پایتخت سلسله های چین باستان بود. این شهر هم اکنون به عنوان جایگاه لشکر سفالین شهرت دارد و هزاران سرباز سفالی که در آرامگاه امپراطور شین شی هوآنگ Emperor Qin Shi Huang مستقر شده اند. همگی این سربازها به حالت ایستاده و آماده برای جنگیدن هستتند، اما برای 2000 سال زیر زمین مدفون شده بودند. در سال 1974 کارگرانی که مشغول کندن یک چاه در آن منطقه بودند، به یکی از این سربازها برخوردند و این موضوع به یکی از بزرگترین کشف های باستان شناسی تاریخ منتهی شد. گودبرداری و کندوکاو همچنان در این مکان ادامه دارد و اخیرا مجسمه چندین رقصنده و آکروبات باز کشف شده که بر عظمت و شکوه این مورد از شهرهای تاریخی دنیا افزوده اند.

مادورای Madurai

در دوران باستان، شهر تامیلی مادورای Madurai یک پایتخت مهم به شمار می رفت که با رم باستان تجارت می کرد و تا ورود استعمارگران بریتانیایی بر بخشی از هندوستان تسلط داشت. در قلب این شهر معبدی به نام میناکشی آمان Meenakshi Amman وجود دارد که یکی از مقدس ترین مکان های کشور هند و از برترین شهرهای تاریخی دنیا محسوب می گردد و سالانه در ماه های آوریل و می یک میلیون بازدید نماینده را برای فستیوال سالانه خود می پذیرد. با اینکه این شهر 2500 سال قدمت دارد، معبد اصلی آن در طول دوره ای از تهاجم های قرون وسطی مورد چپاول و غارت قرار گرفته است. بنای حال حاضر در اوایل قرن هفدهم ساخته شده و دارای 14 دروازه برج مانند است که از این زیارتگاه های زیبا با رنگ های درخشان نگاهبانی می نمایند. تالار هزار ستون Thousand Pillar Hall که در این معبد قرار گرفته، پر از کنده کاری های زیبا از موجود افسانه ای به نام یالی هست.

پاورتی پوینت Poverty Point

پاورتی پوینت Poverty Point در لوئیزیانا که حتی برای آمریکایی هایی که در نزدیکی آن زندگی می نمایند، ناشناخته است، اوج تمدن انسان های اولیه در آمریکای شمالی را به نمایش می گذارد. نام این مجموعه از مزرعه نزدیک آن گرفته شد، چرا که در طول زمان، نام اصلی آن به فراموشی سپرده شده است. این شهر به احتمال زیاد 3500 سال پیش از میلاد مسیح ساخته شده و انسان های آن زمان شش شکاف برجسته و متحد المرکز درون زمین کنده اند. در آن زمان هنوز مزرعه داری در این منطقه وجود نداشت و مردم برای تامین غذای خود به شکار، ماهیگیری و جمع آوری گیاهان وحشی می پرداختند.

بوروبودور Borobudur

گردشگران خارجی تصور می نمایند سفر به اندونزی یعنی استراحت و خوش گذرانی در جزیره پر آرامش بالی یا گشت و گذار در پایتخت شلوغ آن جاکارتا اما پر بازدیدترین مکان در این کشور که بیشتریت مردم آن را مسلمانان تشکیل می دهند، مجموعه معبد بودایی قرن نهمی بوروبودور Borobudur هست. این مجموعه در اوایل قرن نهم میلادی تکمیل شده، اما قسمت بزرگی از تاریخ آن ناشناخته مانده، زیرا طی قرن های متمادی به زیر خاکسترهای آتشفشانی مدفون شده و سپس جنگل بزرگی آن را پوشانیده بود. در اوایل قرن نوزدهم میلادی مردم محلی در مورد وجود این مکان به حکومت بریتانیا اطلاع دادند. در سال های بعد از 1970، کار بازسازی این مجموعه تحت نظر سازمان یونسکو در پیش گرفته شد و آن را به شکوه حال حاضر رساند. هم اکنون این معبدها در میان دره سبز دوباره سر برافراشته اند. از آنجایی که این مکان برای مدت طولانی مدفون بوده، آثار هنریش دست نخورده و سالم باقی مانده اند.

تخت بای Takht-i-Bahi

این صومعه خانه بودایی در قرن اول میلادی ساخته شد، اما 600 سال بعد از استفاده خارج شد. موقعیت تخت بای Takht-i-Bahi که روی یک تپه واقع شده، آن را از تهاجم های متوالی بسیاری حفظ کرد تا زمانیکه بریتانیایی ها به این منطقه آمدند و بیشتر گنجینه های سالم مانده این بنا را برای نگاه داشتن در موزه های بریتانیایی به یغما بردند. چیزی که از آن مجموعه بزرگ باقی ماند، سه معبد گنبدی شکل و محوطه اطراف آن هاست، همچنین تالارهای ویژه مدیتیشن که زمانی توسط راهبان مورد استفاده قرار می گرفت. تخت بای Takht-i-Bahi یکی از زیباترین شهرهای تاریخی دنیا بوده که علاقمندان بسیاری دارد.

استون هنج Stonehenge

باستان شناسان عقیده دارند این مکان دایره ای شکل سنگی ما قبل تاریخ چیزی حدود 5000 سال پیش ساخته شده است. آن ها معتقدند که این منطقه در ابتدا یک محل دفن اجساد بود، اما چیزی که متوجه نمی شوند، این است که این سنگ های عظیم چگونه از فاصله ای به دوری ولز Wales به این منطقه آورده شده اند. ساخت استون هنج Stonehenge حتی در 1500 سال پیش نیز غیر ممکن به نظر می رسد، زیرا در آن زمان هنوز چرخ اختراع نشده و به انگلستان آورده نشده بود. همین نکته ثابت می کند، ساخت چنین مکانی در بیش از 5000 سال پیش چه اتفاق شگفت انگیزی است.

گوندار Gondar

گوندار Gondar که پایتخت امپراطوری قدیم اتیوپی به حساب می آمد، از تهاجم های متوالی که در میانه قرن نوزدهم میلادی انجام می گرفت، لطمات بسیاری دیده، اما قلعه ها و کلیساهای بسیاری از این مورد از شهرهای تاریخی دنیا باقی مانده که امکان بررسی یکی از معدود شهرهای قرون وسطایی آفریقایی را فراهم می نمایند. در این منطقه، گردشگری به طور کافی توسعه نیافته و به همین دلیل پرسه زدن بین این دیوارهای سلطنتی به شما این حس را می دهد که در زمان سفر کرده اید و در گذشته به سر می برید. اغلب به این مورد از شهرهای تاریخی دنیا، لقب کاملوت آفریقایی Africas Camelot را نسبت می دهند که بنظر غیر منصفانه می آید. گوندار Gondar مرکز فرهنگی به شمار می رود که با دنیای مسیحیت متصل است و در عین حال کاملا از آن متفاوت هست.

نمرود Nimrud

نمرود Nimrud که پایتخت اولین امپراطوری دنیا به حساب می آید، در حدود سال 880 پیش از میلاد، بر امپراطوری آشور حکمرانی می کرد. حفاری و کندوکاو در این منطقه که از سال 1840 آغاز شدند، باعث کشف یک شهر بی نظیر با قصرهای پر عظمت و معبدهایی متعلق به خدایان جنگ و نوشتار شد. وسایلی درست شده از عاج فیل، سنگ های عظیم کنده کاری شده، جواهرات و تاج هایی از جنس طلا، همگی درون این قصرها مدفون شده بودند. هنر و معماری این مجموعه غیر قابل جایگزینی بوده، اما از آنجایی که نمرود Nimrud در خارج شهر موصل واقع شد، بسیاری از قسمت های آن نابود شده است. بعد از اینکه دولت اسلامی داعش این منطقه را تصرف کرد، بلدوزرهایی برای صاف کردن بناهای تاریخی و باستانی این مجموعه به آن محل آورده شد، بنابراین هیچکس نمی داند چقدر از این بنای منحصر به فرد باقی مانده است.

منبع: همگردی
انتشار: 8 فروردین 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 162

به "دیدنی ترین شهرهای تاریخی جهان که هزاران سال دوام آورده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدنی ترین شهرهای تاریخی جهان که هزاران سال دوام آورده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید