10 شهر از مدرن ترین شهرهای جهان

به گزارش زنگ قلاب بافی، مدرن ترین شهرهای دنیا کدام هستند؟

مردم سرتاسر دنیا سخت در کوشش هستند تا معنی مدرن بودن یک شهر را تغییر دهند. این 10 شهری که در ادامه می آید، با استفاده از تفکر آینده نگرانه و نوآوری هایی که در تکنولوژی، معماری، طراحی شهر و مسائل اجتماعی پدید آمده است، به مدرن ترین شهرها و الگوهایی از مدرنیته تبدیل شده اند. با نگاه به این شهرها، تصمیم بگیرید که مقصد بعدی تان کجاست! با خبرنگاران همراه باشد تا با این شهرها آشنا شوید.

10 شهر از مدرن ترین شهرهای جهان

توکیو، ژاپن | Tokyo

آسمان خراش های بلند، نوشته ها و علامت های چشمک زن، معماری معاصر و خیابان های شلوغ و پر ازدحام که مملو از تازه ترین تکنولوژی ها هستند، توکیو را به یکی از مدرن ترین شهرهای جهان تبدیل کرده است. اینجا بعلاوه به دلیل داشتن بهترین تکنولوژی ها در صنایع گوشی های هوشمند، روباتیک و خودروسازی، یکی از پیشرفته ترین شهرها در کل جهان می باشد.

توکیو برای اینکه پا به پای جدیدترین روندهای پیشرفت جلو بیاید، سرمایه گذاری های مختلفی در استارتاپ ها می نماید که غالبا از جوانهای نابغه ای تشکیل شده اند که ایده های بزرگی در سر دارند. مثلا یکی از این استارتاپ ها در توکیو حلقه ای را اختراع کرده که با اتصال به گوشی هوشمند بصورت بلوتوث، کار پرداخت های الکترونیکی را تنها با یک حرکت دست ممکن می سازد. در اینجا بعلاوه سالن های دوست یابی وجود دارد که عاشقان استارتاپ را به هم پیوند می دهد. با قدم زدن در شهر می توانید بلندترین برج جهان را مشاهده کنید، یا اینکه در خیابان به یک ربات برخورد کنید و یا اینکه وارد فروشگاهی شش طبقه از لوازم الکترونیکی شوید.

سنگاپور | سنگاپور

شهر سنگاپور که زمانی جزو مستعمره های ژاپن، بریتانیا، و مالزی بود در سال 1965 انتها استقلال یافت و امروزه به عنوان یکی از مدرن ترین شهرهای آسیایی به شمار می رود. اولین نخست وزیر سنگاپور، لی کوان یو که کشورش را به مدت 30 سال اداره نمود، مسئول تغییر و تحول آن به سوی یکی از ثروتمندترین شهرهای جهان می باشد. این شهر پر زرق و برق، پر است از آسمان خراش های شیشه ای با معماری مدرن که نمونه ای از آنها هتل SkyPark می باشد که جزو چشم انداز ها پر رفت و آمد سنگاپور است. تحت نظارت لی کوان یو، طراحان شهر فضاهایی را در سرتاسر جزیره خالی گذاشته اند تا در آنها پارک و فضای سبز ایجاد نمایند. شهر شیر لقبی است که به این شهر داده اند، (چراکه در زبان مالایی، سنگاپور یعنی شهر شیر) و دارای یکی از سالم ترین و کم فساد ترین دولت های جهان می باشد. بعلاوه داشتن یکی از دوست داشتنی ترین اقتصادهای جهان، سیستم آموزشی پیشرفته، وجود قوانین سفت و سخت برای جرایم و چشم انداز ها هنری پر رونق، از دیگر جاذبه های سنگاپور هستند.

تالین، استونی | Tallinn

درست است که استونی تازه در سال 1991 از روسیه استقلال یافت و از آغاز انقلاب تکنولوژی در جهان باز مانده بود، ولی خیلی سریع زمان از دست رفته را جبران نمود. در واقع، این کشور با بی پروایی به تکنولوژی های نوآورانه روی آورده است. اگرچه مرکز استونی، تالین، از لحاظ ظاهری مانند دره سیلیکون در کالیفرنیا نمی باشد، ولی استارتاپ هایی دارد که می تواند با آن رقابت کند. چرا که در واقع در اینجا بود که اسکایپ، یکی از غول های صنعت چت های ویدیویی، شکل گرفت. از همان اوایل سال 2002، دولت استونی شبکه ای رایگان از Wi-Fi را ایجاد نمود که بیشتر منطقه ها مسکونی را پوشش می داد. بعلاوه، سیستم های انتخاب الکترونیکی در سال 2007 بسیار رواج یافتند. با اینکه 3G و 4G به آهستگی در منطقه های مانند آمریکا و انگلیس توسعه می یافتند، شبکه های مخابراتی فوق سریع در سال 2012 در استونی وجود داشتند.

هلسینکی، فنلاند | Helsinki

هلسینکی جهش بزرگی به سوی تبدیل شدن به مدرن ترین شهرها در جهان برداشته و در این کار از پیشرفت های تکنولوژی، ترقی اجتماعی و معماری مدرن اسکاندیناوی بهره برده است. در اینجا می توان به راحتی به اینترنت متصل شد، چراکه هلسینکی به عنوان پیشرفته ترین شهر فنلاند، دارای شبکه ای گسترده از Wi-Fi رایگان است که سرتاسر شهر را پوشش می دهند. هلسینکی بعلاوه دارای 8 دانشگاه و تعداد حتی بیشتری مدرسه در منطقه محدود به خود است که نشان از اهمیت و جایگاه آموزش در فرهنگ مردم آن دارد. گرچه چشم انداز یک کلیسای نئوکلاسیک معروف در کل شهر دیده می گردد، ولی تعداد زیادی ساختمان های مدرن و شیک در منطقه طراحی آن دیده می شوند.

بنگلور، هند | Bengaluru

بنگلور به یمن وجود مردمی خلاق و نوآور، در صنعت فناری ارتباطات پیشرفت بزرگی داشته است. به دلیل کیفیت بالای کار و نیروی کار مقرون به صرفه، کمپانی های غربی مانند Dell و LinkedIn پروژه های خود را به بنگلور برون سپاری می نمایند که همین باعث ایجاد میلیون ها شغل برای مهندسان هندی گشته است. امروزه پارک فناوری بنگلور، باگمین، که مجموعه ای است از دفاتر اداری، کارخانجات، و موسسات تحقیقاتی، به چیزی فراتر از یک مرکز برون سپاری بدل شده است. تعداد شرکت های بومی افزایش یافته است، چراکه جوانان با استعداد این منطقه اکنون ایده های بزرگ خود را ایجاد و فراوری می نمایند و خودشان کارآفرین می شوند. در حال حاضر، بنگلور مسوول نیمی از صنعت پیشرفته بیوتک در هند به شمار می رود.

شانگهای، چین | Shanghai

با جمعیتی بالغ بر 14 میلیون نفر، شانگهای پرجمعیت ترین شهر چین و یکی از بزرگترین کلان شهرها و مدرن ترین شهرها در جهان می باشد. این شهر در طول توسعه و پیشرفت خود سعی داشته به سرعت، مکان زندگی برای جمعیت خود فراهم نماید. در چند دهه اخیر، یک مرکز مالی بزرگ در شانگهای تاسیس شده تا با همتایان خود در جهان رقابت کند. اکنون شانگهای یکی از پیشروان در اقتصاد جهان به شمار می رود. منطقه مالی پودانگ به منظور سرمایه گذاران خارجی تاسیس شده بود و در جذب سرمایه و ایجاد پیشرفت مالی در شانگهای پیروز بوده است. آسمان اینجا پر از آسمان خراش های مدرن شیشه ای بوده و شب هنگام، نورهای روشن چشم انداز ای زیبا و فوق العاده ایجاد می نمایند.

سئول، کره جنوبی | Seoul

سئول که در گذشته به دلیل جنگ کره بسیار فقیر شده بود، امروزه به یکی از آبادترین و پیشرفته ترین شهرهای جهان از لحاظ تکنولوژی تبدیل شده است. پس از جنگ کره، بسیاری از مردم از منطقه ها روستایی به سئول مهاجرت کردند که باعث افزایش ساخت و سازهای سریع شد که به جنبه های زیبایی شناختی توجهی نداشتند. اکنون که 20٪ جمعیت کره جنوبی در این شهر زندگی می نمایند، مسوولان شهری در تلاشند تا با استفاده از ثروت و قدرت موجود در شهر، آنچه را که در سال 2010 به عنوان طراحی مرکز جهانی مطرح شده بود، محقق سازند. سئول دارای چشم انداز ها پررونق هنری، موزه ای بزرگ و معماری زیبایی می باشد. در اینجا بعلاوه علاقه زیادی به زندگی شبانه وجود دارد. چراکه کارگران کوشا در شهر، پس از گذراندن یک روز کاری، احتیاج به جایی دارند که خستگی در نمایند. بنابراین تعداد زیادی مراکز خرید، باشگاه های بیلیارد و رستوران شبانه روزی در شهر وجود دارند.

سانفرانسیسکو، آمریکا | San Francisco

سانفرانسیسکو مرکز نوآوری های تکنولوژی و یکی از پیشرفته ترین شهرها از لحاظ اجتماعی در آمریکا می باشد. هزاران نفر از کسانی که در حوزه IT فعالیت دارند، سانفرانسیسکو را خانه خود قلمداد می نمایند و دره سیلیکون که در حوزه تکنولوژی معروف است، در جنوب این شهر قرار گرفته است. صدها مورد از شرکتهای فناوری مانند اپل، فیسبوک، گوگل و تعداد زیادی استارتاپ در این منطقه خلاق و نوآور واقع شده اند. موسسات تکنولوژی دیگری مانند موسسه تحقیقاتی Ames ناسا در اینجا قرار دارند. افرادی با روحیه خلاقانه و سرزنده که غالبا دوران 20 یا 30 سالگی خود را سپری می نمایند در سانفرانسیسکو زندگی می نمایند. در اینجا همه به اینترنت متصل هستند.

لندن، انگلستان | London

لندن همیشه یکی از مدرن ترین شهرها بوده است، ولی پیشرفت های اخیر آن را تبدیل به یک پیشرو در نوآوری و خلاقیت کرده است. پس از افول شکوه و شوکتش، لندن به عنوان یک قدرت در اقتصاد جهانی ظاهر شد. گرچه بخش بزرگی از بافت شهر را معماری ها و بناهای تاریخی تشکیل می دهند، ولی آسمان خراش های پر زرق و برقی که اخیرا ساخته شده اند به خوبی با بافت قدیمی پیوند خورده اند. جمعیت زیاد این شهر به وسیله شبکه گسترده ای از قطارها به هم متصل شده اند. بر اساس تحقیقی که به وسیله مرسر در سال 2012 در خصوص کیفیت زندگی انجام شد، ساکنان لندن بالاترین رتبه را در انگلستان به خود اختصاص دادند. بعلاوه در این پژوهش، لندن در بعد زیرساخت های شهری مانند برق کشی و آب رسانی، سرویس های مخابراتی و نیز حمل و نقل عمومی، رتبه 6 را به دست آورد.

هنگ کنگ | Hong Kong

هنگ کنگ که یکی از پرجمعیت ترین شهرهای جهان می باشد، به عنوان منطقه ای خودمختار در چین، پیشرفت کرده و امروزه نمای آسمان شهر را آسمان خراش های معروف آن فرا گرفته اند. معماری مدرن آن به نسبت سالمی با فضاهای سبز و پارک ها به تعادل رسیده است. بیرون شهر می توانید به سواحل زیبا و مسیرهای کوهنوردی دسترسی داشته باشید. هنگ کنگ در دهه 70 میلادی به یکی از قدرت های جهانی تبدیل شد و امروزه به عنوان یکی از پیشروترین منطقه ها از نظر مالی به شمار می آید. سیستم حمل و نقل عمومی آن در رده بسیار بالایی واقع شده است، به طوری که تقریبا تمامی جمعیت آن را به وسیله قطارها، اتوبوس ها، ترامواها و قایق های مسافربری پوشش می دهند.

با وجود آلودگی هوا که مشکل بزرگی بوده و شهر هنوز با آن دست به گریبان است، مردم هنگ کنگ از بیشترین طول عمر برخوردار می باشند.

منبع: الی گشت
انتشار: 20 فروردین 1401 بروزرسانی: 20 فروردین 1401 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1422

به "10 شهر از مدرن ترین شهرهای جهان" امتیاز دهید

6 کاربر به "10 شهر از مدرن ترین شهرهای جهان" امتیاز داده اند | 2 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 شهر از مدرن ترین شهرهای جهان"

1 دیدگاه

farhad 13 خرداد 1401

مطالبتون مفید بود عالی بود

پاسخ به farhad
* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید