برگزاری نخستین کارگاه آموزشی تدوین طرح جامع پدافند غیرعامل

به گزارش زنگ قلاب بافی، نخستین کارگاه آموزشی پدافند غیرعامل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، با حضور معاون میراث فرهنگی و دبیر کمیته پدافند غیرعامل، معاون توسعه فرهنگی و اطلاع رسانی سازمان پدافند غیرعامل، مدیران کل ستادی حوزه های تخصصی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و جمعی از کارشناسان و مدیران کل استانی که به صورت مجازی در این نشست حضور داشتند، برگزار گردید.

برگزاری نخستین کارگاه آموزشی تدوین طرح جامع پدافند غیرعامل

به گزارش خبرنگاران به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در این نشست با اشاره به جلسات تخصصی و کارگاه های برگزارشده در مقاطع مختلف در زمینه های پیشگیری از بحران و پدافند غیرعامل، هدف از برگزاری کارگاه آموزشی را مقدمه تهیه سند جامع پدافند غیرعامل وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر شمرد و گفت: تهیه این سند بر اساس اسناد بالادستی و قوانین مرتبط از سوی دستگاه های اجرایی از جمله وزارتخانه ها، الزامی است.

او حوزه فعالیتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را پدافند غیرعامل دانست و اضافه نمود: موضوعات ابلاغ شده از سوی سازمان پدافند غیرعامل با بیشتر فعالیت های این وزارتخانه هم پوشانی داشته و از این رو با برگزاری کارگاه های مختلف و آشنایی بیشتر با اصول و مبانی پدافند غیرعامل به عنوان یکی از اثربخش ترین روش های دفاعی، می توانیم با سازمان دهی مؤثرتر در تهیه سند یادشده گام برداریم.

طالبیان با اشاره به موارد تاریخی در کشور که باید از آن درس گرفت ایجاد قنات، شهرها و استقرارهای زیرزمینی و... را مصداق هایی از پدافند غیرعامل مطرح نمود که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

دبیر کمیته پدافند غیرعامل از مدیران کل استان ها خواست تا موضوعات مورد نظر در تهیه طرح جامع پدافند غیرعامل را با برگزاری جلسات با ادارات پدافند غیرعامل مستقر در استان ها و تشکیل تیم های تخصصی به کمیته پدافند غیرعامل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام نمایند.

محسن محبی معاون توسعه فرهنگی و اطلاع رسانی سازمان پدافند غیرعامل در این نشست به ارائه پدافند عامل و غیرعامل، اهداف کلی پدافند غیرعامل، کارنمودهای پدافند غیرعامل، تحلیل مفاهیم دفاعی در حوزه پدافند غیرعامل و چرخه پدافند غیرعامل پرداخت.

او در تعریفی ساده، پدافند غیرعامل را مجموعه اقدامات غیرمسلحانه که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری، تداوم فعالیت های ضروری، ارتقای پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدها و اقدامات نظامی دشمن می گردد، بر شمرد و گفت: ما مسئول مدیریت بحران نیستیم، وظیفه ما تسهیل مدیریت بحران و یاری در شرایط اضطرار است.

محبی با تأکید بر اهمیت دفاع غیرعامل، این نوع دفاع را ارزان ترین نوع دفاع نام برد که موجب زنده ماندن و حفظ بقای نیروی انسانی، صرفه جویی مالی ارزی و ریالی در حفظ تسلیحات و تأسیسات، حفظ مراکز حیاتی، حساس و مهم کشور در برابر تهاجم دشمن، تحمیل هزینه زیاد در جنگ به دشمن خواهد شد.

او اثرات مثبت روانی در جامعه، حفظ نیروی نظامی برای واکنش در زمان مناسب، بروز جنگ در آینده و لزوم آمادگی دفاعی، ساده تر و کم هزینه تر بودن و سهل الوصول بودن خودکفایی در دفاع عامل نسبت به غیرعامل را از دیگر دلایل اهمیت دفاع غیرعامل مطرح نمود.

معاون توسعه فرهنگی و اطلاع رسانی سازمان پدافند غیرعامل در ادامه با تشریح اهداف دفاع غیرعامل، تاریخچه پدافند غیرعامل در دنیا و معرفی بعضی از آثار تاریخی همچون حصار سیلک، قلعه حسنلو، تپه حصار دامغان و ... به عنوان نمادهایی از قدمت پدافند غیرعامل در ایران به تبیین ارائه راهبردهای پدافند غیرعامل، اصول پدافند غیرعامل، مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام در حوزه پدافند غیرعامل، تهدیدشناسی پیش دستانه و تهدید محور، چرخه اقدامات پدافند غیرعامل، اسناد بالادستی، چرخه پدافند و آمادگی عمومی و چرخه اقدامات پدافند غیرعامل پرداخت.

پاسخگویی به سؤالات ادارات کل استانی که به وسیله ویدئوکنفرانس در این کارگاه شرکت نموده بودند، سرانجام بخش کارگاه آموزشی پدافند غیرعامل در راستای تهیه طرح جامع پدافند غیرعامل بود.

منبع: میراث آریا
انتشار: 24 شهریور 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 543

به "برگزاری نخستین کارگاه آموزشی تدوین طرح جامع پدافند غیرعامل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری نخستین کارگاه آموزشی تدوین طرح جامع پدافند غیرعامل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید