بهداشت چشم را چگونه رعایت کنیم؟

به گزارش زنگ قلاب بافی، تبیان/بهداشت چشم یا بینایی به اقدامات بسیار ساده ای مانند مراقبت از شرایط بدن در مقابل کامپیوتر یا توجه به نور در محل کار مرتبط است. در این مقاله در این باره بیشتر بخوانید.

بهداشت چشم را چگونه رعایت کنیم؟

بهداشت چشم چیست؟ هرچند این اسم کمی گیج کننده است اما به تمیز کردن چشم مربوط نمی شود و یک مفهوم پزشکی است که معنی فراتری دارد. بهداشت چشم شامل مجموعه ای از اصول ساده ای می شود که کمک می کنند جلوی آسیب به بینایی گرفته شود.

به عبارتی دیگر، بهداشت بینایی شامل تغییر در یک سری از عادت ها می شود، مثلاً فاصله بین چشم هایتان و کتاب که به آن ارگونومی بینایی نیز گفته می شود.

این استانداردهای بینایی امروز اهمیت بیشتری هم پیدا کرده اند. در دنیای مدرن، ما تقریباً تمام روز را با موبایل و کامپیوتر سپری می کنیم، چه به دلایل کاری و چه صرفاً از روی عادت و سرگرمی.

همه این ها می توانند سلامت بینایی را با مسائلی روبرو کنند. بیشتر افراد معمولاً بعد از مدتی به عینک نیاز پیدا می کنند یا دچار مسئله ای می شوند، مثلاً فشار چشم یا نزدیک بینی.

بهداشت چشم شامل قوانین ساده ای می شوند که می توانند کمکتان کنند جلوی مسائل بینایی را بگیرید.

استانداردهای بهداشت بینایی در محل کار

امروزه بیشتر کارها ایجاب می کنند که فرد مقابل کامپیوتر بنشیند. بچه ها نیز از سنین پایین ساعت های طولانی به کتاب یا وایت بورد نگاه می کنند. یعنی طی تمام این ساعت ها ما مدام به چشم های خود فشار وارد می کنیم. ضمناًً اغلب به شرایط بدن خود توجهی نداریم و اجازه نمی دهیم چشم ها استراحت کنند.

بهداشت چشم در زمان مطالعه یا نوشتن، شامل چند اصل ساده می شود که با رعایت آن ها به مرور زمان متوجه می شوید در سرانجام روز دیگر چشم هایتان خسته و ناراحت نیستند. حتی شاید ببینید بینایی تان بهتر هم شده!

. به شرایط بدنی تان توجه کنید: این مسئله اهمیت ویژه ای برای بچه ها دارد زیرا عادت به بد نشستن می تواند در آینده اثر بدی بگذارد. شما باید صاف روی صندلی بنشینید. کف پاهایتان باید روی زمین باشد و نباید به جلو قوز کنید.

. حفظ شرایط درست بدن نیازمند این است که میز و صندلی کارتان نیز راحت و مناسب باشد. کارشناسان توصیه می کنند از صندلی استفاده کنید که ارتفاع آن قابل تنظیم بوده و میزتان نیز متناسب را کاری که روی آن انجام می دهید باشد.

. یکی دیگر از اصول بهداشت چشم، نور مناسب است. اگر نور محیطتان کم باشد مجبور می شوید اخم کنید و اگر نور بسیار شدید باشد هم چشم هایتان اذیت خواهند شد. شما باید از نوری استفاده کنید که مستقیماً به چشم هایتان نخورد و روی کاغذ یا اسکرین مقابلتان بازتاب نداشته باشد.

. یکی از مهم ترین راه های مراقبت از سلامت چشم ها، استراحت دادن به آن هاست. استراحت کردن حین مطالعه یا کار قطعاً لازم است چون به ذهنتان اجازه می دهد عملکرد خود را بهتر کند و در مورد چشم ها نیز همین طور است.

وقتی مدتی به یک شیء نزدیک نگاه می کنیم، چشم هایمان خسته می شوند. بنابراین توصیه می شود هر نیم ساعت به چشم ها استراحت بدهیم، حتی به مدت یک دقیقه. قانونی هم در این باره وجود دارد به عنوان قانون 20 - 20 - 20. بدین معنی که هر 20 دقیقه یک بار به مدت 20 ثانیه به جایی که 20 فوت (6 متر) از شما دورتر است، نگاه کنید.

اگر نور محیطتان کم باشد مجبور می شوید اخم کنید و اگر نور بسیار شدید باشد هم چشم هایتان اذیت خواهند شد. شما باید از نوری استفاده کنید که مستقیماً به چشم هایتان نخورد و روی کاغذ یا اسکرین مقابلتان بازتاب نداشته باشد

. فاکتور مهم دیگر در بهداشت چشم، فاصله ای است که از چیزی که به آن نگاه می کنیم داریم. در مورد کتاب یا اسکرین، فاصله تان باید دست کم به اندازه طول ساعد دستتان باشد.

اما بهداشت چشم فقط مربوط به محل کار نیست. فعالیت های عادی روزمره مانند تماشای تلویزیون نیز نیازمند رعایت بهداشت چشم هستند. فاصله شما تا صفحه تلویزیون باید هفت برابر سایز تلویزیون باشد.

. از مالیدن چشم ها خودداری کنید: مالیدن چشم ها با دست های آلوده امکان ورود میکروب ها و ویروس های مختلف به بدن را افزایش می دهد.

در سرانجام

بهداشت چشم شامل اصول ساده ای است مانند شرایط درست بدن در مقابل کتاب یا کامپیوتر که به ما کمک می کند سلامت بینایی را حفظ کرده و از مسائل بینایی در سال های بعدی زندگی جلوگیری کنیم.

ضمناًً مهم ترین مسئله ای که باید همیشه آن را رعایت کنید، گوش دادن به توصیه چشم پزشک و مراجعه در زمان رویارویی با هرگونه مشکل چشمی است. چشم پزشک می تواند بهداشت چشم هایتان را ارزیابی کرده و توصیه های مناسب را به شما ارائه دهد.

منبع: همگردی
انتشار: 8 خرداد 1400 بروزرسانی: 8 خرداد 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1050

به "بهداشت چشم را چگونه رعایت کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهداشت چشم را چگونه رعایت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید