بیش از 12 پرونده استرداد آثار و اشیای فرهنگی تاریخی در دستور کار است

به گزارش زنگ قلاب بافی، خبرگزاری مهر/ براساس سخنان قائم مقام وزیر میراث فرهنگی کشور، بیش از 12 پرونده استرداد آثار و اشیای فرهنگی تاریخی در دستور کار است.

بیش از 12 پرونده استرداد آثار و اشیای فرهنگی تاریخی در دستور کار است

علی دارابی در صفحه مجازی خود درباره رونمایی از سنگ نگاره ساسانی استرداد شده به ایران نوشت: برابر آمار حدود 35 نقش برجسته ساسانی ثبت شده داریم که دو اثر آن هم اکنون در سایر کشورهایی که زمانی تحت امپراتوری ایران بزرگ بودند هستند و مابقی در ایران عزیز است.

وی اضافه نمود: نقش برجسته ها یکی از منابع بسیار مهم تصویری برای شناخت هنر هر دوره و نقش تابلوی تبلیغاتی برای انتقال مفاهیم به مخاطبان را دارد. یکی از نقش برجسته های ساسانی که در سال 1367 به صورت غیر قانونی از کشور خارج شده بود، پس از سالها با اهتمام دستگاه های مسئول به خصوص وزارت امور خارجه و وزارت میراث فرهنگی روز دوشنبه 19 تیر 1402 در محل موزه ملی ایران با حضور اینجانب و در جمع اصحاب رسانه و مطبوعات داخلی و خارجی رونمایی شد.

قائم مقام وزارت میراث فرهنگی بیان داشت: کنوانسیون 1970 میلادی درباره استرداد آثار فرهنگی تاریخی در دنیا نقش مهمی را بر عهده دارد کارگروهی 12 نفره از کارشناسان اصالت این اثر تاریخی را تأیید نموده اند.

وی گفت: بیشتر 29 قلم ظروف و مجسمه های سفالی مربوط به دوره های مختلف تاریخی از هزاره دوم قل از میلاد مسیح تا دوران اسلامی و متعلق به منطقه ها مختلف کشورمان از فرانسه مسترد شده است.

مقام وزارت میراث فرهنگی ادامه داد: این 29 قلم را آقای گوبلو نماینده ژنرال دوگل که به منزله سفیر فرانسه آزاد در ایران بود در خلال جنگ دنیای دوم از ایران خارج نموده بود که اخیراً با کوشش همکاران در وزارت امور خارجه به کشور بازگردانده شده است.

دارابی گفت: نمایشگاهی از آثار تاریخی فرهنگی بازگردانده شده از خارج و داخل کشور در دولت سیزدهم که موفقیت بس بزرگی محسوب می گردد در هفته دولت در موزه ملی ایران برای بازدید عموم دایر خواهد شد.

وی بیان داشت: بیش از 12 پرونده استرداد آثار و اشیای فرهنگی تاریخی در دستور کار معاونت میراث فرهنگی است که در موقع مناسب اطلاع رسانی می گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 20 تیر 1402 بروزرسانی: 20 تیر 1402 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1685

به "بیش از 12 پرونده استرداد آثار و اشیای فرهنگی تاریخی در دستور کار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیش از 12 پرونده استرداد آثار و اشیای فرهنگی تاریخی در دستور کار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید