سردترین نقطه زمین کجاست؟، استخوان هایتان در این شهر یخ می زند

به گزارش زنگ قلاب بافی، سردترین نقطه زمین کجاست؟ یاکوتسک، شهری در سیبری خاوری و مرکز جمهوری یاقوتستان روسیه سردترین شهر دنیا است.

سردترین نقطه زمین کجاست؟، استخوان هایتان در این شهر یخ می زند

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایندیپندنت، میانگین دمای هوا در سطح کره زمین بین منهای 25 تا 45 درجه سانتیگراد در نوسان است. دامنه تغییر دمای هوا در سیاره عطارد بسیار بیشتر از زمین گزارش شده است و دمای هوا در طول روز در این سیاره تا 430 درجه، و در طول شب تا منهای 180 درجه هم می رسد. اما در سطح زمین هم مکان هایی با سرمای استخوان سوز یافت می گردد که به بعضی از آن ها می پردازیم:

سردترین منطقه روی زمین کجاست؟

به گزارش لایوساینس، در فلات جنوبگان (قطب جنوب) دمای هوا تا منهای 98 درجه سانتیگراد هم می رسد و این منطقه با مساحت بیش از هزار کیلومتر، سردترین مکان روی زمین شناخته شده است.

پیش تر، محققان پایین ترین دمای این منطقه را منهای 93 درجه سانتیگراد ثبت نموده بودند، اما یافته های تازه نشان می دهد که دمای هوا در این منطقه حتی از این هم می تواند پایین تر رود و چنانچه چند روز آسمان منطقه صاف و هوا خشک باشد، دمای هوا ممکن است به منهای 98 درجه سانتیگراد هم برسد.

سردترین منطقه مسکونی دائم کجاست؟

اویمیاکن، روستایی در سیبری خاوری در روسیه، سردترین منطقه مسکونی است که دمای هوا در آن تا منهای 71 درجه سانتیگراد هم رسیده است. این روستا در امتداد رودخانه ایندیگیرکا در شمال باختری جمهوری یاقوتستان (یاکوتستان) واقع شده و حدود 800 نفر جمعیت دارد. میانگین دمای هوا در این ناحیه در طول فصل زمستان، منهای 50 درجه سانتیگراد گزارش شده است. این روستا در بدو امر مقصد گله داران گوزن شمالی بود که رمه های خود را برای سیراب شدن به چشمه آب گرمی می سپردند که نام این روستا از آن ها گرفته شده است. اویمیاکن در زبان محلی به معنای آبی است که یخ نمی زند.

کمترین دمای ثبت شده در نیم کره شمالی چقدر است؟

ایستگاه هواشناسی کلینک در گرینلند دمای منهای 69 درجه سانتیگراد را ثبت نموده است. ایستگاه هواشناسی کلینک در قلب مدار شمالگان (قطب شمال) در کانون یخسار گرینلد قرار گرفته است که پهنه وسیعی از یخ گرداگرد آن را فرا گرفته است، و در 22 دسامبر 1991 پایین ترین دما (من های 69.6 درجه سانتیگراد) را در نیم کره شمالی ثبت کرد.

سردترین شهر جهان کجاست؟

یاکوتسک، شهری در سیبری خاوری و مرکز جمهوری یاقوتستان روسیه است. دمای هوا در این شهر 250 هزار نفری در 18 ژانویه 2023 به منهای 62.2 درجه سانتیگراد هم رسید و عنوان سردترین شهر در دو دهه اخیر را از آن خود کرد. با این حال، سردترین دمای ثبت شده در یاکوتسک در 25 فوریه 1891 بود که دمای هوا در آن روز به منهای 64.4 درجه سانتیگراد رسید. این شهر در کرانه باختری رودخانه لنا، و در ارتفاع 95 متری از سطح دریا واقع شده است و در طول زمستان در مه غلیظی فرو می رود.

کمترین دما در آمریکا

اقامتگاه پرسپکت کریک در آلاسکا سردترین نقطه در آمریکا گزارش شده است. دمای هوای این نقطه در 23 ژانویه 1971 به منهای 62.2 درجه سانتیگراد رسید. در مجموع میانگین دمای هوای این منطقه در فصل سرما منهای 31.7 درجه سانتیگراد ثبت شده است. افزون بر این، فوریه 1999 دمای هوا در پارک ملی و منطقه حفاظت شده دنالی در آلاسکا به منهای 47 درجه سانتیگراد رسید.

سرمای شدید و مطالعه تغییرات آب و هوایی

دانشمندان برای درک بهتر سازوکار دمایی زمین، به مطالعات خود در مناطقی با دمای بسیار بالا یا بسیار پایین ادامه می دهند. مشخصا، هوای بسیار سرد می تواند به دانشمندان یاری کند تا درک نمایند که گرمایش زمین چه روندی را طی می نماید و آینده آن برای بشر چه در بساط دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 3 خرداد 1402 بروزرسانی: 3 خرداد 1402 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1665

به "سردترین نقطه زمین کجاست؟، استخوان هایتان در این شهر یخ می زند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سردترین نقطه زمین کجاست؟، استخوان هایتان در این شهر یخ می زند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید