صومعه سنت کاترین در شبه جزیره سینا مصر

به گزارش زنگ قلاب بافی، روستای سنت کاترین در شبه جزیره سینا قرار گرفته است و بر اساس باور بسیاری، فرامین الهی در همین مکان به حضرت موسی وحی شده است. صومعه سنت کاترین و کتابخانه آن که قدیمی ترین کتابخانه جهان است، یکی از جاذبه های ارزشمند در این منطقه توریستی به شمار می فرایند.

صومعه سنت کاترین در شبه جزیره سینا مصر

در اعماق شبه جزیره سینا در کشور مصر و در منطقه ای بکر و دست نخورده که با کوه هایی ناهموار، پرصخره و گرانیتی پوشیده شده، روستای سنت کاترین قرار گرفته است. به اعتقاد بسیاری موسی فرمان های الهی را در همین مکان و در پای این کوه از خدا دریافت کرد و همین امر نیز این منطقه را به مکانی مقدس برای مسیحیان، مسلمانان و یهودیان تبدیل کرده است. امپراطور روم شرقی، ژوستینین کبیر بین سال های 548 تا 565 دستور ساخت صومعه ای موقوفی را برای سنت کاترین در این منطقه دارد. این صومعه که در تمام طول تاریخ هرگز مورد تجاوز و غارت واقع نشد، امروزه یکی از قدیمی ترین صومعه های جهان به شمار می رود.

صومعه سنت کاترین (Saint Catherines Monastery) قدیمی ترین کتابخانه فعال جهان را در خود جای داده است. این کتابخانه بعد از کتابخانه واتیکان، بزرگ ترین مجموعه از دست نوشته ها و کتب خطی اولیه را در زبان های مختلف، دارد.

دورتادور صومعه، دیوارهای غول آسایی کشیده شده که از زمان ساخت آن از طریق ژوستینین در قرن 6 میلادی، همچنان پابرجا است. تا پیش از قرن بیستم، ورودی صومعه دری بود که در ارتفاعی بالاتر از سطح زمین و میان دیوارهای بیرونی صومعه قرار داشت؛ اما امروزه برای ورود به صومعه از دروازه کوچکی استفاده می شود که نزدیک به دروازه اصلی واقع شده است.

مقدس ترین قسمت صومعه، بته ای به شمار می رود که گفته می شود آتش راهنمای موسی از آن شعله ور بوده است. در قرن 4 میلادی، امپراطیس سنت هلنا، مادر کنستانتین کبیر، کلیسایی را با نام بته سوزان در همین مکان ساخت که بعد ها صومعه نیز به آن ضمیمه شد. این بته از نژاد کمیابی از خانواده رز است که روبوس سانکتوس (Rubus Sanctus) نامیده می شود. این گیاه بومی منطقه سینا، با نژادی که عمر بسیار طولانی دارد، در اعتبار بخشیدن به این مکان مقدس تاثیر بسزایی داشته است.

یکی از گنجینه های ارزشمند صومعه سنت کاترین، شمایل و نقاشی های موزائیکی روی دیوارهای صومعه و ساختمان های کلیسا، و همچنین تصاویر ثبت شده روی وسایل آیین نیایش کلیسایی است؛ تصاویر و نقاشی هایی که مجموعه ای از قدیمی ترین تمثال های تاریخ به شمار می فرایند.

دیگر گنجینه ی با اهمیت صومعه، کتابخانه آن است. برخی از نایاب ترین دست نوشته ها و کتب خطی در این کتابخانه یافت می شود؛ به عنوان مثال قسمت های گمشده ای از سینائیه که نسخه است، کپی و دست نویس از انجیل یونانی در قرن 4، سنائیه سوری که نسخه ای است دست نویس از 4 کتاب گاسپل عهد نو در قرن 4 و آشتی نامه حضرت محمد (ص) که در آن پیامبر اسلام (ص)، امنیت صومعه را به ساکنان آن اهدا کرده است. همچنین این کتابخانه اولین نسخه هومر (1488)، جمهور افلاطون (1513)، مجموعه کمدی های آریستوفان (1498)، فرهنگ بزرگ واج ریشه شناسی زبان یونانی (1499) و دانشنامه بزرگ سودا (1499) را در خود دارد.

جدای از صومعه سنت کاترین، کلیسای بته سوزان و کوه سینا، صدها جاذبه دینی و مذهبی دیگر در این منطقه یافت می شود. کلیسای سنت کاترین (Chapel of St. Catherine) بر فراز قله کوه کاترین که گفته می شود جسد سنت کاترین، قدیس اسکندریه، از طریق فرشتگان در آن مکان واقع شده است؛ سنگ های موسی که با ضربه عصا از آن ها آب جوشید؛ صدها کلیسا و ویرانه های بیزانس به همراه صومعه ها و دیرهای متعدد از جمله آثار تاریخی و مذهبی در این منطقه محسوب می شوند.

صومعه سنت کاترین سالانه 100 هزار جهانگرد را به خود جذب می کند و در سال 2002، در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

انتشار: 18 بهمن 1400 بروزرسانی: 18 بهمن 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1368

به "صومعه سنت کاترین در شبه جزیره سینا مصر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صومعه سنت کاترین در شبه جزیره سینا مصر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید