طلاق های زودهنگام

به گزارش زنگ قلاب بافی، طلاق های زود هنگام پس از گذشت یک تا دو سال از زندگی زناشویی زوجین به معضلی برای زندگی های امروزی تبدیل شده است.

طلاق های زودهنگام

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران ، مدت زمانی است که طول ازدواج های جوانان ایرانی کوتاه و به طلاق های زود هنگام منجر می گردد، این درحالی است که سازمان ثبت احوال در آماری اعلام نموده که 15 هزار و 65 طلاق در سال 98 برای زوج های جوانی رخ داده است که بین یک تا دو سال زندگی مشترک را با یکدیگر تجربه نموده بودند، همچنین 13 هزار و 726 طلاق برای زوج هایی بوده است که بین دو تا سه سال زندگی مشترک را تجربه نموده بودند.

دلیل این طلاق های زودهنگام پس از گذشت یکسال زندگی شیرین مشترک چه می تواند باشد؟ بیش از 15 هزار طلاق برای زوج هایی که کمتر از دو سال زندگی مشترک داشتند، آماری است که قابل توجه خواهد بود و شنیدن آن شاید برای هر کسی جالب باشد تا علت آن را جویا گردد.

زوج های جوانی که با هزاران امید و آرزو زندگی شیرینی را آغاز می نمایند، اما در نهایت به یک پایانی تلخ منجر می گردد و این مسئله ای ناراحت نماینده ای است که می تواند زنگ خطری برای جامعه ایران باشد.

سارا و همسرش یکی از زوجینی هستند که پس از گذشت 13 ماه از زندگی مشترکشان، تصمیم به جدایی گرفته بودند، وقتی از او علت این موضوع را پرسیدم، گفت: از همان دوران عقد من با همسرم مشکل داشتم و با خودم فکر می کردم که شاید به مرور زمان بعضی از رفتارهایش را تغییر دهد، بار ها در این باره با او صحبت کردم، اما هنگامی که وارد زندگی مشترک شدیم، او تغییر نکرد که هیچ، حتی کوشش هم نکرد و در نهایت با توافقی که با یکدیگر داشتیم تصمیم گرفتیم که از یکدیگر جدا شویم.

محمد رضا و همسرش هم زوج دیگری بودند که پس از 8 ماه زندگی مشترک از یکدیگر جدا شده بودند و او علت جدایی خود را نداشتن تفاهم با شریک زندگی خود می دانست و گفت: متأسفانه من و همسرم زبان یکدیگر را نمی فهمیم و من این موضوع را پس از آغاز زندگی مشترک متوجه شدم.

بیش از 15 هزار زوج دیگر نیز بنا بر همین علت های حل شدنی و ساده در سال گذشته پس از گذشت کمتر از دو سال زندگی مشترک از یکدیگر جدا شده بودند، علیرضا قاسمی روانشناس و مشاور خانواده درباره این موضوع در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: متأسفانه چندسالی است که طلاق های زود هنگام سهم بیشتری از کل طلاق ها را شامل می شوند که می تواند دلایل متعددی داشته باشد و اصلی ترین آن نرسیدن به بلوغ فکری است.

او در ادامه بیان نمود: بعضی از افراد به دلیل خسته شدن از مجرد بودن، بر طرف کردن احتیاج های عاطفی، ترس پیدا نکردن فردی برای زندگی مشترک به ازدواج روی می آورند.

این مشاور خانواده با اشاره به اینکه شناخت ناکافی زوجین نسب به هم از علت های طلاق زودهنگام است، گفت: یکی از عواملی که احتمال طلاق را در سال اول افزایش خواهد داد، آشنا نبودن زوجین به مهارت های حل مسأله و برقراری ارتباط و مهارت های فردی است و افراد در دوران مجردی و با گذشت زمان باید این مهارت ها را یاد بگیرند.

قاسمی توضیح داد: بسیاری از زوجین پس از ازدواج و تنها با گذشت مدتی از زندگی زناشویی خود در می یابند که شریک زندگیشان نسبت به آن ها سرد و بی تفاوت است. این سردی و بی تفاوتی علت های مختلفی دارد که یکی از آن ها ارتباط فرد با فرد دیگری است.

او توضیح داد: بعضی از افراد نیز انتظارات زیادی از همسر خود دارند و او را با افراد دیگر مقایسه می نمایند و نمی خواهند به خود بقبولانند که هر فردی عیب و عیوبی دارد؛ بنابراین دائم در حال ایرادگیری از همسر خود هستند و تمام فکر و ذهن خود را درگیر این موضوع می نمایند، به طوری که پس از گذشت چند وقت از زندگی مشترک خود تحت هیچ شرایطی حاضر به ادامه زندگی با همسرشان نیستند.

این روانشناس با اشاره به جزئی نگری بعضی از جوان های امروزی توضیح داد: همسران احتمالا نسبت به رفتار های یکدیگر به خصوص در اوایل ازدواج حساسیت زیادی دارند، ریزبینی و جزیی نگری از جمله مسائلی است که می تواند موجب اختلافات بسیاری گردد.

سارا نظری جامعه شناس ، با اشاره به دلایل طلاق های زودرس اظهار کرد: یکی از دلایل طلاق زودهنگام پس از یک تا دو سال زندگی مشترک، شکل نگرفتن شخصیت افراد است. شخصیت هر فرد تا 18 سالگی شکل می گیرد و تا سن 20 سالگی معیار ها و علائم شخصیتی افراد کامل می گردد.

او اضافه نمود: متأسفانه این روزها، تعدادی از زوجین پس از گذشت یک سال زندگی مشترک زن و شوهر از یکدیگر سرد می شوند و همین عامل سبب می گردد افراد به فکر طلاق بیفتند و یکی از دلایل طلاق های زودهنگام ازدواج های عجولانه است.

این جامعه شناس تأکید کرد: برای کاهش این آمار طلاق احتیاج است تا زوج های جوان پیش از ازدواج از یکدیگر شناخت کافی داشته باشند و با یک دید و نگاه علاقانه شریک زندگی خود را که قرار است یک عمر با او زندگی کند، به درستی انتخاب نمایند.

ازدواج امری است که احتیاج به پایبندی و رعایت حقوق شریک زندگی دارد، بنابراین اگر قرار است فردی را برای زندگی مشترک خود انتخاب کنید، احتیاج است با خانواده و روانشناس حاذق مشورت کنید تا یک انتخاب صحیح داشته باشید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 بهمن 1399 بروزرسانی: 25 بهمن 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 847

به "طلاق های زودهنگام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طلاق های زودهنگام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید