فاجعه مرگبار در تالاب بختگان!

به گزارش زنگ قلاب بافی، این روز ها خبر های تلخی از سرنوشت هزاران جوجه فلامینگو در تالاب بختگان منتشر می شود که حق آبه آن از سوی وزارت نیرو رهاسازی نشده است. متاسفانه 5 تا 12 هزار جوجه فلامینگو در تالاب بختگان در انتظار مرگی دردناک بر اثر بی آبی هستند که اگر این اتفاق صورت گیرد، یکی از بزرگترین فجایع محیط زیستی ایران رقم خواهد خورد.

فاجعه مرگبار در تالاب بختگان!

به گزارش باشگاه خبرنگاران، با شدت دریافت فرایند خشکسالی، سدسازی و بهره برداری فجیع از آب های سطحی و زیرزمینی حوضه تالاب بختگان، این تالاب حیاتی امروز با خشکسالی بسیار گسترده ای روبرو شده که حیات آن در خطر جدی قرار گرفته است.

جالب است بدانید که حق آبه تالاب بختگان حدود یکصد میلیون متر مکعب در سال است که متاسفانه این آب عمدتا یا پشت سد ها مانده است یا آب تالاب سرازیر زمین های کشاورزی بالا دست می شود، بنابراین وزارت نیرو قرار بود حدود پنجاه میلیون متر مکعب را برای تالاب رهاسازی کند که با توجه به خشکسالی شدید سال جاری، وزارت نیرو هنوز راضی به رهاسازی این حجم آب نشده است.

زهرا ناصری کارشناس و فعال محیط زیست، در این باره اظهار کرد: متاسفانه در تابستان سال 96 بحران بی آبی در تالاب رخ داد و تعداد زیادی از جوجه ها تلف شدند و متاسفانه در سال جاری این اتفاق برای بار چندم در حال رخ دادن است.

او با اشاره به اینکه بعد از تالاب میانکاله این بار تالاب بختگان قتلگاه پرندگان خواهد بود، شرح داد: باید هر چه سریع تر اقدامات اضطراری برای حفظ این پرندگان انجام شود و آب سد ها بر روی تالاب بختگان باز شود تا این پرنده ها نجات پیدا کنند.

این کارشناس محیط زیست شرح داد: مردم بومی منطقه و کشاورزان و جمعی از تشکل های مردم نهاد، با لوله گذاری 2500 متر ازچاه آب مزارع به تامین آب مورد نیاز جهت ایجاد زیستگاه جایگزین برای جوجه فلامینگو های باقی مانده اقدام کردند.

ناصری اظهار داشت: متاسفانه چندین سال است که این دریاچه با خشکسالی دست و پنجه نرم می کند و مشکل آن مشکل تازه ای نیست.

فعال محیط زیست شرح داد: تنها راه نجات این تالاب و سایر تالاب های کم آب پرداخت حق آبه آن است، در غیر این صورت این مشکل حل نخواهد شد و در سال های آینده نیز ادامه خواهد داشت.

در نتیجه اگر این حجم آب وارد تالاب بختگان نشود، حدود 12 هزار جوجه فلامینگو در این تالاب به سرنوشت غم انگیزی دچار و تلف خواهند شد. البته نا گفته نماند که این اتفاق اولین بار نیست که رخ می دهد، بلکه طی سال های 85 تا به امروز چندین بار روی داده است که صد ها یا هزاران جوجه فلامینگو تلف شدند.

علی ارواحی مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران، درباره آخرین شرایط تالاب های ایران، اظهار کرد: میزان بارش ها نسبت به سال گذشته تاخیر داشته است؛ هرچند که در طی هفته های گذشته بارش های خوبی را در کشور داشتیم، اما نسبت به سال گذشته فرایند بارش ها همزمان به تاخیر اتفاق افتاده است و ممکن است نسبت به سال گذشته میزان آب تالاب ها کاهش داشته باشد.

او در ادامه اظهار داشت: ایران کشوری خشک و نیمه خشک است و بهره برداری از منابع آب مخصوصا در بخش کشاورزی متناسب با ظرفیت و توان آبی تعریف نمی شود و این موضوع سبب می شود که تالاب ها از جمله تالاب بختگان و پریشان با مشکل روبرو شوند.

منبع: فرارو
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1048

به "فاجعه مرگبار در تالاب بختگان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاجعه مرگبار در تالاب بختگان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید