اولسبلنگاه کجاست؟ ، سفر به روستایی میان ابرها!

به گزارش زنگ قلاب بافی، نزدیک شدن به تعطیلات تابستان یا آغاز گرمای هوا، سفری دلچسب به منطقه ها خوش آب و هوا را می طلبد. در این شرایط اولسبلنگاه ماسال یکی از گزینه های عالی است. روستایی خوش آب و هوا در استان گیلان که بکر و سنتی به جای مانده است و شما در سفر به این منطقه می توانید کلبه های روستایی، اسب های وحشی، جنگل های سرسبز و… را در یک قاب به دیدن بنشینید. در این مطلب از مجله گردشگری فلای تودی سعی داریم هر آنچه ضروری است درباره اولسبلنگاه ماسال بدانید به شما بگوییم. پس با ما همراه باشید.

اولسبلنگاه کجاست؟ ، سفر به روستایی میان ابرها!

اولسبلنگاه کجاست؟

در بین جاهای دیدنی گیلان جایی در ارتفاعات کوه های تالش و شهر ماسال روستایی ییلاقی است که به گویش تالشی اولسبلنگاه نامیده می گردد. در این گویش اولس به معنی درخت ممرز و بلنگاه به معنای ارتفاع است. اما شاید هنوز این سوال برای شما وجود داشته باشد که اولسبلنگاه کجاست؟ می توان گفت، این روستا در 25 کیلومتری ماسال در استان گیلان است. اگر از تهران به سمت این روستا می روید باید حدود 370 کیلومتر رانندگی کنید.

از مسیر اتوبان تهران- قزوین سفر خود را آغاز کنید. پس از ورود به قزوین وارد آزادراه قزوین رشت شوید. حدود 20 کیلومتر قبل از رشت مسیر خود را سمت خروجی فومن سراوان تغییر دهید. از فومن و صومعه سرا عبور کنید. با دیدن روستای کلیدبر دیگر فاصله زیادی با اولسبلنگاه ماسال ندارید. پس از این روستا به سمت روستای طاهر گوراب و پس از آن به سمت ماسال و اولسبلنگاه ادامه دهید.

اولسبنگاه ماسال روستایی خوش آب و هوا به ویژه در فصل تابستان که گرمای کلافه کننده شما را خسته می نماید، می توانید به آن پناه ببرید. این روستا که در سال های اخیر به یکی از مقاصد گردشگری پرطرفدار تبدیل شده از تمام امکانات مانند برق، آب و گاز بهره مند است.

خانه های چوبی اولین چیزی است که در اولسبلنگاه توجه شما را به خود جلب می نماید. علت آن هم مجوز ساختی است که تنها برای خانه های چوبی صادر می گردد. برق رسانی در اولسبلنگاه از انرژی خورشیدی و موتور برق است. آب گوارا در این روستا نیز از چشمه های خروشان منطقه تامین می گردد. مسیر این روستا پوشیده از درختان سرسبز است پس در تمام طول مسیر با چشمان باز از طبیعت زیبای آن لذت ببرید.

لوکیشن اولسبلنگاه روی نقشه گوگل

آب و هوای اولسبلنگاه ماسال | چه فصلی سفر کنیم؟

پس از آنکه دانستید ییلاق اولسبلنگاه ماسال کجاست؟ نوبت به آشنایی با شرایط اقلیمی و آب و هوای ماسال اولسبلنگاه می رسد. به طور کلی اولسبلنگاه از دیگر جاهای استان گیلان خنک تر است. از همین رو می توانید به عنوان یک روستای ییلاقی خوش آب و هوا در نظر بگیرید و برای فرار از گرمای تابستان چند روزی را در این روستا بگذرانید. اولسبلنگاه ماسال 1400 متر از سطح دریا ارتفاع دارد، همین موضوع باعث خنکی هوا شده است. البته حتما می دانید که این تفاوت دما باعث می گردد تا فصل بهار هم در این منطقه هوا سرد باشد.

اما همین سرما هم زیبایی های مختص خود را دارد. فصل بهار این روستا به یکی از زیباترین جاهای ایران تبدیل می گردد. تصور کنید روی زمین و درختان سرسبز آثار برف های ذوب نشده خودنمایی می نماید. با این اوصاف می توان پیش بینی کرد که بهارهای اولسبلنگاه ماسال سرد است. اما این سرما تداوم زیادی ندارد. از اردیبهشت ماه می توانید راهی سفر به این خطه زیبا شوید.

تابستان های اولسبلنگاه ماسال دیدنی است. هوای معتدل با نسیم خنک برترین احساسی است که می توان در فصل تابستان تجربه کنید. اولسبلنگاه در پاییز، آغاز فصل برگریزان است. اگرچه کمی هوا سرما دارد و باید لباس گرم بپوشید، اما زیبایی جنگل های این روستا هر چشمی را خیره می نماید. اولسبلنگاه در زمستان جای مناسبی برای سفر و خوش گذرانی نیست. برف و یخبندان در این منطقه زیاد است، پس اگر دوست دارید از زیبایی های این منطقه لذت ببرید، زمستان را انتخاب نکنید.

برترین زمان سفر به منطقه اولسبلنگاه ماسال

پیشتر گفتیم که اولسبلنگاه منطقه ای ییلاقی و یکی از جاهای دیدنی گیلان است. پس برترین زمان برای سفر به این روستا فصل گرم سال است. از اردیبهشت تا اواخر شهریور می توانید این روستا را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کنید و از ایام حضور خود در میان زیبایی های اولسبلنگاه لذت ببرید.

راه های دسترسی به اولسبلنگاه ماسال | چطور به اولسبلنگاه برویم؟

اگر قصد دارید از رشت به اولسبلنگاه ماسال بروید کافی است با اتوبوس یا خودروی شخصی مسیری 80 کیلومتری را طی کنید. اولسبلنگاه در بخش شمال غرب ماسال است. مدت زمان سفر از رشت به اولسبلنگاه حدود یک ساعت و نیم طول می کشد. اگر به ماسال سفر کردید و پس از آن می خواهید به سمت اولسبلنگاه بروید مسافت زیادی پیش رو ندارید. فاصله این دو مکان از هم 25 کیلومتر است و کمتر از یک ساعت می توانید این مسافت را طی کنید. برای اینکه از ماسال به سمت اولسبنگاه برسید باید از جاده گیلوان که جاده ای کوهستانی و سرسبز است، عبور کنید.

از تهران تا اولسبلنگاه ماسال نیز حدود 150 کیلومتر است که راه دسترسی از جاده قزوین رشت است. در این جاده باید قبل از رشت به سمت جاده فومن بروید. پس از آن به سمت صومعه سرا و روستای کلیدبر بروید. در جاده گیلوان ماسال 30 کیلومتر جلوتر بروید تا به بهشت اولسبلنگاه برسید.

جاهای دیدنی اولسبلنگاه | روستایی در دل ابر و مه!

دیدنی های اولسبلنگاه تنها محدود به طبیعت زیبای آن نمی گردد. پس اگر به این روستا سفر کردید حتما به سراغ جاهای دیدنی که در ادامه معرفی می کنیم، هم بروید.

روستای گیلوانه اولسبلنگاه | به زیبایی تابلوی نقاشی

مهمترین بخش طبیعت اولسبلنگاه ماسال مربوط به فضای اصلی روستا است. کلبه های چوبی، دام و طیور رها در طبیعت، اسب های وحشی رها در طبیعت، درختان متراکم و… در کنار سادگی زیبایی بی نظیر و منحصر به فردی را به چشمان شما هدیه می دهد. گویش مردم این روستا به زبان تاتی است. تابستان دل انگیز و خنک در این روستا به علت ارتفاع 1080 متری آن از سطح دریا است. روستای گیلوانه در شهرستان خلخال از توابع بخش شاهرود محسوب می گردد.

آدرس روستای گیلوانه روی نقشه گوگل

ییلاق تلارگاه | تجربه اقامت در محیطی بکر

دومین جایی که در اولسبلنگاه ماسال باید از آن دیدن کنید، این ییلاق زیبا است که شامل جمعی از زیبایی های طبیعی جنگل و دره غرق در مه و ابر است. این ییلاق انتخابی عالی برای سفر در فصل تابستان محسوب می گردد. در ییلاق تلارگاه خانه های روستایی به فاصله کمی از هم قرار دارند. در این مکان خبری از اینترنت نیست، اما آنقدر غرق در زیبایی خواهید شد که حتی فرصت فکر کردن به گوشی تان را هم پیدا نخواهید کرد. دشت های سرسبز و طبیعت بکر این منطقه، برترین مکان برای گذران چند روز آرامش بخش و دوری از هیاهوی دنیای مجازی است.

جاده ماسال به گیلوان

جاده اولسبلنگاه از ابتدا تا به خاتمه دیدنی و مجذوب کننده است. اما جاده ماسال به گیلوان یکی از موارد خاص و منحصر به فرد است. در مسیر روستای گیلوان از لذت عبور از این جاده بهره ببرید.

آدرس ماسال به گیلوان روی نقشه گوگل

ارتفاعات آلاله | قدم زدن میان ابرها

این ارتفاعات که با نام ییلاق آلاله پشته هم شناخته می گردد پس از روستای اولسبلنگاه واقع شده است. ییلاق آلاله یک ساعت تا اولسبلنگاه قرار گرفته است و می توانید این مسیر را با خودروی شخصی طی کنید. آنچه این ارتفاعات را خاص می نماید، نزدیک بودن آن به ابرهایی است که گاه تا سطح زمین رسیده است. در سفر به این ییلاق می توانید از سنگ یادبود میرزا کوچک خان جنگلی هم دیدن کنید.

سوئه چاله | دومین شهر مرتفع گیلان

اگر بخواهیم یکی از برترین جاهای دیدنی اولسبلنگاه ماسال را به شما معرفی کنیم، ییلاق سوئه چاله سرفهرست آن است. روستایی در جنوب ماسال که 60 کیلومتر با ماسال و 55 کیلومتر با شهر فاصله دارد. از تهران هم حدود 370 کیلومتر فاصله دارد. در میان جاهای دیدنی و متنوع گیلان، سوئه چاله عنوان دومین شهر مرتفع گیلان را به خود اختصاص می دهد.

آدرس سوئه چاله روی نقشه گوگل

اقامت در اولسبلنگاه ماسال | در اولسبلنگاه کجا بمانیم؟

اگر بخواهید اولسبلنگاه ماسال را به عنوان مقصد سفر انتخاب کنید، امکان اقامت چند روزه هم وجود دارد. شما می توانید کلبه های سنتی و بومگردی اولسبلنگاه را رزرو کنید. اما اگر در پی هتل و اقامتگاه های لوکس هستید، باید خود را به ماسال برسانید. هتل هایی که می توانید در ماسال رزرو کنید را در ادامه معرفی می کنیم:

هتل 4 ستاره راتینس ماسال

هتل سه ستاره آریانا ماسال

هتل دو ستاره رویال ماسال

هتل یک ستاره امیرکبیر ماسال

برترین رستوران های اولسبلنگاه | کجا غذا بخوریم؟

پس از سفر به این روستای خوش آب و هوای ییلاقی انتخاب برترین رستوران برای امتحان کردن غذاهای سنتی انتخابی ایده آل است. از آنجا که در این روستا رستوران وجود ندارد، می توانید پس از فراغت از گشت و گذار در طبیعت زیبای این روستا به سمت ماسال بروید. در این شهر رستوران های مختلفی وجود دارد که در ادامه برترین رستوران های آن را معرفی می کنیم:

  • رستوران هاراشید
  • رستوران راتینس
  • رستوران کاج
  • رستوران سوزه جنگل
  • رستوران یادگار پدر
  • رستوران خزر ماسال
  • رستوران خانی
  • رستوران ننه گلبهار
  • رستوران اطراق
  • رستوران سنتی اولسبلنگاه

دیدنی بهشت ایران در اولسبلنگاه ماسال

روستای اولسبلنگاه ماسال کجاست؟ و چرا باید به این روستای زیبا و بکر سفر کنیم؟ پاسخ به این سوال ساده است. اگر دوست دارید از شلوغی و هیاهوی شهر چند روزی به دل طبیعتی بکر و خوش آب و هوا بزنید، اولسبنگاه ماسال همان جا است. روستای بکر و خوش آب و هوا در دل گیلان یا بهشتی تکرار نشدنی و منحصر بفرد در میان فهرست جاهای دیدنی و خاص ایران می تواند توصیف های خوبی از اولسبلنگاه باشد.

شما می توانید از راه های مختلف به این روستای زیبا سفر کنید، از طبیعت بکر و زیبای آن لذت ببرید و چند روزی در هوای پاک این روستای سنتی نفس بکشید. غذاهای سنتی گیلان را امتحان و طبیعت زیبا و اسب های رها و وحشی را دیدن کنید. استراحت در اقامتگاه های بوم گردی اولسبلنگاه را بچشید و فارغ از تمام شلوغی زندگی شهرنشینی آرامش را از نزدیک لمس کنید.

آیا شما هم به اولسبلنگاه سفر کردید؟ تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول درباره اولسبلنگاه ماسال

اولسبنگاه ماسال کجاست؟

این روستا در 25 کیلومتری ماسال در استان گیلان است. اگر از تهران به سمت این روستا می روید باید حدود 370 کیلومتر رانندگی کنید.

برترین اقامتگاه ها در اولسبلنگاه چیست؟

شما می توانید خانه روستایی و اقامتگاه های بومگردی را برای اقامت خود رزرو کنید. بعلاوه می توانید هتل های موجود در ماسال را رزرو نمایید.

جاهای دیدنی اولسبلنگاه کجاست؟

سوئه چاله، جاده گیلوان ماسال، ارتفاعات آلاله، روستای گیلوانه و… تنها بخشی از جاهای دیدنی اولسبلنگاه است.

چه زمانی به اولسبلنگاه سفر کنیم؟

از اردیبهشت ماه تا اواخر تابستان برترین زمانی است که می توانید از این روستای ییلاقی دیدن کنید.

منبع: فلای تودی
انتشار: 19 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1403 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1724

به "اولسبلنگاه کجاست؟ ، سفر به روستایی میان ابرها!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولسبلنگاه کجاست؟ ، سفر به روستایی میان ابرها!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید