نحوه محاسبه سود بانکی

به گزارش زنگ قلاب بافی، مهمترین مساله برای شخصی که می خواهد در بانک سرمایه گذاری کند، میزان سودی است که بانک به سپرده او می دهد. بسته به نوع حساب، کوتاه مدت (روزشمار) و یا بلند مدت (مدت دار)، مقادیر سود دریافتی متفاوت است. این بخش، به چگونگی محاسبه سود بانکی در حساب های مختلف می پردازد.

نحوه محاسبه سود بانکی

خبرنگاران | سرویس عمومی - میزان سود تعلق گرفته به سپرده افراد، بسته به زمان قرار دریافت پول در حساب متفاوت است. طبق یک روال منطقی، هرچه شخص سرمایه گذار، مدت زمان بیشتری بتواند پولش را در حساب خود نگه دارد، میزان سود بیشتری از بانک دریافت خواهد نمود. در ادامه به نحوه محاسبه سود بانکی برای سپرده های کوتاه مدت یا روزشمار، بلندمدت یا مدت دار و مدت دار ویژه پرداخته شده است.

محاسبه سود سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت (روزشمار)

چنانچه حسابی را در بانکی با نرخ سود روزشمار X درصد باز نموده اید، بدین معنی است که از لحظه افتتاح حساب، کمترین میزان پول موجود در حساب شما در یک روز در نظر گرفته شده، و این رقم در خاتمه آن روز در (X÷100) ضرب شده و تقسیم بر 365 (تعداد روز های سال) خواهد شد. رقم به دست آمده، میزان سود شما از سپرده در خاتمه یک روز است.

برای مثال فرض کنید که مبلغ یک میلیون تومان را بصورت کوتاه مدت (روزشمار) در حساب خود در بانکی با نرخ سود علی الحساب 10 درصد قرار داده اید. در اینصورت میزان سود شما از مبلغ سپرده در خاتمه آن روز بصورت زیر محاسبه می گردد:

مطابق فرمول بالا، میزان سود شما از سپرده ای معادل یک میلیون تومان در حسابی با نرخ سود علی الحساب 10 درصد، چیزی حدود 274 تومان خواهد شد.

نکته:

  • در نظر داشته باشید که برای مدت زمان های بیشتر از یک روز، در صورتی می توانید از فرمول بالا بهره ببرید که از سپرده خود چیزی برداشت ننموده یا چیزی به آن اضافه ننموده باشید. در صورت برداشت یا افزودن مبلغ، باید کمترین میزان سپرده خود در یک روز را در نظر بگیرید.
  • در سپرده های روزشمار، سود حساب شده سر یکماه و بصورت یکجا به حساب شخص واریز می گردد.

محاسبه سود بانکی سپرده سرمایه گذاری بلند مدت (مدت دار)

در این نوع سپرده گذاری، بسته به مدت قرارداد که می تواند (سه ماهه، شش ماهه، یکساله و...) باشد، فرد سرمایه گذار نباید تا خاتمه مهلت قرارداد پولی را از حسابش برداشت کند. در صورت برداشت پول از حساب، مقدار سود مطابق با سود سپرده کوتاه مدت یا همان روزشمار و با درصد سود کمتر محاسبه خواهد شد.

نحوه محاسبه سود برای حساب های مدت دار بدین صورت است که چنانچه حسابی را در بانکی با نرخ سود بلند مدت X درصد باز کنید، میزان سود شما از سپرده ای که در حساب خود قرار داده اید تا خاتمه مدت قرارداد، برابر با حاصلضرب مبلغ سپرده شما در (X÷100) خواهد شد.

برای مثال فرض کنید مبلغ یک میلیون تومان را در حسابی یکساله با نرخ سود 20 درصد قرار داده اید. در اینصورت میزان سود شما تا خاتمه 12 ماه مطابق فرمول زیر محاسبه می گردد.

نکته:

  • سود این حساب ها به صورت ماه به ماه به حساب دیگری که سپرده کوتاه مدت است واریز می گردد.

مطابق نکته بالا، شخص سرمایه گذار می تواند سود ماهیانه خود را با تقسیم سود کل به تعداد ماه های قرار داد محاسبه کند. مثلاً میزان سود ماهیانه در مثال بالا برابر است با:

سود سپرده سرمایه گذاری مدت دار ویژه

این نوع سپرده گذاری، شبیه سپرده گذاری بلند مدت است، ولی با نرخ سود بالاتر. تفاوت این سپرده گذاری با نمونه بلندمدت این است که سود حاصل از سپرده به صورت ماه به ماه واریز نمی گردد و این مبلغ تنها در خاتمه مدت زمان سپرده گذاری قابل برداشت است.

منبع: setare.com
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 884

به "نحوه محاسبه سود بانکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه محاسبه سود بانکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید