همه چیز درباره انواع گل کاکتوس و گیاهان برگ گوشتی

به گزارش زنگ قلاب بافی، گیاهان برگ گوشتی و گل کاکتوس گیاهانی هستند که در برگ های خود آب ذخیره می نمایند و با تنوع زیاد در انواع آپارتمانی و فضای باز در دسترس هستند.

همه چیز درباره انواع گل کاکتوس و گیاهان برگ گوشتی

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

خبرنگاران | سرویس گیاهان و حیوانات - اگر تصمیم دارید در داخل منزل و یا در باغچه گیاه جدیدی بکارید، این بار یک نوع از گیاهان برگ گوشتی را انتخاب کنید. گیاهان برگ گوشتی ویژگی های منحصربه فردی دارند که به چند مورد از آن ها در زیر اشاره شده است:

  • مثل انتخاب یک بستنی از میان رنگ ها و طعم های مختلف موجود در بستنی فروشی، شما می توانید هر رنگ از گیاهان برگ گوشتی که دوست دارید انتخاب کنید و با خود به منزل ببرید.
  • تنوع بافت گیاهان برگ گوشتی از تنوع پارچه ها هم بیشتر است!
  • گیاهان برگ گوشتی انواع مختلفی دارند و شما بنا به فضایی که در اختیار دارید می توانید نوع آپارتمانی و یا فضای باز آن ها را انتخاب کنید.
  • اگر باغبان فراموش کاری هستید حتما یکی از گیاهان برگ گوشتی را خریداری کنید. به این دلیل که این گیاهان مظلوم، تا مدت ها می توانند بدون آب و غذا سر نمایند.

مدیر بخش کشاورزی دانشکده Pitzer در کلرمونت کالیفرنیا در جلسه سالانه انجمن با موضوع کاکتوس ها و گیاهان برگ گوشتی گفت: برای خرید گیاهان برگ گوشتی، 20000 حق انتخاب دارید. این خانواده عظیم شامل انواع گونه هاست که هر کدام منطبق با شرایط آب و هوایی خاصی هستند. از گونه های سرسخت که قابلیت تحمل سرمای سخت زمستان را دارند گرفته تا انواع گرمسیری که در فضای باز و هوای گرم به خوبی دوام می آورند. حتی نوعی از آن ها هستند که باید حتما زیر نور خورشید نگهداری شوند و برخی دیگر هستند که باید در سایه قرار گیرند. به عبارتی دیگر برای هر نوع آب و هوا، یک نوع گیاه برگ گوشتی وجود دارد.

گیاهان برگ گوشتی به کدام گیاهان گفته می گردد؟

با این که تنوع بسیار زیاد در این نوع گیاهان، بسیار خوب و جالب است اما در واقع وقتی به یک گلخانه یا گل فروشی می روید حتما باید بدانید چه می خواهید، چون این موضوع آن قدر هم که به نظر می رسد ساده نیست. چیزی که مسلم است این است که گیاهان برگ گوشتی از کاکتوس ها متنوع تر هستند. شاید به همین دلیل است که پرورش دهندگان گل وگیاه و باغبانان معتقدند که هر کاکتوس یک گیاه برگ گوشتی و آبدار محسوب می گردد اما هر گیاه گوشتی، لزوما کاکتوس نیست.

به زبان ساده، گیاهان برگ گوشتی گیاهانی هستند که در برگ های خود آب ذخیره می نمایند.

چطور گیاه مناسب انتخاب کنیم؟

برای این که بدانیم کدام نوع از گیاهان گوشتی متناسب با آب و هوا و فضای مورد نظر ماست دو راه وجود دارد:

  • گیاهان مقاوم: گیاهانی که قابلیت زندگی و رشد در محیط باز را در تمام فصول سال دارند.
  • گیاهان غیر مقاوم: گیاهانی که در گلدان کاشته می شوند و در فصل بهار، تابستان و اوایل پاییز قادر به زندگی و رشد در فضای باز هستند اما در فصل سرد باید به داخل منزل و فضای سرپوشیده منتقل شوند.

پس حتما قبل از خرید به شرایط آب و هوایی منطقه ای که در آن زندگی می کنید توجه کنید.

برای تشخیص این که کدام گیاه متناسب با کدام آب و هواست، راه های مختلفی وجود دارد. یک راه بسیار ساده این است که به یکی از گلخانه های نزدیک منزل خود رفته و از باغبان یاکشاورز آن جا سوال کنید. آن ها شما را در انتخاب گیاه مناسب و طریقه نگهداری از آن هدایت می نمایند. آن ها همچنین درباره کم ترین دمایی که گیاهان برگ گوشتی در فضای باز قادر به زندگی هستند نیز به شما نکاتی را خواهند گفت.

کاشت گیاهان برگ گوشتی در فضای باز

اگر می خواهید یک باغچه در منزل داشته باشید، باید حتما گیاهان را به درستی در آن بکارید. برای داشتن یک باغچه زیبا باید فضای سبز درست کنید. برای این کار بهتر است تعدادی سنگ در اندازه های مختلف تهیه کنید تا فضای سبزی زیبا و طبیعی داشته باشید. حال که گیاهان مورد نظر شما از نوع گیاهان برگ گوشتی هستند، سعی کنید تا فضای سبز باغچه را شبیه به محیط زندگی طبیعی این نوع گیاهان آماده کنید. گیاهان را به صورت گروهی و در کنار یکدیگر بکارید تا ظاهری طبیعی تر داشته باشند. بین گیاهان فضای خالی نگذارید. یک نکته مهم دیگر این که گیاهان را ردیفی نکارید زیرا یک فضای سبز طبیعی ردیفی و خسته نماینده نیست و گیاهان در همه جا پراکنده هستند.

برای خاک باغچه از خاک مخصوص گیاهان گوشتی بهره ببرید. می توانید از ترکیب ماسه با خاک طبیعی بهره ببرید زیرا ریشه های گیاهان برگ گوشتی باید بتوانند به راحتی آب را از درون خاک بیرون بکشند.

برخی از این نوع گیاهان می توانند برای چند روز یا حتی چند هفته بدون آب دوام بیاورند اما خاک برخی دیگر از آن ها باید همواره مرطوب باشد. از هر دسته ای که باشند، مهم این است که خاک هیچ گیاه برگ گوشتی نباید برای مدت زیاد خیس بماند. شما می توانید مثل هر گیاه دیگری به آن ها به اندازه نرمال آب بدهید و بعد آن ها به خاطر وجود خاک مخصوص و ماسه ای، آب را کم کم مصرف می نمایند. از آنجا که آبیاری گیاهان در سواحل غربی محدودتر است، کاشت این گیاهان در فضای باز بهترین کار است.

کاشت گیاهان گوشتی و آبدار در گلدان

برای کاشت یک گیاه برگ گوشتی در گلدان، احتیاج به یک ترکیب مناسب از خاک متخلخل و خاک مخصوص کاکتوس دارید تا گیاه بتواند به سرعت آب را از داخل خاک بیرون بکشد. بهترین ترکیب خاک برای این گیاهان این است که داخل گلدان به نسبت برابر مواد آلی و شن و ماسه بریزید.

بزگ ترین خطری که گیاهان گوشتی گلدانی را تهدید می نماید، آب دادن بیش از حد است. گیاهان گوشتی چه در باغچه و چه در گلدان به آب و مراقبت کمی احتیاج دارند. گیاهان گوشتی یکی از ایده آل تربن گیاهان برای گلدان و همچنین نگهداری در خانه هستند زیرا به راحتی خود را با شرایط داخل منزل مثل رطوبت و نور کم وفق می دهند و به راحتی نیز می توان آن ها را برای تکثیر قلمه زد.

آفات

گیاهان گوشتی به طور کلی در برابر آفات مقاوم هستند. مشکل زمانی به وجود می آید که آفات فضای باز مثل شته، پشه، مگس، کنه و عنکبوت به داخل خانه راه پیدا نمایند. برای دفع این آفات هم در فضای باز و هم در خانه می توان از روغن چریش استفاده کرد.

انتخاب گیاه مناسب فضای باز

در جنوب شرقی آمریکا معمولا گیاهانی مانند یوکای آمریکایی، انجیر هندی و گیاه فصلی آگاو به فروش می رسند. کاشت این گیاهان در فضای جلوی خانه، ظاهری زیبا به منزل خواهد داد.

گیاه یوکای آمریکایی پرطرفدارترین گیاه برای کاشت در فضای باز است. البته یوکا و آگاو دارای تنوع زیادی هستند مخصوصا آگاو هارواردیانا که از جنوب تا شمال در همه جا دیده می گردد.

گیاه Hens-and-chicks گیاهی پرطرفدار است که نام آن از نام گیاه مادر ( (hens مرغ، گرفته شده است که به طور گروهی و خوشه ای، جوانه هایی به نام ( chick) جوجه فراوری می نماید. این گیاه به راحتی در فضای باز و زیر نور آفتاب رشد می نماید. این گیاه همچنین می تواند در داخل خانه و در فضای بسته نیز رشد کند اما در این صورت بین هر نوبت آب دهی باید بیرون برده گردد و زیر نور خورشید قرار بگیرد. آب دادن بیش از حد به این گیاهان باعث فاسد شدن ریشه آن ها می گردد. برای تکثیر این گونه از گیاهان می توانید به روش قلمه زدن، جوجه ها را از مادر جدا نموده و داخل گلدان یا در باغچه بکارید.

Sedums یا گل ناز نیز از گیاهان برگ گوشتی محسوب می گردد که بین افراد محبوبیت زیادی دارد. برخی از انواع این گیاهان در باغچه و برخی دیگر تمایل به زندگی در فضای بسته دارند. صنوبر آبی و تراکتینوم از گیاهانی هستند که باید در فضای خانه رشد نمایند و گونه های عظیم تر این گیاهان به آب بیشتری احتیاج دارند.

انواع گیاهان آپارتمانی و راهنمای انتخاب آنها

برای فضای داخل منزل بهترین گیاه برگ گوشتی که می توانید انتخاب کنید اسفرزه کراسولا ( Crassula ovata) است که گیاهی بی دردسر و کلاسیک است. همچنین افوربیا تروکالی و آلوئه ورا که به راحتی رشد می نمایند.

آلوئه ورا یکی از پرطرفدارترین گیاهان آپارتمانی است. این گیاه بیشتر به عنوان یک گیاه دارویی شناخته می گردد زیرا سال هاست از شیره و عصاره چسبناک و بی رنگ آن برای درمان زخم ها و آفتاب سوختگی استفاده می گردد. آلوئه ورا دارای برگ هایی با لبه های تیز و خاردار است و ممکن است باعث بریدگی پوست گردد پس حتما این گیاه را در جایی قرار دهید که به کسی آسیبی نرسد.

در جنوب و شمال آمریکا می توان این گیاه را در تابستان بیرون از خانه نگهداری کرد و با سردشدن هوا آن را به داخل خانه و فضای بسته منتقل نمود. دو نوع از گیاه افوربیا که بیشترین فروش را دارند؛ افوربیا سودوکاکتوس و افوربیا میلی هستند که به نام تاج خاردار معروفند. این گیاهان زیبا همگی خاردار بوده و ممکن است به پوست بدن آسیب بزنند.

گل ناز مورگانیانوم نیز از جمله گیاهان آپارتمانی است. این گل زیبا با برگ های سبز-خاکستری و یا سبز-آبی اگر در یک سبد کاشته و از سقف آویزان گردد زیبایی دو چندان خواهد داشت و در صورتی که نور ملایم به آن بتابد تا 3 فوت نیز رشد خواهد نمود.

گل کاکتوس کریسمس یا Schlumbergera x buckleyi گل زیبایی است که به خاطر گل دادن در فصل زمستان و نزدیک تعطیلات کریسمس به این نام معروف شده است. در تابستان می توانید این گیاه زیبا را در فضای باز و در سایه پرورش دهید. برای این که گل های زیبای این گیاه بیشتر گردد می توانید آن را تا پاییز که دمای هوا در شب به 40 درجه فارنهایت می رسد در فضای باز نگهداری کنید و در این مدت سه بار به آن کود بدهید. در زمستان حتما آن را در جای خشک تری نگهداری کنید اما مواظب باشید که دچار کم آبی نگردد.

در نهایت نوبت به گیاه سانسوریا تریفاسکیاتا ( Sansevieria trifasciata) می رسد که به خاطر شکل خاص برگ ها و تیزی لبه آن ها به گل مار یا زبان مادرشوهر معروف است. اگر تنها یک گل فناناپذیر در جهان وجود داشته باشد، همین گل مار است. علاوه بر زیبایی و مقاوم بودن، این گیاه به دلیل سازگاری بیش از حد با محیط و اینکه در همه جای خانه به خوبی رشد می نماید نزد افراد بسیار محبوب است. گل سانسوریا تریفاسکیاتا برگ هایی کشیده با خطوطی پررنگ دارد که هم برای زیباترکردن فضای خانه های مدرن و هم خانه های سنتی مناسب است.

منبع: setare.com
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 896

به "همه چیز درباره انواع گل کاکتوس و گیاهان برگ گوشتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره انواع گل کاکتوس و گیاهان برگ گوشتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید