چرا یک سوم تجارت ایران در سایه قاچاق واقع شده است؟

به گزارش زنگ قلاب بافی، پرسش مطرح اینجاست که با وجود رواج برنامه های مبارزه با قاچاق در سال های گذشته و مأموریت دستگاه های تعیین برای مبارزه با قاچاق، ریشه های فرایند صعودی واردات کالاهای قاچاق و گسترده شدن هر چه بیشتر حجم اقتصاد پنهان ایران چیست و زمینه های رشد و تقویت این موضوع را باید در کجا جست وجو کرد؟

چرا یک سوم تجارت ایران در سایه قاچاق واقع شده است؟

به گزارش خبرنگاران، ماهنامه همشهری ماه نوشت: شرایط قاچاق کالا در ایران بیش از هر زمانی هشدار دهنده شده است. در حالی شاهد فرایند رو به رشد قاچاق کالا به ایران هستیم که حدود 24 دستگاه در کل کشور از جمله قوه قضائیه، نیروهای نظامی و گمرک در این ستاد مسئولیت برنامه ریزی، سیاستگذاری و نظارت بر ورود و خروج کالا در کشور را بر عهده دارند که البته آمارها تا حد قابل توجهی بیانگر ناموفق بودن این سیاست ها در کنترل واردات کالای قاچاق به ایران است.

گفته می شود قاچاق کالا در ایران در طول سه دهه منتهی به سال1393 حدود 16 برابر رشد داشته است. به گفته حبیب الله حقیقی، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در سال1392 حجم قاچاق کالا در ایران 20میلیارد دلار برآورد شده که دو برابر بودجه عمرانی کشور بوده است. در این سال یک میلیارد و 300میلیون دلار کالای قاچاق از 10 معبر غیراصلی تحت عنوان کوله بری به صورت قاچاق وارد کشور شده اند. تعداد کوله بران در ایران در سال1393 حدود 37هزار نفر تخمین زده شده است. همچنین بر اساس گزارش رئیس سازمان تعزیرات حکومتی قاچاق کالا در ایران در سال 1394 در مجموع حدود 20 تا 25 میلیارد دلار برآورده شده که حدود سه میلیارد دلار گوشی موبایل، البسه و پارچه 2/7میلیارد دلار، لوازم خانگی دو میلیارد دلار، لوازم آرایشی 1/1میلیارد دلار و 80 هزار قلم کالا و تجهیزات پزشکی بوده اند. سال گذشته هم یکی از نمایندگان مجلس با ارائه آماری از میزان وسعت قاچاق در کشور ما خبر از آن داد که بیش از یک سوم تجارت ایران را قاچاق تشکیل می دهد. (میزان، 30شهریور 94) پرسش مطرح اما این جاست که با وجود رواج برنامه های مبارزه با قاچاق در سال های گذشته و مأموریت دستگاه های معین برای مبارزه با قاچاق، ریشه های فرایند صعودی واردات کالاهای قاچاق و گسترده شدن هر چه بیشتر حجم اقتصاد پنهان ایران چیست و زمینه های رشد و تقویت این موضوع را باید در کجا جست وجو کرد؟

از قاچاق تا اقتصاد سیاه

در اصطلاح امروز قاچاق به آن دسته کالاهایی گفته می شود که بدون مقررات دولتی وارد یا خارج کشور می شود. با توجه به معنای لغوی قاچاق، این واژه لغتی ترکی به معنای گریزاندن است؛ خواه آن که مال مربوط به دولت باشد یا غیر از آن. بر اساس کنوانسیون نایروبی قاچاق تخلفی گمرکی است شامل جابه جایی کالا از طول مرزی گمرکی به روشی مخفیانه و به منظور فرار از نظارت گمرکی. همچنین در مصوبه کنوانسیون بین المللی یاری های متقابل اداری به منظور پیشگیری، تجسس و مقابله با جرایم گمرکی مصوب ژوئن 1977 شورای همکاری های گمرکی لازم الاجرا از تاریخ اول مه 1980 چنین تعریف شده است: اصطلاح قاچاق عبارت از تقلب گمرکی است که شامل گذراندن مخفیانه کالا به هر طریقی از مرزهای گمرکی باشد.

با توجه به ماده دو قانون مجازات اسلامی هم قاچاق عبارت است از یک جرم کیفری که قانونگذار در قوانین موضوعه از جمله قوانین نحوه اعمال تعزیرات برای قاچاق کالا و ارز و مرتکبان قاچاق، مجازات هایی از قبیل ضبط کالا، جریمه، حبس (حسب مورد) یا انهدام آن را پیش بینی نموده است. بر اساس قانون ورود و خروج کالا باید با نظارت و در حضور مأموران گمرک انجام شود و چنانچه کالایی بدون انجام تشریفات گمرکی یا از مبادی غیرگمرکی (غیررسمی) یا بر خلاف قوانین و مقررات گمرکی وارد و خارج شود، این اقدام قاچاق محسوب می شود. نکته قابل توجه این که این پدیده ذیل فعالیت های معطوف به اقتصاد زیرزمینی دسته بندی می شود. اقتصاد زیرزمینی را همه فعالیت هایی می دانند که در خارج از چهارچوب های قوانین و مقررات جاری صورت می پذیرد. سازمان دنیای کار 15 نام بر اقتصاد زیرزمینی گذارده و از عناوین دیگری همچون اقتصاد حاشیه ای، سیاه، سری، پنهان، غیررسمی و ... هم برای آن استفاده نموده است. در آمریکای شاقتصادی بیشتر از اصطلاحات اقتصاد زیرزمینی، پنهان و اقتصاد سیاه استفاده می شود. در متون فرانسوی اقتصاد سیاه ترجیح داده می شود. در متون آلمانی اقتصاد سایه و در زبان ایتالیایی اقتصاد زیرآبی رایج است.

مورد ویژه قاچاق در ایران

همچون بسیاری دیگر از پدیده های عالم که در جامعه ایران ویژگی هایی متفاوت به خود گرفته و رنگ وبوی ایرانی می گیرد، پدیده قاچاق هم در کشور ما ایرانی شده و به شکلی ویژه قابل تحلیل است؛ در حالی که قاچاق در کشورهای مختلف دنیا روی کالاهای ممنوعه اتفاق می افتد، در ایران پدیده قاچاق هم دامن گیر کالاهای ممنوعه و هم کالاهای مجاز می شود. در حقیقت در حالی که مواد مخدر، اسلحه، مواد محترقه و قاچاق انسان از برنامه های قاچاقچیان کشورهای دیگر است، در کشور ما بخش اعظم قاچاق متوجه کالاهایی می شود که اساسا متوجه زندگی روزمره مردم می شوند. اساسا قاچاق در ایران در چهار محور است؛ قاچاق کالای مجاز، مجاز مشروط، یارانه ای و ممنوعه که بیشترین حجم قاچاق در کشور متوجه کالاهای مجاز می شود. در عین حال قاچاق در دیگر نقاط دنیا غالبا روی کالاهای ورودی است و این در حالی است که در کشور ما هم کالاهای ورودی و هم کالاهای خروجی است؛ هر چند سهم کالاهای ورودی به مراتب بیشتر است و حدود 75درصد کل کالاهای قاچاق را شامل می شود.

زمینه های رونق بخش اقتصاد پنهان

در تبیین چرایی رونق اقتصاد زیرزمینی در ایران به زمینه های متفاوتی اشاره می شود؛ هر چند کارشناسان در سنگین بودن کفه ترازو به سمت عوامل گوناگون دچار اختلاف نظرهایی هستند. بیشترین عوامل اما متوجه زمینه های اقتصادی است که به رونق بخشی این اقتصاد سیاه یاری نموده است. به کلامی بسیار ساده سودآوری بالای قاچاق کالا به اقتصادی بودن این موضوع یاری نموده و ساختارهای اقتصادی داخل کشور زمینه ساز آن بوده اند که همیشه به شکل قابل توجهی بحث سودآوری ورود کالای قاچاق انگیزه ای جدی برای ورود بخش های مختلف به چرخه های اقتصادی آن باشد. در حقیقت سودآوری بالای کالای قاچاق در مقابل ریسک پایین آن، پرداخت یارانه به بعضی از کالاها در داخل کشور، بالا بودن تعرفه های گمرکی، کیفیت پایین کالاهای فراوری داخل، بوروکراسی و ساختار اداری ناکارآمد، عدم اشتغال و محرومیت ساکنان نقاط مرزی از عوامل رونق بخش قاچاق در ایران بوده اند. همچنین به عدم فراوری بسیاری از کالاهای مورد احتیاج مردم در داخل کشور باید اشاره نمود که این کالاها هم در حوزه برندهای مطرح پوشاک و وسایل زندگی روزمره و هم بسیاری از کالاهای دیجیتال مانند لوازم الکترونیکی، دوربین عکاسی و فیلمبرداری و ... باعث می شود که با توجه به عدم فراوری این کالاها در داخل کشور و به دلیل وجود بازار مصرف برای این کالاها و صادر نشدن مجوز واردات زمینه قاچاق این کالاها فراهم شود.

علاوه بر زمینه های اقتصادی باید به زمینه های حقوقی و قانونی رونق بخش این اقتصاد سیاه هم توجه کرد. به رغم آن که در ماه های گذشته برخوردهای جدی با عوامل قاچاق کالا اجرا شده، اما در سال های گذشته غالبا ریسک قاچاق کالا پایین بوده. بر اساس آمارهای اعلامی آن چنان که رئیس سازمان تعزیرات حکومتی خبر داده، تنها حدود سه درصد از کالاهای قاچاق کشف می شود (عصر ایران، 14فروردین1395) خلأ قانونی و طولانی شدن فرایند رسیدگی به پفراینده های مهم قاچاق یا تبرئه بیشتر متهمان موجب آزاد شدن قاچاقچیان کالا می شود. بر اساس قانون، قاچاقچیانی را که به پرداخت جریمه محکوم می شوند، نمی توان بیش از دو سال در زندان نگه داشت. در اصل این موضوع برای زندانیانی که به علت های مختلف دچار مشکل می شوند، در نظر گرفته شده، اما قانونگذار، قاچاقچیان را از برخورداری این مزایا مستثنا ننموده است. آزاد شدن قاچاقچیان در صورت نداشتن تمکن اقتصادی در پرداخت جریمه پس از دو سال حبس یکی از خلأهای موجود است که منجر به فرار قاچاقچیان از چنگال قانون می شود و قاچاقچی می تواند پس از گذراندن دو سال حبس از میلیون ها یا میلیارها ریال پولی که از این طریق کسب نموده استفاده کند. این موضوع می تواند در کاهش انگیزه مبارزه با قاچاق کالا مؤثر باشد. در مبارزه با قاچاق کالا عنوان شده اگر میزان قاچاق کالا تا 10میلیون ریال باشد، با قاچاقچی برخورد نشود و این امر موجب شده تا 85درصد پفراینده های قاچاق کالا با افزایش تعداد متهمان و کاهش سهم هر فرد در پفراینده به کمتر از 10میلیون ریال، تبرئه شوند. همچنین در بسیاری از پفراینده های قاچاق می توان رد پای امضاهای طلایی و مجوزهای ورود کالا به وسیله نفوذ چهره های صاحب سِمت را مشاهده کرد که عملا در پوشش مجاری رسمی فرصت سوءاستفاده و ورود غیرقانونی کالاها بدون پرداخت عوارض لازم را به دست می آورند. از همین رو است که به شکلی روشن و صریح در بازار گسترده تجارت قاچاق ایران با اسامی شناخته شده و سرشناسی روبرو هستیم که هر کدام سرقفلی واردات قاچاق بخش های عمده کالاهای ممنوعه به کشور را در اختیار دارند و به فعالیت خود هم در سال های گذشته تداوم بخشیده اند.

چه می توان کرد؟

آن چنان که اشاره شد، بخش قابل توجهی از عوامل زمینه ساز قاچاق در ایران به بسترهایی بازمی شود که انگیزه های قاچاق به عنوان یک فعالیت کم ریسک و پربازده را زنده نگه داشته اند. از همین رو احتیاج نخست از میان بردن انگیزه ها و عوامل ایجاد کننده و تشویق کننده ورود به این تجارت است. اقدامات ساختاری در راستای تقویت ساختار فراوری و اقتصاد کشور بی شک در زمره دستورکارهای بلندمدت قرار می گیرند. شناخت مزیت ها و افزایش رقابت پذیری کالاهای داخل، توسعه فرآیندهای فراوریی جدید، تشویق صنایع کوچک و متوسط، ایجاد فرصت های جدید شغلی، جذب سرمایه های خارجی، آزادسازی تجاری، شفاف سازی قیمت ها و اصلاح و تغییر روش های پرداخت یارانه ها، نظارت کافی بر مناطق آزاد تجاری و بازارچه های مرزی، توجه به اصلاح روش های تجارت و حمل ونقل کالا و اولویت دادن به اشتغال در مناطق حاشیه مرزی از سیاست های دیگر در این راستا می تواند باشد. در کنار اقدامات ساختاری اقدامات میان مدت و کوتاه مدت اجرایی هم ضروری است. این اقدامات را می توان در زیربخش های مربوط به قوانین تجاری، مقررات بازرگانی، امور گمرکی، امور انتظامی و امور قضایی جست وجو کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 42

به "چرا یک سوم تجارت ایران در سایه قاچاق واقع شده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا یک سوم تجارت ایران در سایه قاچاق واقع شده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید