چشم بیونیک بینایی را احیا می نماید

به گزارش زنگ قلاب بافی، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، البته این دستگاه هنوز روی انسان ها آزمایش نشده اما احتمالاً نوعی بینایی اولیه را برای کاربر خود فراهم می نماید. دستگاه مذکور یک پروتز به چشم بیونیک فونیکس 99(Phoenix99 Bionic Eye) است و محققان دانشگاه سیدنی و نیوساوث ولز آن را ابداع نموده اند.

چشم بیونیک بینایی را احیا می نماید

چشم بیونیک مذکور برای بیمارانی پیشرفته که در نتیجه ابتلا به بیماری هایی مانند ورم رنگیزه ای شبکیه (رتینیت پیگمنتوزا) نابینا شده اند. در این بیماری شبکیه آسیب دیده اما عصب بینایی دست نخوره باقی می ماند.

سیستم مذکور شامل یک دوربین ویدئویی کوچک است که روی عینکی سوار می گردد که از صحنه های روبروی کاربر عکس می گیرد. این تصاویر به سیگنال های بی سیمی تبدیل می گردد که از دوربین به ماژول ارتباطی ایمپلنت شده زیر پوست گوش کاربر انتقال می یابند.

ماژول سیگنال های ویدئویی را به شکل پالس های الکتریکی رمزگذاری می نماید که به ماژول تحریکی منتقل می شوند که در شبکیه چشمان بیمار ایمپلنت شده اند.

این دستگاه می تواند اعصاب معیوب شبکیه را دور بزند و به طور مستقیم سلول های گانگلیون سالم شبکیه را تحریک کند. این سلول ها وظیفه جمع آوری داده از سلول های دیگر شبکیه و انتقال آن به اعصاب بینایی مغز را بر عهده دارند.

ساموئل اگنبرگر محقق دانشگاه دانشگاه سیدنی در این باره می گوید: ما در مورد کیفیت بینایی احیا شده، متوجه شدیم این قابلیت بسیار متفاوت از بینایی نرمال است. طرح های اولیه مشابه از شبیه سازی الکتریکی شبکیه در سراسر دنیا روی انسان ها آزمایش شده و نتایج متفاوتی در بر داشته اند. اما باید اشاره کنیم این پروتز اطلاعاتی ساده درباره محیط فرد مانند ردیابی موانع فراهم می نماید تا آنها بتوانند جهت یابی نمایند، جهت را دریابند یا حتی حروف بزرگ را بخوانند.

در یک آزمایش سه ماهه پروتز در گوسفندها ایمپلنت شد و بدن آنها به خوبی چشم مصنوعی را تحمل کرد. محققان اکنون مشغول ارائه درخواست برای آزمایش بالینی پروتز مذکور شده اند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 دی 1400 بروزرسانی: 21 دی 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1336

به "چشم بیونیک بینایی را احیا می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چشم بیونیک بینایی را احیا می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید