چه زنانی آلزایمر نمی گیرند؟

به گزارش زنگ قلاب بافی، تحقیقات نشان داده احتمال زوال عقل در زنان دارای تناسب اندام 88 درصد کمتر است.

چه زنانی آلزایمر نمی گیرند؟

به گزارش فرادید، محققان سال ها کوشش کردند بفهمند چرا زنان آمریکایی دو برابر مردان دچار آلزایمر می شوند. با توجه به اینکه احتمال آلزایمر با افزایش سن بالا می رود، فرضیه اولیه این بود که چون زنان به طور میانه پنج سال بیشتر از مردان عمر می نمایند، پس این احتمال در آن ها بالا می رود. اما مطالعاتی که متغیر سن را ثابت نگه داشتند، نتیجه گرفتند که پاسخ بسیار پیچیده تر است و شاید زنان به طور بالقوه آسیب پذیری بیولوژیکی بیشتری به این بیماری داشته باشند که به ژنتیک، هورمون ها و سایر عوامل بستگی دارد.

یکی از این مطالعات نشان داد زنان و مردان بین 55 تا 85 سال با آسیب پذیری ژنتیکی، احتمال یکسانی در ابتلا به آلزایمر داشتند. اما در بازه سنی 65 تا 75 سال این خطر به اندازه قابل توجهی در زنان بیشتر می شد که نشانه تأثیر متقابل ژنتیک و عوامل هورمونی/ یائسگی بود.

دیگر تحقیقات نشان دادند که احتمال مرگ مردان مبتلابه بیماری های قلبی در میان سالی بیشتر است، اما مردهایی که بیش از 65 سال زندگی می نمایند عملکرد قلبی عروقی بهتری دارند (و احتمالاً مغز سالم تری هم دارند) و درنتیجه کمتر از زنان به زوال عقل دچار می شوند.

ازآنجاکه عوامل زیادی در سلامت مغز تأثیر دارند (ازجمله ورزش، رژیم غذایی، خواب و ذخیره شناختی)، عجیب نیست که مطالعات مختلف متغیرهای متفاوتی را در این زمینه مهم دانسته اند. بااین حال مطالعه ای تازه بر زوال عقل زنان اطلاعات منحصربه فردی درباره یک عامل داد که خطر ابتلا را تا 88 درصد کاهش می داد: استقامت قلبی- عروقی در میان سالی.

در این مطالعه 191 زن سوئدی بین 38 تا 60 سال تست دوچرخه انجام دادند و بر اساس اوج ظرفیت قلبی- عروقی به سه دسته تقسیم شدند: تناسب اندام پایین (59 زن)، تناسب میانه (92 زن) و تناسب اندام بالا (40 زن). محققان این زنان را به مدت 44 سال موردمطالعه قراردادند. در آن موقع 44 زن دچار زوال عقل شدند: 32 درصد از گروه تناسب اندام پایین، 25 درصد از گروه تناسب اندام میانه و فقط 5 درصد از گروه تناسب اندام بالا. 45 درصد از زنانی که نتوانستند تست تناسب اندام را تکمیل نمایند، دچار زوال عقلی شدند که این آمار رابطه میان سطح آمادگی جسمانی و زوال عقل را نشان می دهد.

به طورکلی زنان گروه تناسب اندام بالا 88 درصد کمتر از دیگر گروه ها احتمال ابتلا به فراموشی و زوال عقلی را داشتند. دو زنی که در این گروه مبتلابه فراموشی شدند، تقریباً یازده سال دیرتر از زنانِ گروه تناسب اندام میانه به این بیماری دچار شدند.

این مطالعه چندین عاملی که بر سلامت مغز تأثیر می گذارد را کنترل کرد: سیگار، الکل، فشارخون و سطح کلسترول. نمی توانیم از یافته ها نتیجه قطعی بگیریم که زوال عقل ناشی از سطح آمادگی جسمانی و تناسب بدن است (زیرا ممکن است نتایج با جریان خون، ژنتیک، رژیم غذایی و یا دیگر عوامل مرتبط باشد). اما نتایج با دیگر مطالعات طولی تطابق دارد که رابطه ای دوسویه میان تناسب اندام و زوال عقل پیداکرده اند.

این یافته ها در کنار دیگر تحقیقات درباره مزایای ورزش برای مغز، شواهد محکمی ایجاد می نمایند که آمادگی جسمانی عامل مهمی در سلامت مغز است.

در اینجا سه نکته برای آغاز برنامه تناسب اندام پیشنهاد می دهیم:

  1. تناسب اندام را مراقبت از خود در نظر بگیرید. با مراقبت آگاهانه از مغز، موفقیت شخصی و حرفه ای خود را به حداکثر می رسانید. اندکی وقت بگذارید و بنویسید که چرا سلامت مغز برایتان مهم است. از آن دلایل به اسم انگیزه ای برای مراقبت از خود بهره ببرید.
  1. از امروز آغاز کنید. سن یا سطح تناسب اندامتان مهم نیست. ازآنجاکه تغییرات مغزیِ مرتبط با آلزایمر بیست سال قبل از تشخیص بیماری آغاز می شوند، بهتر است زنان در تمام طول زندگی به سلامت مغز اهمت داده و آن را در اولویت قرار دهند. هیچ وقت برای آغاز دیر نیست.
  1. برنامه ورزشی خود را بر اساس پایداری و تنوع بنا کنید. اگر به طور مداوم ورزش نمی کنید، از روزی پنج دقیقه آغاز کنید. اگر هرروز ورزش می کنید، مدتش را افزایش دهید تا به 30 دقیقه ورزش قلبی- عروقی در روز برسید. سپس شدت تمرینات را بالا ببرید.

منبع: Psychology

ترجمه: وب سایت فرادید

منبع: زندگی روز
انتشار: 19 شهریور 1400 بروزرسانی: 19 شهریور 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1204

به "چه زنانی آلزایمر نمی گیرند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه زنانی آلزایمر نمی گیرند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید