آبشار شیرز؛ منطقه ای سرسبز و دیدنی در کوهدشت، عکس

به گزارش زنگ قلاب بافی، آبشار شیرز در استان لرستان شهرستان کوهدشت واقع شده است. شهرستان کوهدشت از نقاط بسیار زیبا و بکر استان لرستان است که در 120 کیلومتری غرب خرم آباد واقع است. این شهرستان از طوایف و عشایر بسیاری تشکیل شده که بیشتر آن ها به کشاورزی و دامپروری مشغولند. از مکان های دیدنی آن می توان از آبشار شیرز واقع در تنگه شیرز و کوه کاکیزه نام برد که در اطراف اولاد قباد در بیست کیلومتری شمال غرب کوهدشت واقع است.

آبشار شیرز؛ منطقه ای سرسبز و دیدنی در کوهدشت، عکس

راستای که از اولاد قباد تا دارابی امتداد دارد از میان کوه کاریزه گذشته و به واقع بکر و دیدنی است. این راستا از درختان زیبای بلوط پوشیده شده و زیبایی های طبیعت این منطقه جای تحقیق فراوان دارد. همچنین مجسمه ها و آثار تاریخی فراوانی که از این منطقه بدست آمده منحصربفرد بوده و نشان از تاریخ کهن این دیار دارد.

این منطقه سرسبز و دیدنی در50 کیلومتری شهر کوهدشت و در نقطه تلاقی سه استان کرمانشاه، ایلام و لرستان در کنار رود خروشان سیمره واقع شده است. این جاذبه طبیعی در بخش زردلان و در منطقه ای به نام اولادقباد واقع شده است و دارای طبیعتی زیبا و چشمه های جاری با آب فراوان، صخره های تند و تیز و میوه های وحشی فراوان است.

محیط توپوگرافیک این ناحیه از کوه های مرتفع و دره های نسبتا عمیق با شرایط اقلیمی سرد و کوهستانی در فصل پاییز و زمستان و معتدل در فصل تابستان برخوردار است.پوشش گیاهی و جنگلی خوبی در این منطقه وجود دارد و طبیعتا از پوشش خوب جانوری نیز برخوردار است، تنگه شیرز را می توان از حیث سورفولوژی و ریخت شناسی از بدایع اقلیم کوهدشت به شمار آورد.

شکل خاص، آب زلال و پوشش گیاهی و جنگلی و گیاهی بکر، طبیعت بسیار زیبا و دل انگیز و در عین حال اعجاب آوری به این دره تنگ و صخره ای داده است. فرسایش سنگها و کوهها چهره خاصی به این دره داده که در مجموع آن را به محیطی شگفت انگیز و جذاب تبدیل نموده و توجه همه را به این منطقه معطوف نموده است. طول این تنگه چند کیلومتر است و رود کوچکی از میان آن عبور می نماید. رودی با سراب ها و چشمه های زلال که در راستا خود آبشارهای زیبایی را به وجود آورده می رود تا در دهانه ورودی شیرز به رودخانه خروشان سیمره ملحق گردد.

ارزش بسیار بالای منطقه و وجود سایت های غنی دوره های سنگ (عصر حجر) و دوره برتر در این دره موجب شده که سازمان میراث فرهنگی در طرح جامع گردشگری استان لرستان توجه ویژه ای به این منطقه در شهرستان کوهدشت داشته باشد.

وجود درختان وحشی مو، انجیر و گلابی وحشی در این تنگه مناظر بدیعی را بوجود آورده است. کوهها، صخره های منحصر بفرد، آبشارهای متعدد که از دل این تنگه بیرون می آید ویژگی ارزشمندی برای جذب مسافران و گردشگران مناطق کوهستانی محسوب می گردد.

زیبایی های این تنگه باستانی و زیبا متاسفانه علی رغم شهرت در سطح استان کمتر در سطح ملی و بین المللی مجال معرفی یافته است که در این راستا همت متولیان امر راهگشا خواهد بود. در این راستا بعضی مستندسازان برای معرفی این جاذبه طبیعی دست به کار شده اند که بهمن ابراهیمی یکی از آنهاست که مستند شیرز را برای پخش در شبکه های ملی فراوری نموده است.

دره ای که آبشار طبیعی شیرز در آن واقع شده است از لحاظ تاریخی نیز بسیار با ارزش است و در آن آثاری مربوط به دوران پارینه سنگی پیدا شده است.

وجود صخره های زیبا و پوشش گیاهی متنوع و آب و هوای مساعد این منطقه به خصوص در فصول بهار و تابستان، فرصت خوبی را پدید می آورد تا از مناظر چشم نواز این منطقه لذت ببرید. صدای پرندگان در کنار صدای خروش آب آبشار تنگه شیرز و چشمه ها، بسیار جذاب و دیدنی است.

منبع: گردشبان
انتشار: 17 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1011

به "آبشار شیرز؛ منطقه ای سرسبز و دیدنی در کوهدشت، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبشار شیرز؛ منطقه ای سرسبز و دیدنی در کوهدشت، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید