آسیب پذیری شبکه های برق جهانی در برابر حملات سایبری

به گزارش زنگ قلاب بافی، با گذشت بیش از پنج سال پس از حملات سایبری گسترده ای که 250 هزار نفر از مردم اوکراین را بدون برق گذاشت، شبکه های برق دنیا در برابر هکرها آسیب پذیری بیشتری پیدا نموده اند.

آسیب پذیری شبکه های برق جهانی در برابر حملات سایبری

با روی آوردن شرکتهای نیرو به منابع مختلف انرژی تجدیدپذیر و افزودن میلیونها اجزای دیگر مانند مترهای هوشمند، شمار اتصالها و حسگرهای موجود در شبکه هایشان، پتانسیل رخنه برای نفوذگران گسترش پیدا نموده است.

دین لوح، تحلیلگر نیرو و تجدیدپذیرها در شرکت فیچ سولوشنز در این باره اظهار کرد: شبکه های برق به دلیل دیجیتالی شدن و استفاده از اپلیکیشنهای هوشمند بیشتر، به میزان فزاینده ای آسیب پذیر شده اند.

چنین تهدیدی پس از تحقیقات اخیر در هند که نشان داد خاموشی اکتبر گذشته در بمبئی ممکن است ناشی از خرابکاری سایبری باشد، شاخص شده است. این قطعی بر فعالیت بازار سهام، حرکت قطارها و زندگی هزاران خانواده در قطب اقتصادی هند تاثیر گذاشت. عواقب مختل نماینده قطعی شبکه های برق ماه گذشته و در جریان یخبندان بی سابقه در تگزاس مشاهده شد که باعث قطع گسترده برق در این ایالت شد.

نیروگاههای برق و پستهای برق طی چند دهه گذشته از کنترل دستی به کنترل اتوماتیک تغییر داده اند و این تغییر، دسترسی از راه دور را برای هر دوی شبکه های دولتی و خصوصی به منظور تحلیل دیتا امکان پذیر کرد و آنها را در معرض حملات سایبری قرار داد.

اندرو داوز، مدیر تحقیقات دفاعی و تعامل در دانشگاه ادیث کووان در این باره گفت: تولیدنمایندگان و توزیع نمایندگان اغلب آماده هزینه کردن برای حفاظت در برابر حملات سایبری که احتمال وقوع اندکی دارند، نیستند.

گاهی فراهم نمایندگان نیرو تمایلی به نصب تجهیزات دفاعی ندارد زیرا بر این باورند که اسرار زیاد یا اطلاعات محرمانه ای ندارند. به جای متمرکز شدن به احتمال وقوع، باید به محتمل بودن چنین رویدادهایی تمرکز نمایند.

وزارت انرژی آمریکا و اداره امنیت هسته ای ملی این کشور در دسامبر اعلام کردند که از اهداف عملیات هک گسترده ای بوده اند که تصور می رود هکرهای روسی در آن دست داشته اند.

حملات تنها محدود به شبکه های برق نیست. شرکت امنیت سایبری ریکوردِد فیوچر فعالیت مخرب یک گروه هکری مرتبط با چین علیه یک بندر دریایی هند را ردگیری نموده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، کیم سئونگ جو، استاد مدرسه امنیت سایبری دانشگاه کره می گوید: زیرساخت دولتی اساسی مانند شبکه های برق و راکتورهای هسته از اهداف سایبری بوده و خواهند بود زیرا مدرنیزه شدن امکان اتصال اینترنتی را فراهم نموده که آنها را در معرض رخنه سایبری قرار می دهد. این تقریبا غریزه طبیعی هکرها به خصوص هکرهای تحت حمایت دولتی است تا به زیرساخت انرژی حمله نمایند زیرا به راحتی امنیت ملی را مختل می نمایند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 8 فروردین 1400 بروزرسانی: 8 فروردین 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 939

به "آسیب پذیری شبکه های برق جهانی در برابر حملات سایبری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسیب پذیری شبکه های برق جهانی در برابر حملات سایبری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید