ابطال دستورالعمل تبعیض آمیز از سوی دیوان عدالت اداری با هدف تمکین از قانون

به گزارش زنگ قلاب بافی، هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، با ابطال اصلاحیه دستورالعمل اجرایی نحوه انتخاب و انتصاب مدیران حرفه ای، جهت شایسته سالاری، ایجاد فضای رقابتی و قانونمداری را برای انتخاب و انتصاب مدیران هموار کرد.

ابطال دستورالعمل تبعیض آمیز از سوی دیوان عدالت اداری با هدف تمکین از قانون

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، شورای عالی اداری در یکصد و هفتاد و نهمین جلسه مورخ 27 تیر 1396 بنا به پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور دستورالعمل اجرایی نحوه انتخاب و انتصاب مدیران حرفه ای، موضوع تصویب نامه شماره 579095 مورخ اول تیر 1395 شورا را اصلاح کرده و امتیازاتی را برای اقشاری خاص در این مورد قائل شده بود که با شکایت شاکی، هیات عمومی دیوان عدالت اداری به بحث و بررسی در این مورد پرداخت و با اکثریت آراء به موجب ضرورت رفع تبعیض، رعایت شایسته سالاری و نیز ایجاد فضای رقابتی در انتخاب و انتصاب مدیران و همچنین بمنظور رعایت قانون، این اصلاحیه را ابطال کرد.

بر اساس این گزارش، قانون مدیریت خدمات کشوری برای انتخاب و انتصاب مدیران شرایط مشخصی را قائل شده که عبارتند از شایستگی و ارتقای شغلی در فضای رقابتی؛ بنابراین اگر مرجعی علاوه بر این شرایط امتیاز خاص دیگری را برای قشری از کارکنان دولت بمنظور انتخاب و انتصاب به سمت های مدیریتی قائل شود، متضمن ایجاد تبعیض و نیز خروج از چارچوب های قانونی بوده و بر اساس قانون آیین دادرسی و تشکیلات دیوان عدالت اداری، شرایط مصوب خارج از چارچوب قانونی، از سوی هیات عمومی دیوان قابل ابطال خواهد بود.

مستندات قانونی هیات عمومی در این زمینه از این قرار است:

ماده 53 قانون مدیریت خدمات کشوری مقرر داشته: انتصاب و ارتقاء شغلی کارمندان باید با رعایت شرایط تحصیلی و تجربی لازم و پس از احراز شایستگی و عملکرد پیروز در مشاغل قبلی آنان صورت گیرد.

تبصره 3 ماده 54 مقرر داشته: دستگاه های اجرائی موظفند امکان ارتقائ راستا شغلی را با توجه به امتیازات مربوطه در فضای رقابتی برای کلیه کارمندان فراهم نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 آذر 1399 بروزرسانی: 23 آذر 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 730

به "ابطال دستورالعمل تبعیض آمیز از سوی دیوان عدالت اداری با هدف تمکین از قانون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابطال دستورالعمل تبعیض آمیز از سوی دیوان عدالت اداری با هدف تمکین از قانون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید