اعتدال بهاری در آینه علم نجوم

به گزارش زنگ قلاب بافی، احسان مهرجو در گفتگو با خبرنگاران در خصوص لحظه تحویل سال از دیدگاه نجوم گفت: از لحاظ نجومی لحظه تحویل سال، لحظه ای ست که سیاره زمین در مدار خودش به دور خورشید به نقطه اعتدال بهاری می رسد.

اعتدال بهاری در آینه علم نجوم

وی با تاکید بر اینکه جایی که سیاره زمین از نیمکره جنوبی آسمان وارد نیمکره شمالی آسمان گردد نقطه اعتدال بهاری است، گفت: زمین در ساعت 13:07 دقیقه روز شنبه سی ام اسفندماه 1399 به نقطه اعتدال بهاری می رسد و این همان لحظه تحویل سال جدید است.

کارشناس نجوم تاکید کرد: در نخستین روز بهار، طول شب و روز با هم برابر می گردد به طوریکه در تمام جهان 12 ساعت روز و 12 ساعت شب است. سپس هرچه به انتهای بهار نزدیک شویم، به طول روز افزوده می گردد بطوریکه در آخرین روز بهار که زمین به نقطه انقلاب تابستانی می رسد شاهد بلندترین روز سال در نیمکره شمالی آسمان خواهیم بود.

وی با تاکید بر اینکه تقویم شمسی دقیق ترین تقویم جهان به شمار می رود، بیان نمود: این تقویم بر خلاف سایر تقویم ها بر مبنای حرکت زمین به دور خورشید محاسبه می گردد و بر خلاف تقویم میلادی، هر 4 سال یکبار سال کبیسه (اسفندماه 30 روزه) را داریم.

وی گفت: در تقویم هجری شمسی، کبیسه های 5 ساله هم داریم، به این معنا که گاهی بعد از چهار سال، سال پنجم را کبیسه می گیریم و این باعث می گردد دقت تقویم هجری شمسی بالا رود.

کارشناس نجوم با اشاره به یکی از دلایل دقیق بودن تقویم شمسی خاطر نشان کرد: آغاز سال میلادی دقیقاً در نیمه شب نجومی است ولی در تقویم شمسی لحظه تحویل سال متغیر است زیرا بر اساس لحظه رسیدن زمین به نقطه اعتدال بهاری محاسبه می گردد.

وی در خصوص آغاز روز اول فروردین گفت: ممکن است برای بعضی مردم سوال پیش بیاید که چرا بعضی سال ها همان روزی که سال تحویل می گردد روز اول بهار است و گاهی فردای روز تحویل سال، روز اول فروردین است (مانند سال 1400 که تحویل آن شنبه است، اما اول فروردین روز یکشنبه است) که در پاسخ به این سوال می توان گفت این موضوع به قاعده ای در تقویم شمسی بر می گردد که نشان می دهد نوروز ما ایرانیان تحویلی است.

مهرجو ادامه داد: تقویم نویسان ایرانی از گذشته، برای تثبیت آغاز سال بر ابتدای بهار از قاعده نوروز تحویلی استفاده می کنند. به این صورت که ابتدا لحظه تحویل سال را محاسبه می کنند و سپس آن را با لحظه ظهر شرعی همان روز مقایسه می کنند. اگر تحویل سال قبل از لحظه ظهر شرعی رخ بدهد همان روز که سال تحویل شده اول فروردین است اما اگر تحویل سال همزمان یا بعد از ظهر شرعی باشد فردای آن روز اول بهار یا فروردین است.

وی اعلام کرد: در واقع بر اساس قاعده نوروز تحویلی، نوروز منطبق با اول بهار است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 فروردین 1400 بروزرسانی: 18 فروردین 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 955

به "اعتدال بهاری در آینه علم نجوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتدال بهاری در آینه علم نجوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید