اعتراض دولت مستعفی یمن به فعالیت متحدان امارات

به گزارش زنگ قلاب بافی، دولت مستعفی یمن -وابسته به ریاض- از عناصر وابسته به امارات خواست که از بحران کردن شرایط یمن دست بردارند.

اعتراض دولت مستعفی یمن به فعالیت متحدان امارات

با تور دبی ارزان در زیباترین سواحل خلیج فارس استراحت کنید و شهری پر زرق و برق، بین‌المللی و پیشرفته را سیاحت کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، دولت مستعفی یمن امروز شنبه از گروه موسوم به المجلس الانتقالی الجنوبی (شورای انتقالی جنوب) -وابسته به امارات- انتقاد کرد.

خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد، دولت مستعفی از شورای انتقالی خواسته است که بحرانی کردن اوضاع و گردآوری [تجهیزات و نیروی] نظامی را متوقف کند.

این دولت که به ریاست عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور فراری یمن و وابسته به عربستان سعودی و مقیم ریاض است، تأکید کرد، شبه نظامیان وابسته به امارات باید درخواست ریاض برای توقف هر گونه تنش و تکمیل توافق ریاض را بپذیرند و اجرایی نمایند.

دولت مذکور ضمن اعلام مجدد پایبندی به توافق ریاض، مدعی شد که این توافق، گام مهمی برای متحد کردن همه نیروها برای مقابله با جنبش انصارالله یمن است؛ جنبشی که در حال حاضر، با مزدوران وابسته به ریاض و ابوظبی مبارزه می نماید.

دولت مستعفی بعلاوه از شورای انتقالی خواست که از ایجاد بحران، سوء استفاده از شرایط مالی و بهداشتی... و دستاوردهای غیر قانونی دست بردارد.

عربستان سعودی آدینه (روز گذشته) از دولت مستعفی و شورای انتقالی جنوب خواست که اجرای توافق ریاض را تکمیل نمایند. ریاض اطلاع داد که نمایندگان دولت مستعفی و شورای انتقالی گرد هم جمع شدند تا تکمیل اجرای توافق ریاض را آنالیز نمایند.

ریاض با بیان اینکه طرفین بر توقف هر گونه درگیری بر اساس مکانیزم در نظر گرفته شده، تأکید کردند، از طرفین درگیر خواست که توافقات پیشین را اجرایی نمایند، اختلافات را کنار بگذارند و بر اساس مکانیز مورد توافق، عمل نمایند.

شورای انتقالی جنوب اخیرا گام جدیدی در جهت کودتا علیه دولت مستعفی برداشت و از تأسیس وزارت خارجه و مشخص نماینده در کشورهای مختلف اطلاع داد.

شورای انتقالی این وزارتخانه را اداره کل امور خارجی شورای انتقالی جنوب نامگذاری نموده و تصمیمات این گروه شامل مشخص نماینده برای این اداره در آمریکا، سازمان ملل، اتیوپی، اتحادیه آفریقا، فرانسه، کانادا و کویت است.

این اقدام در سایه حمایت امارات از نهادهای وفادار به خود در یمن به منظور حضور سیاسی بیشتر و کنار زدن دولت مستعفی صورت می گیرد. پیش تر طارق صالح از فرماندهان گروه های وابسته به امارات از تأسیس دفتر سیاسی در ساحل غربی یمن و تحرکات خارجی اطلاع داده بود و هدف وی از این اقدام کسب حمایت و مشروعیت بود.

دولت مستعفی یمن و شورای انتقالی جنوب در پنجم نوامبر 2019 پس از درگیری های خونبار میان دو طرف در آگوست همان سال که ده ها کشته و زخمی برجای گذاشت و در پی آن دولت موقت، عدن را ترک کرد، با وساطت سعودی ها یک توافق آشتی موسوم به توافق ریاض را منعقد کردند که هنوز هم اجرایی نشده است.

رقابت و درگیری میان دولت مستعفی و شورای انتقالی جنوب به یکی از پیچیدگی های بحران یمن تبدیل شده و کارشناسان این مسأله را به جنگ نیابتی میان ریاض و ابوظبی بر سر تسلط بر منابع یمن تفسیر می نمایند.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 2 مرداد 1400 بروزرسانی: 2 مرداد 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1141

به "اعتراض دولت مستعفی یمن به فعالیت متحدان امارات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض دولت مستعفی یمن به فعالیت متحدان امارات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید