اقتصاد ایران با وجود کرونا 2.2 درصد رشد کرد

به گزارش زنگ قلاب بافی، تهران (پانا) - رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه پاسخ سیاستی دولت ایران شامل تخصیص دهها هزار میلیارد تومان به شکل بودجه ای و تسهیلات برای حمایت مستقیم از خانوارها و کسب و کارها در مهار تاثیر اقتصادی همه گیری موثر بود، تاکید کرد علیرغم رشد منفی بخش خدمات که 50 درصد سهم تولید ناخالص داخلی ایران را شامل می شود، در فاصله مارس تا دسامبر 2020 ، اقتصاد ایران 2.2 درصد رشد کرد این فرایند بهبودی در سال 2021 ادامه پیدا می کند.

اقتصاد ایران با وجود کرونا 2.2 درصد رشد کرد

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر همتی عصر امروز در نشست روسای کل بانک های مرکزی کشورهای حوزه خاورمیانه و آسیای مرکزی (MCD) که در ادامه سلسله جلسات جانبی اجلاس بهاره صندوق بین المللی پول به صورت مجازی برگزار گشت، گفت: در زمانی که تجهیزات و امکانات پزشکی مورد نیاز بودند، تحریم های یکجانبه و غیرقانونی ایالات متحده مانع دسترسی ایران شد.

وی ادامه داد: ایران اقدامات لازم برای واردات واکسن انجام و واکسیناسیون را شروع کرده است ولی هنوز دسترسی کامل و گسترده به واکسن کرونا وجود ندارد با این وجود در حالی که ابهامات در مورد تحریم های آمریکا برقرار است، اقدامات خوبی برای تولید داخلی واکسن انجام شده است.

رییس کل بانک مرکزی اضافه نمود: ما بر این باوریم که واکسن، یک کالای عمومی است و همگان در سراسر دنیا باید واکسینه شوند تا بتوان همه گیری را پایان داد. بر این اساس از کشورهایی که مازاد واکسن دارند می خواهیم آن را در اختیار سایر کشورها قرار دهند و از کشورهای دارای درآمد بالاتر می خواهیم از برنامه کوواکس پشتیبانی کنند.

همتی اضافه نمود: صادرات نفت ایران از تحریم های ایالات متحده آسیب دید اما صادرات غیرنفتی (و در ماه های گذشته بر اساس روش هایی صادرات نفتی نیز) افزایش یافت. ریال ایران اولین خط دفاعی در مقابل تکانه های خارجی بود و کاهش ارزش آن فشار تورمی را تشدید کرد.

وی ادامه داد: علاوه بر استفاده از منابع صادر کنندگان غیر نفتی، بانک مرکزی ایران در یک سال گذشته 10 میلیارد دلار از منابع خود را برای تامین کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص داد.

همتی شرح داد: همانگونه که می دانید، ایران دارایی های ارزی قابل توجهی دارد اما تحریم های یکجانبه آمریکا دسترسی ما به این ذخایر را قطع کرده است در حالی که برای کمک به اقتصاد و مردم به آنها نیاز داریم.

همتی با اشاره به اقدامات صندوق بین المللی پول برای کمک به اعضا در مقابله با پیامدهای مالی شیوع کرونا گفت: اعتبار صندوق وابسته به آن است که بتواند پشتیبانی مالی و فنی خود را به شکل یکسان و بدون استثنا به تمام اعضا ارائه دهد؛ اما درخواست ایران برای دریافت تامین مالی اضطراری هنوز با گذشت یک سال بدون پاسخ مانده است.

رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد: این اولین درخواست ایران برای کمک مالی از صندوق بین المللی پول در طول چند دهه است و لذا ما از کارکنان و مدیریت صندوق تقاضا داریم در کمترین زمان ممکن فرایند کاری را تکمیل کنند و درخواست ما را به هیئت تحویل دهند.

همتی همچنین با بیان اینکه صندوق بین المللی پول توانست با توسعه جعبه ابزار خود، افزایش دسترسی به تسهیلات اضطراری و ارائه معافیت بازپرداخت بدهی ها به سرعت به نیازهای اعضا پاسخ دهد، اضافه نمود: با این وجود صندوق باید خود را به تمام ابزارهای لازم برای پاسخگویی به هرگونه نیاز در ماه ها و سال های آینده مجهز کند. لازم است صندوق کفایت منابع خود را به طور مداوم مورد بازبینی قرار دهد.

پس از سخنرانی رییس کل بانک مرکزی کشورمان، جهاد آزور مدیر اداره خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین المللی پول اعلام کرد موضوع درخواست وام 5 میلیارد دلاری ایران برای مقابله با پیامدهای همه گیری کرونا را پیگیری می کند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 5 خرداد 1400 بروزرسانی: 5 خرداد 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1044

به "اقتصاد ایران با وجود کرونا 2.2 درصد رشد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقتصاد ایران با وجود کرونا 2.2 درصد رشد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید