برگزاری جشنواره با هدف معرفی ظرفیت میراث فرهنگی کشور

به گزارش زنگ قلاب بافی، ایسنا/ براساس سخنان مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین، برگزاری جشنواره با هدف معرفی ظرفیت میراث فرهنگی کشور انجام می گردد.

برگزاری جشنواره با هدف معرفی ظرفیت میراث فرهنگی کشور

قضیه چیست؟

محمدحسین اسماعیلی توضیح داد: این جشنواره باهدف معرفی ظرفیت میراث فرهنگی کشور با استفاده مناسب از ابزار سینما برگزار می گردد، نگاه ویژه به موضوعات میراث فرهنگی برای فراوری آثار سینمایی، توجه به سینما و فیلم به عنوان رسانه های برتر و ارزشمند برای تبادلات فرهنگی، تغییر نگاه سنتی به میراث فرهنگی به عنوان اشیای قدیمی و بخشیدن نگاهی با قداست و عظیم به داشته های فرهنگی از دیگر اهداف این جشنواره است.

وی اضافه کرد: این جشنواره با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و سازمان سینمایی کشور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صداوسیما و همکاری دستگاه ها و نهادهای فرهنگی استان قزوین در سه بخش برگزار می گردد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین اظهار کرد: با توجه به اینکه استان قزوین دارای پیشینه غنی فرهنگی و سابقه درخشان تاریخی است و در این زمینه به عنوان یکی از الگوهای کشوری بحساب می آید در سازمان سینمایی کشور مصوب شد که این جشنواره به میزبانی استان قزوین برگزار گردد.

وی تأکید کرد: بخش های این جشنواره شامل بخش مسابقه سینمای مستند ایران، میراث معنوی (میراث ناملموس) و جایزه میراث فرهنگی قزوین است، بخش مستند سینمای ایران آثار را در سه گروه مستندهای کوتاه (تا 40 دقیقه)، مستندهای نیمه بلند (از 40 تا 70 دقیقه) و مستندهای بلند (بالای 70 دقیقه) می پذیرد.

اسماعیلی گفت: در بخش میراث فرهنگی فاخر استان قزوین آثاری که با موضوع میراث فرهنگی استان قزوین ساخته شده است در بخش جداگانه ای مورد ارزیابی قرار می گیرد و به فیلم برگزیده نشان زرین راژیا اهدا می گردد، همه فیلم سازان کشور می توانند در این بخش شرکت نمایند.

وی یادآور شد: بخش میراث معنوی و ناملموس نیز به جنبه های غیرفیزیکی فرهنگ و آداب و رسوم می پردازد، این بخش شامل مواردی ازجمله ارزش های اجتماعی، آئین ها و هنرهای آئینی و نمایشی، سنت ها، آداب ورسوم و روش ها، باورهای زیبایی شناسانه و معنوی، بیان هنری، زبان و دیگر جنبه های کارکردهای انسانی است در این بخش نیز به بهترین فیلم و کارگردان جوایزی اعطا می گردد.

اسماعیلی گفت: کلیه مستندسازان بدون هیچ گونه محدودیتی می توانند در این جشنواره شرکت و آثار فراوریشده از سال 95 تا 99 را به نشانی قزوین- بلوار آزادگان- جنب مسجد امام خمینی- اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین کد پستی 34148-1-8871 ارسال نمایند.

وی اعلام کرد: آخرین مهلت ارسال آثار 5 فروردین 1400 اعلام شده بود، اما با توجه به شرایط موجود این مهلت تا سرانجام فروردین تمدید می گردد. همچنین، زمان برگزاری جشنواره 26 تا 31 اردیبهشت 1400 به میزبانی قزوین خواهد بود.

منبع: همگردی
انتشار: 27 فروردین 1400 بروزرسانی: 27 فروردین 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 975

به "برگزاری جشنواره با هدف معرفی ظرفیت میراث فرهنگی کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری جشنواره با هدف معرفی ظرفیت میراث فرهنگی کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید