برگزاری ملاقات 4 جانبه اروپایی-آمریکایی درباره ایران

به گزارش زنگ قلاب بافی، وزیران خارجه آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان در یک نشست 4 جانبه مجازی درباره مسائل مختلف از جمله ایران گفت وگو کردند.

برگزاری ملاقات 4 جانبه اروپایی-آمریکایی درباره ایران

با ما سفر کنید و با تور ارزون اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، منابع خبری می گویند وزیران خارجه انگلیس، فرانسه، آلمان و آمریکا در حال برگزاری یک جلسه مجازی برای رایزنی درباره مسائل مختلف از جمله ایران هستند.

یک مقام وزارت خارجه انگلیس درباره این ملاقات گفت: قویاً از اینکه متحد هم فکری مانند آمریکا بار دیگر به فضای چندجانبگی بازگشته تا بتوانیم به اهداف مشترکمان دست پیدا کنیم، استقبال می کنیم.

خبرنگار ان بی سی در حساب کاربری اش در توئیتر نوشته دیپلمات های ارشد چهار کشور دربار توافق هسته ای ایران، بیماری همه گیر جهانی کووید-19، مسائل جوی، میانمار و آلکسی ناوالنی، مخالف غربگرای روسیه رایزنی نموده اند.

این نخستین رایزنی میان وزیران خارجه چهار کشور دو سوی آتلانتیک بعد از سال 2018 است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا روز گذشته (پنجشنبه) گفت دولت جو بایدن، رئیس جمهور جدید آمریکا در حال اجرا رایزنی هایی با فرانسه، آلمان و انگلیس جهت رسیدن به مواضع متحد در مورد توافق هسته ای ایران است.

سالیوان در پاسخ به سئوالی درباره قصد دولت آمریکا برای بازگشت به برجام توضیح داد: فعالانه در حال تعامل با اتحادیه اروپا هستیم... در سطوح مختلف دولت با آنها گفت وگو می کنیم.

مقام های دولت جو بایدن در روزهای گذشته اعلام نموده اند که قصد دارند آمریکا را به توافق هسته ای برجام بازگردانند. آمریکا اردیبهشت ماه سال 1397 با نقض تعهداتش از این توافق مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد خارج شد.

با وجود این، دولت جدید آمریکا هنوز ساز و کار خود برای بازگشت به توافق هسته ای را اعلام ننموده است. اعضای تیم بایدن در اظهاراتی مبهم می گویند قصد دارند از بازگشت به برجام به عنوان مبنایی برای قوی تر و طولانی تر کردن توافق هسته ای استفاده نمایند.

با آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق هسته ای را نقض نموده و از آن خارج شده است مقام های دولت بایدن به تلویح می گویند بازگشت آنها به برجام منوط به این است که جمهوری اسلامی ایران کاهش تعهداتش در این توافق را به عقب برگرداند.

جمهوری اسلامی ایران تصریح نموده که با توجه به نقض برجام از سوی آمریکا و اینکه اقدامات تهران در واکنش به نقض عهد واشنگتن بوده هر گونه گام از سوی ایران بعد از برطرف تحریم ها صورت خواهد گرفت.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در مصاحبه ای روز دوشنبه با سی ان ان پیشنهاد کرد اتحادیه اروپا می تواند گام های ایران و آمریکا برای بازگشت به برجام را همزمان و هماهنگ کند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه به آکسیوس گفت دولت بایدن چنانچه نخست ایران به توافق پایبند گردد آمریکا را به آن بازخواهد گرداند. او گفت بایدن میخواهد از این توافق به عنوان مبنایی برای رسیدن به توافقی طولانی تر و قوی تر با ایران استفاده کند.

این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: اما ما با این نقطه فاصله زیادی داریم زیرا ایران در چندین حوزه از پایبندی خارج شده و گام های زیادی در این فرایند وجود دارند که ضروری است آنها را ارزیابی کنیم. ما درباره این مسئله هماهنگی نزدیکی با متحدان و شریکانمان و همچنین با کنگره خواهیم داشت.

ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا به طور کامل تعهداتش در توافق هسته ای را اجرا کرد و به کشورهای اروپایی که وعده جبران آثار این خروج را می دادند برای عمل به تعهداتشان فرصت داد.

یک سال بعد که دولت های اروپایی نتوانستند به وعده هایشان عمل نمایند تهران اظهار داشت طبق مفاد مندرج در توافق هسته ای طی چند گام تعهداتش در توافق هسته ای را کاهش خواهد داد.

ایران از آن موقع به بعد تعهداتش به محدودیت های مندرج در برجام در زمینه غنی سازی، میزان ذخائر اورانیوم و تحقیق بر روی سانتریفیوژهای پیشرفته کنار گذاشته است. تهران علاوه بر این کار بر روی یک خط مونتاژ جهت ساخت اورانیوم فلزی را هم از سر گرفته است.

جمهوری اسلامی ایران گفته همه این گام ها بازگشت پذیر هستند و چنانچه واشنگتن به برجام برگردد ایران نیز این اقدامات را به عقب برخواهد گرداند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 870

به "برگزاری ملاقات 4 جانبه اروپایی-آمریکایی درباره ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری ملاقات 4 جانبه اروپایی-آمریکایی درباره ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید