بنزین گران نمی شود

به گزارش زنگ قلاب بافی، اوجی گفت: دولت سیزدهم برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد.

بنزین گران نمی شود

به گزارش خبرنگاران؛ جواد اوجی وزیر نفت در جمع خبرنگاران گفت: دستاورد های جهاد کشاورزی در حوزه جهاد دانشگاهی بسیار امیدوارکننده است. وزارت نفت از شرکت های دانش بنیان حمایت خواهد کرد، تفاهم نامه ها و قرارداد هایی با جهاد دانشگاهی منعقد شده که از همه مهم تر، قرارداد نمک زدایی از نفت خام در میدان مشترک آزادگان است.

او ادامه داد: بهره برداری از این میدان، روزانه بیش از 50 هزار بشکه نفت خام را فرآورش خواهد کرد. همچنین نوسازی ناوگان دکل های شرکت ملی حفاری طی 5 سال با بیش از 100 تا 150 میلیون دلار بار اقتصادی، برنامه بعدی است. دکل های حفاری خشکی نیز قبلا از طریق جهاد دانشگاهی ساخته شده که اکنون استفاده می شود.

به گفته وزیر نفت برنامه بعدی استفاده از ظرفیت های جهاد دانشگاهی برای تصفیه پساب های صنعتی است. به ساخت داخل اعتماد داریم و وزارت نفت قطعا حمایت خواهد کرد.

اوجی گفت: چاه های کم بازده مربوط به دغدغه های ماست که تعداد کل چاه ها 5 هزار و 500 حلقه است و بیش از 700 حلقه از آن ها افت تولید پیدا کرده اند و با تنظیم قراردادهایی، افزایش تولید این چاه ها انجام می دهیم.

به گفته این وزیر دولت سیزدهم هر حلقه چاه در خشکی با تاسیسات همراه آن بالغ بر 10 تا 12 میلیون دلار هزینه دارد، اما افزایش تولید از این چاه های کم بازده، هزینه کمتری دارد.

او ادامه داد: در بحث لوله مغزی سیار برای تعمیر چاه ها نیز ابتکار خوبی از طریق جهاد دانشگاهی اجرا شده که 59 دستگاه از آن با قرارداد امروز تامین خواهد شد.

وزیر نفت گفت: موضوع بعدی مربوط به تولید گاز و سوخت زمستانی است، بالاترین میزان برداشت گاز در میدان پارس جنوبی از ابتدای آغاز بهره برداری آن به بیش از 705 میلیون مترمکعب در انتهای آذرماه و ابتدای دی ماه رسیده است.

اوجی ادامه داد: در تامین سوخت زمستانی، خوشبختانه در سه ماه پاییزی امسال در تامین سوخت نیروگاه ها نسبت به پاییز سال 99 پیشرفت خوبی در حوزه گاز داشتیم، سبد سوختی که تامین شده، حدود 26 درصد سوخت مایع است در حالی که سال گذشته بالغ بر 33 درصد سوخت مایع نفت گاز و نفت کوره بوده است. این کار تاثیر بسزایی در صرفه جویی در سوخت مایع و کاهش آلودگی هوا دارد.

به گفته وزیر نفت، فرایند صادرات اعم از نفت خام، میعانات گازی، فرآورده های نفتی و محصولات پتروشیمی نسبت به سال گذشته چند برابر شده و وصول مطالبات ارزی فرایند خوبی دارد.

بنزین گران نمی شود

اوجی ادامه داد: دولت سیزدهم برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد. 27 میلیون کارت سوخت داریم و یارانه پرداخت می کنیم اما آن بخش از جامعه که خودرو ندارند، بهره ای از یارانه بنزین نمی برند.

به گفته این مقام مسئول طرح پایلوت اختصاص بنزین به افراد به جای خودرو، در قشم و کیش آغاز شده است. به محض کارشناسی شدن طرح و رفع ابهامات، بر حسب صلاح دید تیم اقتصادی دولت و دستور رئیس جمهور در کل کشور اجرایی می شود.

قرارداد سوآپ گاز ترکمنستان به آذربایجان هفته آینده آغاز می شود

اوجی گفت: ظرفیت تزریق گاز شیرین به خطوط لوله، بالغ بر 840 میلیون مترمکعب در روز است، قراردادهای نو برای توسعه میدان گازی پارس شاقتصادی، تکمیل فاز 11 پارس جنوبی و توسعه میادین مشترک، از جمله برنامه های افزایش تولید نفت و گاز است.

وزیر نفت ادامه داد: اقدامات خوبی در بهینه سازی سوخت انجام دادیم، یعنی اقدامات غیرقیمتی و قیمتی اجرا شده است. از رئیس سازمان صداوسیما بابت همکاری خوبشان تشکر می کنم. در این روزها که سردترین روزهای کشور است، در هیچ جای کشور قطعی گاز نداشته ایم.

به گفته این مقام مسئول با تامین سوخت مایع به میزان یک میلیارد لیتر بیشتر از سال گذشته، محدودیت های کمبود گاز در حال جبران است.

وزیر نفت گفت: اجرای قرارداد سوآپ گازی میان ایران و ترکمنستان و آذربایجان از هفته آینده، به پایداری شبکه گاز کمک می کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 30 بهمن 1400 بروزرسانی: 30 بهمن 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1381

به "بنزین گران نمی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بنزین گران نمی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید