بی تحرکی چه بلایی بر سر زندگی ما می آورد؟

به گزارش زنگ قلاب بافی، حققان کلینیک مایو اشاره نموده اند که کاهش جریان خون و کاهش کالری سوزی در حالت نشسته، خطر بروز گرفتگی عروق، فشار و کلسترول خون بالا، مسائل گوارشی، بیماری قلبی عروقی و کبد چرب را افزایش می دهد.

بی تحرکی چه بلایی بر سر زندگی ما می آورد؟

یکی از واضح ترین تهدید هایی که پشت میزنشینی برای شما ایجاد می نماید کاهش متابولیسم بدن و بروز اضافه وزن و چاقی است.

بعلاوه بر اساس آنالیز های اخیر محققان، نشستن های طولانی مدت تا 64 درصد احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. تحلیل ستون فقرات، فشار های بیش از حد بر استخوان های گردن، کمر و لگن و بسیاری دیگر از ناهنجاری های اسکلتی، غضروفی و عضلانی هم از دیگر عوارض پشت میزنشینی های طولانی مدت است:

فتق دیسک: محققان انستیتوی ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی در آمریکا به این نتیجه رسیده اند که حرکات منظم بدنی باعث تحریک جریان خون تازه و ارسال مواد مغذی به دیسک های بین مهره ای می گردد. اما نشستن های طولانی مدت به برهم خوردن هم ترازی دیسک ها و تشکیل کلاژن های سخت بین تاندون ها و لیگمان ها منجر می گردد.

ابتلا به سندرم متابولیک: محققان کلینیک مایو اشاره نموده اند که کاهش جریان خون و کاهش کالری سوزی در حالت نشسته، خطر بروز گرفتگی عروق، فشار و کلسترول خون بالا، مسائل گوارشی، بیماری قلبی عروقی و کبد چرب را افزایش می دهد.

خطر فلج شدن: اغراق آمیز است، ولی طولانی نشستن باعث ابتلا به فلج و یا حتی مرگ زودرس می گردد. نتایج پژوهشی که به مدت هشت سال و نیم در دانشگاه نورث وسترن صورت گرفته است نشان می دهد که شرایط نشستن نامناسب و طولانی مدت بخصوص در افراد سالمند، خطر بروز فلج را 50 درصد افزایش می دهد.

همین محققان مشاهده کردند افرادی که عادت دارند شب ها تلویزیون دیدن نمایند و یا بازی های یارانه ای انجام دهند، به اندازه 61 درصد بیشتر از افرادی که صرفا یک ساعت در روز تلویزیون می بینند، در معرض خطر مرگ قرار دارند.

ابتلا به سندرم تونل مچ دست: رایج ترین خطر نشستن طولانی مدت پشت میز کار، ابتلا به سندرم تونل مچ دست است که با بی حسی، ضعف، درد در دست، مچ و بازو خود را نشان می دهد؛ بخصوص هنگام کار با کیبورد و ماوس. سندرم تونل کارپال شایعترین نوروپاتی به دام افتادن عصب است که در نتیجه فشردگی عصب میانی در ناحیه تونل کارپال ایجاد می گردد.

درد گردن: همین حالا به شرایط نشستن تان در پشت میز کار دقت کنید. به احتمال زیاد به جای اینکه گردن تان در راستای ستون فقرات باشد، به سمت جلو خم شده اید. بدون شک شانه و کمرتان نیز در شرایط نامناسبی قرار دارند، یعنی شانه هایتان افتاده و پشتتان به حالت خمیده در آمده است.

هم تراز نبودن گردن، شانه ها و ستون فقرات در حین قرار گرفتن پشت رایانه که معمولا ساعت ها نیز طول می کشد، باعث ایجاد آسیب های فشاری مکرر و دائمی به عضلات و ساختار استخوانی گردن می گردد که از انتهای جمجمه تا مهره های پشت را درگیر می نماید.

برای کاهش آسیب های وارده ضروری است صاف بنشینید و گردن را جلو نیاورید تا با شانه ها و ستون فقرات در یک راستا باشد.

ابتلا به واریس و لخته های خونی: به عقیده محققان کانادایی، نشستن های طولانی مدت در پشت میز کار یا روی کاناپه امکان بروز ترومبوز وریدی عمقی را به ویژه در بین افراد مبتلا به چاقی مفرط افزایش می دهد. متاسفانه اگر لخته های خونی حرکت نمایند و وارد ریه ها شده و آمبولی ریوی ایجاد نمایند، مرگبار هستند.

ترومبوز وریدی عمقی نیز زمانی بروز می نماید که جریان خون متوقف شده و مایعات بدن در ناحیه ای از پا جمع شده و لخته خونی ایجاد نمایند. توجه داشته باشید که نشستن های طولانی مدت باعث ایجاد ورم قوزک پا، واریس و پوکی استخوان ناشی از کم تحرکی می شوند.

منبع: فرادید
انتشار: 19 مهر 1401 بروزرسانی: 19 مهر 1401 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1568

به "بی تحرکی چه بلایی بر سر زندگی ما می آورد؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "بی تحرکی چه بلایی بر سر زندگی ما می آورد؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی تحرکی چه بلایی بر سر زندگی ما می آورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید