تاثیر عروسک های رباتیک بر ساکنان آینده مریخ!

به گزارش زنگ قلاب بافی، ایسنا نوشت: پژوهشگران اثرات ربات های عروسکی را بر روی ساکنان احتمالی مریخ آزمایش کردند و دریافتند که این ربات های بامزه و مجهز به هوش مصنوعی می توانند برای فضانوردان آینده فواید درمانی داشته باشند.

تاثیر عروسک های رباتیک بر ساکنان آینده مریخ!

ژاپن در پی این است که روزی عروسک های رباتیک به شکل فوک به نام پارو(Paro) را به فضا پرتاب کند. هدف این است که این ربات های خواستنی که مجهز به هوش مصنوعی هستند، به فضانوردان کمک کنند تا با استرس کنار بیایند و حتی در سیاره سرخ با آنها همنشینی کنند.

این شرکت ژاپنی قبلا شبیه سازی دو هفته ای ماموریت مریخ را در یک ایستگاه تحقیقاتی واقع در یک بیابان در ایالات متحده انجام داده است.

فضانوردان احتمالی در این رویداد تمرینات کمک های اولیه را انجام دادند، غذای خود را کشت کردند و نمونه برداری از سنگ و خاک مریخ را شبیه سازی کردند. عجیب تر این که پارو را هم آزمایش کردند.

در گزارشی از این شبیه سازی آمده است: ما بررسی کردیم که پارو(Paro) چگونه احساسات استرس و انزوا را کاهش داد و داده ها در حمایت از پژوهش ها در مورد ماموریت های آینده مفید خواهند بود. نیمی از شرکت کنندگان در این آزمایش در هفته اول با پارو وقت گذراندند، در حالی که بقیه در هفته دوم به آن دسترسی داشتند.

یک ابزار درمانی موثر

این ربات که در سال 1998 از طریق تاکانوری شیباتا، پژوهشگر موسسه ملی علوم و فناوری صنعتی پیشرفته در توکیو طراحی و معرفی گشت، به عنوان یک ابزار درمانی در بسکمک از مراکز مراقبتی، کارآمدی خود را نشان داده است. همچنین نشان داده شده که در آرام کردن بیماران مبتلا به زوال عقل موثر است.

این به این دلیل است که سیستم های هوش مصنوعی این ربات ها، آن ها را قادر می سازد تا به لمس پاسخ دهند، چهره ها را به خاطر بسپارند و اقداماتی را بیاموزند و تکرار کنند که واکنش مطلوب و دلپذیری را در بیمار ایجاد می کند.

این ربات دارای دو پردازنده 32 بیتی، سه میکروفون، 12 حسگر لمسی، سبیل های حساس به لمس و شبکه ای از موتورها و محرک ها است که آن را زیبا، بی صدا و واقعی کرده اند.

میزان پارو از بینی تا دم، 57 سانتی متر و وزن آن 2.6 کیلوگرم است. همچنین صدای بچه فوک واقعی را تقلید می کند و طوری برنامه ریزی شده است که در روز بیدار باشد و در شب خواب آلود باشد.

این ربات شایان ستایش که در کاهش اضطراب در بچه ها مبتلا به اوتیسم نیز موثر نشان داده است، در سال 2002 به دلیل ایجاد بیشترین کاهش سطح استرس در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت شد و در حال حاضر در ایالات متحده و بسکمک از کشورهای اروپایی موجود است و در مراکز مراقبت از سالمندان و روانشناسی در ژاپن استفاده می شود.

مقایسه با حیوان خانگی

شیباتا می گوید: نقش پارو مانند حیواناتی است که برای ارائه درمان استفاده می شوند و نشان داده است که اثرات مثبتی دارد. اما هزینه حیوانات خانگی زیاد است و آموزش دادن آنها زمان می برد، در حالی که به غذا و مراقبت پزشکی نیز نیاز دارند. اما در مقابل، ربات ها بسیار ارزان تر هستند و عمر طولانی تری دارند.

از آنجایی که انتظار می رود سفر به مریخ شش ماه طول بکشد و کار و پژوهش روی این سیاره احتمالاً دو سال ادامه خواهد داشت، این مأموریت یک محیط ایده آل برای آزمایش قابلیت های آرامش بخش این ربات دوست داشتنی فراهم می کند.

شیباتا می گوید: خدمه یک ماموریت مریخی در آینده بسیار منزوی خواهند بود و چهار نفر در یک فضای بسیار محدود حضور خواهند داشت. علاوه بر انزوا، در روابط آنها با افراد دیگر نیز استرس وجود خواهد داشت و پارو قادر خواهد بود شرایط سلامت روان فضانوردان را بهبود بخشد.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 28 دی 1401 بروزرسانی: 28 دی 1401 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1612

به "تاثیر عروسک های رباتیک بر ساکنان آینده مریخ!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر عروسک های رباتیک بر ساکنان آینده مریخ!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید