تمیز کردن کولر گازی در خانه

به گزارش زنگ قلاب بافی، همان قدر که از هوای مطبوع و مناسب داخل خانه خود لذت می برید، مطمئناً همان مقدار هم در طلب نگهداری از کولر گازی یا اسپلیت خود و همچنین صرفه جویی در مصرف انرژی هستید. سرویس و تمیزکاری کولرهای گازی و اسپلیت ها علاوه بر اینکه ماندگاری آن ها را فزایش می دهد، تأثیر به سزایی بر بازدهی آن ها دارد.

تمیز کردن کولر گازی در خانه

جهت دریافت خدمات پتینه کاری با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

کولر های گازی چگونه کار می نمایند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ویکی ساختمون ،شاید نداشتن درک درست از نحوه کارکرد کولر گازی دلیلی باشد که بسیاری از اهمیت تمیز کردن دوره ای آن غافل هستند. به طور کلی کولر های گازی از بخش های اصلی کمپرسور، کندانسور، اپراتور، گاز و لوله مویی تشکیل شده است.

کمپرسور یا موتور وظیفه مکش گاز از اپراتور و راهنمایی آن به سمت کندانسور یا تقطیرنماینده را بر عهده دارد. کندانسور در واقع مجموعه ای از لوله های مسی و صفحات آلومینیومی است که در بخش خارجی دستگاه را تشکیل می دهد و در بیرون از فضای خانه قرار می گیرد و وظیفه آن جذب گرمای گاز یا دفع سرمای آن است.

اپراتور یا تبخیر نماینده در واقع مجموعه ای لوله های و صفحه ها است که در فضای داخلی قرار گرفته و وظیفه آن خنک سازی یا گرم کردن هوا است. هوا به وسیله قسمت بالای دستگاه وارد اپراتور شده و پس از خنک شدن یا گرم شدن از قسمت پایینی به بیرون پرتاب می گردد.

گاز خنک نماینده با دریافت گرمای محیط در بخش اپراتور کولر گازی از حالت مایع تبدیل به گاز و در بخش کندانسور با پس دادن گرما مجدداً به حالت مایع تبدیل می گردد. لوله مویی یا اکسپنشن در کولرهای گازی وظیفه افت فشار و فراهم کردن امکان تبخیر در اپراتور را بر عهده دارد.

وسایل مورد احتیاج برای تمیز کردن کولر گازی

 1. آچار و پیچ گوشتی مناسب
 2. شانه نرم مخصوص (می توانید از فرچه های نرم بهره ببرید)
 3. دستکش های ضخیم مخصوص
 4. دستمال پارچه ای ترجیحا نخی
 5. دستگاه دمنده و مکنده هوا
 6. دستگاه کارواش
 7. مایع شستشوی چربی زدا یا همان مایع ظرف شویی معمولی

نگران در دسترس نبودن بعضی از موارد بالا نباشید. از جاروبرقی می توانید به عنوان دستگاه مکنده بهره ببرید. شیر آب هم می تواند نقش کارواش را ایفا نماید. دستکش هم بیشتر به منظور ایمنی به کار می رود و اگر مراقب باشید دستکش آشپزخانه هم کفایت می نماید.

نحوه تمیز کردن و سرویس کولر گازی

فکرش را هم نخواهید کرد که داخل بخش های مختلف گولر گازی به ویژه فیلترهای آن چقدر می توانند کثیف و پر از آلودگی باشند. سرویس کولر گازی باید طبق یک روال معین صورت گیرد، به این منظور تمام فرآیند تمیز کردن کولر گازی به صورت مرحله به مرحله توضیح داده شده است.

مرحله اول - رعایت نکات ایمنی

مرحله اول به اقدامات قبل از آغاز به کار مربوط می گردد. اولین اقدام لازم اطمینان حاصل کردن از قطع بودن برق دستگاه است. برای این کار ابتدا دوشاخه برق کولر گازی را از برق بکشید و برای محکم کاری حتماً از داخل جعبه فیوزی که در داخل واحد قرار گرفته است، فیوز مربوط به کولر گازی را قطع کنید. یک چهارپایه چوبی یا پلاستیکی مناسب هم انتخاب کنید.

مرحله دوم - تمیز کردن فیلترهای کولر گازی

در این مرحله از سرویس کولر گازی آغاز به تمیز کردن بخش داخلی دستگاه تهویه هوا می کنیم. برای این کار ابتدا خیلی آرام و بدون هیچ گونه فشار، قاب جلویی پنل را باز می کنیم. برای این کار به سمت چپ و راست این دریچه نگاه کنید.

در هر سمت یک فرورفتگی وجود دارد (برای اطمینان بیشتر از نحوه باز شدن قاب جلویی پنل داخلی به دفترچه راهنمای کولر گازی رجوع کنید). انگشت خود را داخل این شکاف ها قرار دهید و به آرامی بیرون بکشید تا ضامن آن آزاد گردد. دو فیلتر اولین چیزهایی هستند که به چشم می آیند که باید آن ها را بیرون بیاوریم. این دو فیلتر را می توانید با استفاده آب و مواد شوینده تمیز کنید.

مرحله سوم - تمیز کردن سنسور کولر گازی

در این مرحله از تمیز کردن کولر گازی نوبت سنسور یا حسگر قرار گرفته در داخل پنل داخلی دستگاه و پشت فیلتر ها است. با کمی فشار می توانید این سنسور دمایی را خارج و با یک پارچه خشک آن را تمیز کنید و سپس سر جای خود قرار دهید. این سنسور در واقع دمای هوای فضا را می سنجد و فرمان روشن شدن را به دستگاه صادر می نماید و کثیف بودن آن موجب ایجاد اختلال در کارکرد آن و در نتیجه افزایش مصرف انرژی می گردد.

مرحله چهارم - شستن کویل های پنل داخلی

منظور از کویل در واقع صفحات رادیات شکلی هستند که در هنگام باز کردن قاب یا در پنل آن ها را مشاهده می کنید. از آنجایی که این کویل ها در ارتباط مستقیم با هوای اتاق هستند، تأثیر به سزایی بر عملکرد دستگاه خواهند داشت. از طرفی هم به همین دلیل این بخش عمدتاً چرب است برای شست و شوی آن باید از اسپری ها یا مایع های شستشوی چربی زدا استفاده کرد.

برای این کار ابتدا خیلی با حوصله روی کویل ها را با مایع شستشو خیس کنید. نیم تا یک ساعت صبر کنید تا مایع عمل کند. سپس با یک برس نرم می توانید آن را کامل تمیز کنید. استفاده از دستگاه های بخارشوی در این مرحله می تواند بسیار مفید واقع گردد. راه چاره ساده تر برای تمیز کردن کویل ها استفاد هاز دستگاه های دمنده هوا است. البته این روش نمی توانند آثار چربی موجود روی کویل را از بین ببرد.

مرحله پنجم - تمیز کردن پنل خارجی کولر گازی

در این مرحله از تمیز کردن کولر گازی پنل خارجی دستگاه یا کندانسور که عمدتاً در فضای باز قرار می گیرد نیز ضروری است که کاملاً تمیز گردد. در ابتدا سعی کنید که به آرامی قسمت رادیات مانند پشتی کندانسور را از دستگاه جدا کنید و با یک دستگاه دمنده هوا یا کارواش یا هر وسیله دیگری که آب و هوا را با فشار خارج می نماید، آن را تمیز کنید. برای شستن این قسمت هم می توانید که از مایع های شستشو بهره ببرید. البته خارج کردن قسمت رادیات مانند خیلی هم واجب نیست و از بیرون و با فشار آب هم می توانید از تمیز شدن آن مطئن شوید.

بعد از تمیز کردن قسمت پشتی کولر گازی، می توانیم که برای محکم کاری دستی به داخل پنل خارجی یا همان کندانسور هم بکشید. برای این کار پنل پشتی یا دریچه رویی را باید باز کنیم. پنکه و فن یکی از اصلی ترین قسمت هایی است که باید حتماً تمیز گردد. برای این کار می توانید از یک دستمال مرطوب بهره ببرید. اگر خیلی به مسائل فنی آشنا نیستید می توانید باز کردن کندانسور و تمیز کردن قسمت خارجی کولر گازی را نادیده بگیرید.

ضمناً نگران خیس شدن قسمت های انتهایی دستگاه نباشید، زیرا که کاملاً عایق و ضد آب هستند. در آخر هم می توانید چند قطره روغن مخصوص موتورهای الکتریکی در قسمت پره های فن بریزید تا از روان بودن آن اطمینان حاصل کنید. بعد از اتمام کار و در حین سر هم کردن کندانسور از محکم بودن پیچ ها مطمئن شوید تا صدای اضافی فراوری نگردد. پس از اتمام تمیز کردن پنل خارجی چند ساعت حتماً صبر کنید تا دستگاه کاملاً خشک گردد.

نکات مهم در فرایند تمیز کردن کولر گازی

 • در تمیز کردن پنل داخلی کولر گازی، حتماً قسمت برقی پنل را خوب با پلاستیک بپوشانید و دقت داشته باشید که این قسمت نباید به هیچ وجه خیس گردد.
 • برای تمیز کردن کویل یا قسمت رادیات مانند کولر گازی سعی کنید از پارچه های مخصوص و فرچه های نرم بهره ببرید.
 • قبل از برگرداندن فیلتر ها حتماً از خشک شدن آن ها مطمئن شوید.
 • از اعمال فشار و حرکات غیر ضروری حین تمیز کردن کولر گازی خودداری کنید.
 • از قرارگیری صحیح و محکم قطعات اطمینان حاصل کنید.
 • قبل از بستن کامل قاب از سالم بودن سیم ها و اتصالات اطمینان حاصل کنید.
 • بعد از تمیز کردن پنل داخلی کولر گازی حتماً راستا تخلیه آب کولر آنالیز گردد.
 • نحوه باز کردن دریچه های کولر با هم تفاوت هایی دارند و سعی کنید حتماً دفترچه راهنمای کولر را مطالعه کنید.

تمیز کردن کولر گازی هر چند وقت یک بار باید صورت گیرد؟

باید بگوییم که به عوامل و شرایط زیادی بستگی دارد. یکی از مهم ترین فاکتور های مدت زمان کارکرد کولر گازی است. از آنجایی که تمیز کردن فیلتر های کولر گازی کار چندان سختی نیست می توانید هر دو هفته تا یک ماه یک بار آن ها را تمیز کنید. تمیز کردن دیگر قسمت های کولر گازی را می توانید سالی یک بار و با آغاز فصل گرما انجام دهید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 6 آبان 1399 بروزرسانی: 6 آبان 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 627

به "تمیز کردن کولر گازی در خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمیز کردن کولر گازی در خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید