تکرار بازی وزیر خارجه آمریکا با کارت برجام

به گزارش زنگ قلاب بافی، به گزارش خبرنگاران، وزیر خارجه آمریکا امروز یکشنبه در پیامی اعلام نمود: از ایران می خواهیم تا به پایبندی به تعهداتش (در برجام) برگردد.

تکرار بازی وزیر خارجه آمریکا با کارت برجام

صفحه توئیتر وزارت خارجه آمریکا به نقل از آنتونی بلینکن وزیر خارجه این کشور نوشت: ایران در حال حرکت در راستا اشتباه است. ایران اقداماتی را اتخاذ نموده که محدودیت های گوناگونی را از توافق (برجام) برمی دارد!

در ادامه این توییت بی توجه به مادتین 26 و 36 توافق هسته ای سال 2015 ادعا شده است: گام های اخیر ایران برنامه هسته ای اش را خطرناک تر می نماید؛ نه کم خطرتر!

این پیامی توییتری در ادامه می افزاید: خواستار بازگشت ایران به تعهدات هسته ای اش هستیم.

ایران روز پنجم اسفند خاطرنشان کرد که مطابق مصوبه مجلس شورای اسلامی، در اعتراض به تداوم تحریم های آمریکا و اجرا نشدن مفاد برجام از سوی طرف اروپایی، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف می نماید و دیگر اجازه نظارت های فراپادمانی را به بازرسان نخواهد داد.

تروئیکای اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) نیز پیشتر با صدور بیانیه ای ضمن ابراز نگرانی از تصمیم ایران درباره توقف پروتکل الحاقی، حمایت خود را از تفاهم به دست آمده میان تهران با آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره تداوم نظارت و راستی آزمایی های ضروری در ایران خاطرنشان کردند.

نکته قابل توجه آن است که در بیانیه این سه کشور اروپایی به نقض صریح قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد از سوی آمریکا هیچ گونه اشاره ای نشده است.

از سوی دیگر، جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا از لحظه ورود به کاخ سفید در 20 ژانویه (اول بهمن)، عملاً هیچ گام محسوسی در راستای بازگشت به برجام برنداشته و به انجام چند اقدام عوام فریبانه کفایت نموده است؛ حال آنکه او موظف به جبران اشتباه دولت قبلی واشنگتن در مورد برجام است.

شایان ذکر است که توافقنامه هسته ای ایران با نام رسمی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در سال 2015 به امضای ایران و گروه 1+5 (ایالات متحده، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) و اتحادیه اروپا رسید.

طبق این توافقنامه، ایران مجاز به غنی سازی اورانیوم تا غنای 3.67 درصد است و در ازای آن، سایر طرف های امضاکننده این توافق ملزم به لغو تحریم های مالی علیه ایران شدند.

به رغم رضایت تمام طرف ها از مفاد این توافقنامه، دولت ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در 8 ماه می 2018 (18 اردیبهشت ماه سال 97) به طور یکجانبه از این توافق خارج شد و تحریم ها علیه ایران را دوباره وضع کرد که این اقدام واشنگتن در کنار انفعال طرف های اروپایی و عدم اقدام مستقلانه آنها در جهت جبران پیامدهای این خروج، مقامات تهران را واداشت تا طبق مادتین 26 و 36 برجام در روندی گام به گام تعهدات برجامی خود را کاهش دهند.

دولت جدید آمریکا در کوشش است تا وانمود کند به دنبال بازگشت به توافق هسته ای سال 2015 با ایران موسوم به برجام است؛ اما در عمل به بهانه های مختلف از انجام این کار سرباز می زند.

لازم به ذکر است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان اعلام نموده بود که تصمیم جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تعلیق اجرای پروتکل الحاقی کاملاً مطابق با متن برجام بوده و این تصمیم در راستای ادامه نقض توافق هسته ای از سوی آمریکا و انفعال سه کشور اروپاییِ متعهد در برجام در عمل به تعهداتشان انجام شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 934

به "تکرار بازی وزیر خارجه آمریکا با کارت برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکرار بازی وزیر خارجه آمریکا با کارت برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید