حقوق چه کسانی افزایش یافته است؟

به گزارش زنگ قلاب بافی، به گزارش تجارت نیوز، هر ساله شاغلان کشور شامل دو دسته کارمندان و کارگران با دو سازوکار کاملا متفاوت افزایش حقوق دارند. کارمندان بر اساس بودجه دولت متوجه می شوند که چه میزان حقوق آنها افزایش یافته است. حقوق کارگران هم بر اساس تصمیم شورای عالی کار متشکل از سه نماینده کارگر، سه نماینده کارفرما و سه نماینده دولت افزایش می یابد.

حقوق چه کسانی افزایش یافته است؟

در گروه اول یعنی کارمندان دولت، آن طور که تا به امروز اعلام شده پیشنهاد دولت در لایحه بودجه سال 99 افزایش 15 درصدی بود که با تصویب شورای نگهبان و ابلاغ رئیس مجلس به دولت به نظر می رسد دیگر کارمندان می توانند منتظر اعمال این افزایش حقوق باشند.

اما در بخش دوم یعنی کارگران، هرچند قرار بود در نیمه نخست امسال تصمیم گیری شود اما روز گذشته تجارت نیوز گزارش داد که جلسه شورای عالی کار برای افزایش حقوق کارگران در هفته آینده تشکیل نخواهد شد و به پس از تعطیلات نوروزی موکول شده است.

تعویق افزایش حقوق کارگران درحالیست که تا به امروز سه سناریو برای این افزایش مطرح شده است.

هرچند پیشنهاد کارفرمایان افزایش 200 هزار تومانی و پیشنهاد کارگران افزایش 1.3 میلیون تومانی حداقل دستمزد سال 99 است اما با توجه به آخرین تورم اعلام شده توسط مرکز آمار احتمال تصمیم گیری افزایش 500 هزار تومانی حداقل دستمزد هم وجود دارد.

با توجه به حداقل حقوق 1.5 میلیون تومانی فعلی کارگران باید دید در آینده شورای عالی کار کدام یک از گزینه های افزایش حقوق را گزینش می کند. ضمن اینکه معمولا پس از تعیین میزان افزایش حداقل حقوق کارگران، برای حقوق کارگران سایر سطوح مزدی، یعنی آنها که پایه حقوقی بیشتر از حداقل مزد دارند نیز رقمی کمتر از میزان افزایش حداقل مزد اعلام می شود.

اما در کنار این دو گروه مورد اشاره یعنی کارمندان دولت و کارگران، گروه سومی هم وجود دارد که شامل بازنشستگان می شود. این گروه نیز منتظر تصمیم گیری شورای عالی کار هستند تا متاثر از این تصمیم گیری، تعیین شود دریافتی آنها چقدر افزایش خواهد یافت.

بنابراین از میان سه قشر کارمندان دولت، کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی فعلا تنها میزان افزایش حقوق گروه اول تعیین شده است و معلوم نیست حقوق دو گروه دیگر چقدر افزایش می یابد. آیا تا پایان فروردین ماه امسال شورای عالی کار پیروز به تصمیم گیری درباره افزایش حقوق کارگران و بازنشستگان می شود؟

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 27 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 305

به "حقوق چه کسانی افزایش یافته است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقوق چه کسانی افزایش یافته است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید