سرطان مثانه؛ علائم و درمان

به گزارش زنگ قلاب بافی، از دیگر عوامل خارجی موثر در پیدایش بیماری سرطان مثانه می توان به مصرف برخی دارو ها، بیماری دیابت، انسداد در مجاری ادراری، التهاب و ورم مثانه و پرتو درمانی اشاره کرد.

سرطان مثانه؛ علائم و درمان

مثانه عضوی از دستگاه تناسلی است که ادرار در آن جمع شده و سپس تخلیه می شود. سرطان مثانه یکی از شایع ترین سرطان ها است و هر ساله میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار می دهد.

سرطان مثانه معمولاً افراد مسن تر را دچار می نماید، اگرچه در هر سنی چه برای خانم ها، چه آقایان ممکن است اتفاق بیفتد و کیفیت زندگی افراد را کاهش دهد.

دکتر مهری مهراد، متخصص ارولوژی در این باره می گوید: مثانه اندامی توخالی در سیستم دفع ادرار است که در بخش پایینی شکم قرار می گیرد. مثانه همچون بادکنکی است که با ابعاد کوچک تر وظیفه جمع آوری و تخلیه ادرار را به عهده دارد. این عضو از بدن دیواره ای ماهیچه ای دارد که ماهیچه مذکور توان انبساط و انقباض داشته و می تواند برای دفع یا نگه داشتن ادرار بدن را کمک نماید.

دکتر مهراد گفت: ادرار مایعی حاوی مواد دفعی و سمی است که در اثر پاک سازی خون در کلیه ها آماده سازی می شود و در داخل مثانه جمع آوری می شود. هنگامی که زمان خارج شدن ادرار فرا برسد، این مایع از مثانه توسط لوله ای به نام پیشابراه خارج می شود.

این متخصص ارولوژی بیان نمود: تمامی فعل وانفعالات در سیستم دفع ادرار برای حفاظت بدن و مصون ماندن جسم از عفونت، لازم و حیاتی است. چه بسیار مواد سمی که از طریق تنفس، پوست و تغذیه وارد بدن می شوند و می توانند انواع بیماری ها را برای فرد ایجاد کنند، اما توسط کلیه ها، خون پاکیزه و تصفیه شده و مواد سمی از راه ادرار بدن را ترک می کنند لذا از این رو سلامت دستگاه دفع ادرار همچون سایر دستگاه های بدن اهمیت پیدا می نماید

.

وی اضافه کرد: بیماری های زیادی مثانه، کلیه ها و دستگاه دفع ادرار را تهدید می کنند. یکی از خطرناک ترین بیماری های مثانه، تومور مثانه بوده که بیشترا دارای فرم و شرایط توده ای شکل است.

دکتر مهراد بیان کرد: تومور مثانه، بیماری کشنده ای است که در میان سرطان های دستگاه تناسلی و ادراری بیشترین آمار مرگ و میر را دارد. در صورتی که در افراد مبتلا به این بیماری مراحل تشخیص و درمان سریعا انجام نشود، با گذشت مدت زمان کم، تومور رشد کرده و می تواند علاوه بر مثانه، اجزای مجاور آن را نیز آلوده کند.

این متخصص ارولوژی ادامه داد: این بیماری دربیشترقریب به اتفاق موارد برای افراد بالای 60 سال اتفاق افتاده و از بین تمامی بیماری های سرطان، آمار هفت درصدی را به خود اختصاص می دهد.

وی گفت: بیماری سرطان مثانه یا تومور مثانه در اشخاص معتاد به سیگار بسیار بیشتر از سایرین شایع بوده و طبق بررسی ها و مطالعات اجرا شده توسط محققان، رد پای دخانیات در بیشتر مبتلایان به این بیماری دیده شده است.

دکترمهراد اضافه کرد: بر اساس پژوهش های اجرا شده در حیطه تخصصی اورولوژی، مشخص شده است که مصرف دخانیات نقش پررنگی در به وجود آمدن تومور مثانه دارد که در این صورت میزان ابتلا به بیشتر سرطان های مثانه با مصرف سیگار و دخانیات ارتباط مستقیم دارند.

این متخصص ارولوژی ابراز داشت: بیماری سرطان مثانه در میان مردان شایع تر است و جزو دسته بیماری های سرطانی بدخیم برای مردان به حساب می آید. بروز این بیماری در کشور های پیشرفته و توسعه یافته بیش از سایر کشور ها است.

وی گفت: هفتاد وپنج درصد از بیماری های تومور مثانه حالت غیر تهاجمی به خود می گیرند، اما احتمال عود بیماری پس از درمان زیاد است و حدود 25 درصد از تومور های مثانه، شرایط تهاجمی دارند. دکترمهراد بیان نمود:عوامل موثر در بروز تومور مثانه به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتند از: ژنتیک و عوامل خارجی.

این متخصص ارولوژی ادامه داد: این دو عوامل موثر در بروز تومور مثانه بر یکدیگر تاثیر گذاشته و احتمال بیماری را بالا می برند. به عبارت دیگر ژن های موثر در بروز سرطان باتوجه به شدت دریافت عوامل خارجی، فعال شده و حالت سلول هارا به سمت این بیماری تغییر می دهد.

وی گفت: از جمله عوامل خارجی موثر در بروز تومور مثانه می توان به مصرف دخانیات اشاره کرد لذا به همین خاطر ابتلا به این بیماری در زنان کمتر از مردان است، زیرا آمار زنان سیگاری به نسبت مردان سیگاری کمتر است.

دکتر مهراد اضافه کرد: افرادی که دخانیات و سیگار مصرف می کنند، افراد شاغل در واحد های صنعتی که با مواد شیمیایی صنعت چاپ، ماده های رنگی، پتروشیمی و برخی از انواع فلزات کار می کنند، بیش از دیگران ریسک بیماری تومور مثانه یا انواع سرطان ها را به همراه دارند که توصیه پزشکان برای این افراد، انجام معاینات مشخص دوره ای در زمان های منظم می باشد.

این متخصص ارولوژی توصیه کرد: اگر در برنامه غذایی افراد مصرف کافی مایعات سالم گنجانده شود، احتمال مبتلا شدن به بیماری سرطان مثانه کاسته می شود. نکته مهم درخصوص نوع مایع مصرفی این است که اگر آب یا مایعات مصرفی حاوی آرسنیک باشد.

علاوه بر عدم سود دهی، مضرنیز می باشد و بیماری سرطانی را تشدید می نماید.

وی اضافه کرد: از دیگر عوامل خارجی موثر در پیدایش بیماری سرطان مثانه می توان به مصرف برخی دارو ها، بیماری دیابت، انسداد در مجاری ادراری، التهاب و ورم مثانه و پرتو درمانی اشاره کرد.

دکترمهراد بیان کرد: بر اساس مطالعات و تجربیات پزشکان و متخصصین این امر، لازم است در مدارس، آموزش های لازم در این زمینه داده شود و نقش مخرب دخانیات در ایجاد انواع بیماری های کشنده سرطانی توضیح داده شود تا به طور دقیق آشنایی با عواقب این رفتار ها تبیین شود. همچنین انجام غربالگری در بین گرو های پرخطر از ابتلا و پیشرفت بیماری خواهد کاست.

این متخصص ارولوژی توضیح داد: برای درمان بیماری سرطان مثانه درمرحله ابتدایی، سطح بیماری و درجه بندی آن طبقبررسی ها و معاینات سنجیده می شود و بعد از مشخص شدن سطح بیماری، مناسب ترین روش درمانی اتخاذ شده و بیمار در این خصوص لازم است همکاری کامل با پزشک خود داشته باشد.

وی ابراز کرد: حدود هفتاد درصد مبتلایان به بیماری سرطان مثانه تنها یک لایه سطحی از مثانه شان درگیر بیماری می شود و عضلات داخل این اندام سالم باقی می ماند که برای درمان بیماری تومور ها برداشته و آن دسته نواحی از مثانه که درگیر با این بیماری شده اند نیزتراشیده می شوند.

دکترمهراد ادامه داد: برای تخلیه تومورمثانه از دستگاهی به نام سیستوسکوپ بهره گرفته شده و بعد از آن درمان تکمیلی برای جلوگیری از عود بیماری اتخاذ می شود.

این متخصص ارولوژی بیان نمود: حدود 20 تا 25 درصد مبتلایان پس از مدتی حالت بیماری تهاجمی پیدا می کنند و 30 درصد بیماری های تومور مثانه دچار درگیری عضلات و ماهیچه های مثانه با تومور شده که متاسفانه برای درمان لازم است مثانه کامل خارج شود و گاهی بخش های مجاور هم تخلیه و برداشت شده تا هیچ اثری از بیماری درون بدن باقی نماند.

وی درپایان گفت:: با اینکه هیچ روش تضمینی برای پیشگیری از سرطان مثانه وجود ندارد، اما می توانید اقداماتی را برای کمک به کاهش خطر ابتلا به آن انجام داد که برخی از آن ها عبارتند از: سیگار نکشید، در مورد مواد شیمیایی محتاط باشید، رژیم غذایی سالم داشته باشید و آب کافی در طی روز بنوشید.

منبع: روزنامه آفتاب یزد

منبع: فرادید
انتشار: 12 مرداد 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 455

به "سرطان مثانه؛ علائم و درمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرطان مثانه؛ علائم و درمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید