سفر به بام کرمان در پیچ و خم وعده ها، جاده ای که به مقصد نمی رسد

به گزارش زنگ قلاب بافی، خبرنگاران - گروه استان ها: شمالی ترین شهرستان کرمان به خانه عرفای ایران شهرت دارد یکی از شهرستانهای دور افتاده از مرکز استان کرمان، که برخلاف جایگاهش در بالای نقشه بزرگترین استان کشور در زمینه توسعه مالی از جمله شهرستانهایی است که کمترین توجه به آن شده است.

سفر به بام کرمان در پیچ و خم وعده ها، جاده ای که به مقصد نمی رسد

از سفر با هزینه سفر به کانادا با هواپیما لذت ببرید. سفری فراموش نشدنی به تورنتو و آبشار نیاگارا که حسابی حال شما را دگرگون خواهد کرد.

کوهبنان با سابقه طولانی تاریخی اش در سالهای اخیر به دلیل قابلیت های معدنی اش به خصوص در زمینه استخراج زغال سنگ مورد توجه ویژه نهاده شده است اما تا قبل از تبدیل این منطقه به شهرستان زیر سایه نامهای شهرستانهای زرند و راور بوده است.

اصولا توسعه زیر ساختها در این شهرستان برپایه فعالیت های عمرانی و مالی بوده که از سوی شرکت زغال سنگ استان کرمان در این منطقه اجرا شده است و بعضی از شهرهای و روستاهای این شهرستان برپایه فعالیتهای کارگری وابسته به معدن شکل گرفته اند.

یکی از این زیر ساختها جاده دسترسی به شهر کوهبنان است که اصلی ترین محور عبوری از این شهرستان به مرکز استان کرمان محسوب می گردد این جاده همزمان با شروع فعالیت شرکت زغالسنگ در این منطقه به منظور عبور و مرور کارگران و مواد استخراجی معدن احداث شد و از آن موقع تا به امروز زیر بار ترافیک ماشین آلات سنگین و ماشینهای حمل و نقل زغال سنگ بوده است.

همان گونه که از نام این شهرستان معین است کوهبنان منطقه ای کاملا کوهستانی است و همین مسئله موجب شده است جاده کوهبنان به کرمان نیز محور پر از پیچ و خم و یکی از خطرناکترین جاده های استان لقب بگیرد.

همین امر بود که از 9 سال قبل زمینه تصویب مصوبه احداث جاده جدید کرمان - کوهبنان را فراهم کرد اما کلنگی که در آن موقع به زمین زده شد همچنان سرجای خودش مانده و اقدام جدید برای ساخت جاده کوهبنان تا چند ماه قبل انجام نشده بود.

این مصوبه در حقیقت نتیجه دور اول سفر دولت نهم به استان کرمان بود که البته از دوم اسفند 86 پس از کلنگ زنی توسط استاندار وقت عملیاتی نشده است.

هر چند که این جاده در لیست طرحهای مهر ماندگار نهاده شد اما در این لیست هم ماندگار شد و به انتها نرسید و حالا خبرهایی از اختصاص اعتبار مورد احتیاج و شروع ساخت فازهای ابتدای این جاده شنیده می گردد و چند کیلومتر از این جاده در دست ساخت است.

هر چند کار احداث این جاده به کندی پیش می رود اما مردم کوهبنان امیدوارند این طرح به انتها برسد و با ادامه تزریق اعتبار به این طرح، آرزوی 40 ساله مردم کوهبنان برای احداث جاده ای بین شهری و استاندارد به حقیقت نزدیک گردد.

جاده کوهبنان - زرند زیر بار حمل نقل زغال سنگ و مسافر

حسین امیری، نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس در تبادل نظر با مهر در مورد این جاده ابراز امیدواری کرد که جاده کرمان به کوهبنان که از جمله راههای طولانی و البته غیر استاندارد محسوب می گردد سامان یابد.

وی اضافه کرد: این جاده به خصوص در قسمت شهرستان زرند به کوهبنان از شرایط نا مناسبی برخوردار است اما در دولت یازدهم انتها اعتبار مورد احتیاج برای احداث این محور در نظر گرفته شد و کار در چند کیلومتر ابتدایی در حال اجرا است.

این جاده ثمره فعالیت شرکت زغالسنگ در شمال استان است و کاربری حمل نقل مسافری ندارد، این گفته امیری در مورد جاده فعلی کوهبنان است. وی در ادامه در مورد احداث جاده کوهبنان اضافه کرد: کوهبنان احتیاج به توسعه زیر ساختها در بخش حمل و نقل دارد و باید به این نکته توجه گردد که حمل و نقل کالا و مسافر یکی از مهمترین زیر ساختهای در راستا توسعه شهرستان محروم کوهبنان است.

امیری ادامه داد: این جاده هم اکنون غیر استاندارد است و از گردنه های تند و فاقد ابتدایی ترین استانداردهای روز برخوردار است.

وی با اشاره به شرایط مهاجرت از این شهرستان تاکید نمود: ایجاد زیر ساختها در شهرستان موجب ماندگاری نسل جوان در این شهرستان می گردد.

امیری اضافه کرد: کار احداث این جاده با اختصاص اعتبار شروع شده و انتظار می رود که با مساعدت پیمانکاران عملیات احداث جاده تسریع یابد و قبل از شروع فصل زمستان در مناطق کوهستانی منطقه شاهد پیشرفت قابل توجه و حذف نقاط حادثه خیز باشیم.

وی گفت: در گذشته هم بارها خواهان بهسازی این جاده و احداث جاده جدید برای حمل و نقل مسافران بودیم اما متاسفانه اقدام عملی شاهد نبودیم و حالا مردم انتظار دارند این طرح در اولویت کارهای دولت قرار گیرد چون شرایط این جاده بسیار نامساعد و خطر آفرین است.

وی ادامه داد: در سالهای گذشته بروز تصادفهای متعدد موجب کشته و زخمی شدن مسافران عبوری از این جاده شده است.

سیدحمزه روح الامینی در تبادل نظر با مهر اظهارداشت: جاده کوهبنان در واقع شامل جاده دسترسی از زرند به شهر کوهبنان است و کار احداث جاده جدید در این محور شروع شده و در حال اجرا است.

نقاط حادثه خیز در جاده جدید حذف می گردد

روح الامینی اعتبار مورد احتیاج به این پروژه پیگیری شده است و اما باید در نظر داشت این پروژه ملی است.

وی گفت: این پروژه طبق فازبندی ها و برنامه ریزی های اجرا شده در حال پیگیری است و پس از اتمام در کنار حذف نقاط حادثه خیر زمان دسترسی مردم به شهر کرمان و زرند نیز کاهش خواهد یافت.

محور جدید کرمان - زرند 22 کیلومتر کوتاه تر می گردد

محمدرضا مهدلو فرماندار کوهبنان نیز در تبادل نظر با زنگ قلاب بافی در مورد این جاده اظهارداشت: جاده جدید طی یک ماه گذشته کلید خورده است و کاملا مجزا از جاده قدیمی شهر کوهبنان است جاده کنونی در واقع راه دسترسی به معادن بوده که بعضا بسیار حادثه آفرین است و به گونه ای طراحی شده که راهی برای دسترسی به زیر ساختهای معدنی باشد.

وی توضیح داد: مردم کوهبنان طی سالهای گذشته با سختی های فراوانی در عبور و مرور از این جاده روبرو بوده اند و امیدواریم مسائل به زودی رفع گردد.

فرماندار کوهبنان گفت: در حال حاضر 11 کیلومتر این جاده بازگشایی شده و شش کیلومتر در دست زیر سازی است و اگر بودجه مورد احتیاج به این بودجه اختصاص یابد کار در بازه زمانی اندک به انتها می رسد.

وی ادامه داد: با اجرای این جاده جدید راه 22 کیلومتر کوتاه تر خواهد شد و پیچ و خم ها و نقاط حادثه خیر حذف خواهد شد و از نظر زمانی 30 دقیقه صرفه جویی در راستا صورت خواهد گرفت.

فرماندار کوهبنان اضافه کرد: در صورتیکه اعتبار مورد احتیاج به صورت کامل اختصاص یابد پروژه در سال 95 به اتمام خواهد رسید.

چندی قبل بود که نخستین مرحله از سمینار کرمان شناس با عنوان سمینار کوهبنان شناس در این شهر برگزار گردید که نشان از قابلیتهای بالای گردشگری و تاریخی این شهر دارد و از بن بست خارج شدن این شهر با اجرای جاده جدید کوهبنان به زرند و از طرف دیگر احداث جاده دسترسی از این شهر به سمت یزد می تواند در راستای توسعه شهری تاثیر گذار باشد.

کمبود اعتبارات برای فازهای مختلف این جاده و لزوم توجه در سطح ملی به شهرستان محروم کوهبنان می تواند در کنار محرومیت زدایی آرزوی دیرینه مردم این دیار را نیز به مقصد برساند.

خبرنگار: مهلا نخعی

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 بهمن 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 64

به "سفر به بام کرمان در پیچ و خم وعده ها، جاده ای که به مقصد نمی رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به بام کرمان در پیچ و خم وعده ها، جاده ای که به مقصد نمی رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید