قالب بندی فونداسیون چیست؟ مزایا و معایب هر یک از انواع آن

به گزارش زنگ قلاب بافی، اجرای فونداسیون از مهم ترین عملیات ها در ساخت وساز است که خود شامل مراحل مختلفی می شود. قالب بندی فونداسیون یکی از مهم ترین این مراحل است که تحت شرایط و استاندارهای خاصی صورت می گیرد و انواع خاص خود مانند آجر، چوب و فلز را نیز دارد. حال اینکه قالب بندی چیست در ادامه بررسی خواهد شد. در این مقاله از ویکی ساختمون به معرفی انواع قالب بندی فونداسیون، ویژگی ها، مزایا و معایب هر یک از آن ها خواهیم پرداخت.

قالب بندی فونداسیون چیست؟ مزایا و معایب هر یک از انواع آن

قالب بندی فونداسیون چیست؟

قالب بندی یکی از عملیات های اجرایی در ساخت فونداسیون ها است. در واقع بعد از گودبرداری و خاکبرداری و اجرای بتن مگر نوبت به قالب بندی فونداسیون می رسد. قالب بندی به نوبه خود تأثیرات عمده ای بر جنبه های مختلف ساخت وساز از جمله زمان و هزینه می گذارد.

از این رو رعایت نکات اجرایی، نگهداری، کیفیت اجرا، به کارگیری بهترین نوع قالب و هماهنگ با نوع پروژه، تاثیر فراوانی بر کل پروژه دارد. اینکه از چه مصالحی در قالب بندی استفاده خواهد شد به مؤلفه های مختلفی همچون بودجه بستگی خواهد داشت. قالب بندی ها جدایی از نوع مصالح، از نظر اندازه نیز با یکدیگر تفاوت خواهند داشت.

نکات مهم قالب بندی فونداسیون

 • مشخص کیفیت قالب بندی و مصالح
 • شاقول بودن فونداسیون
 • مشخص کردن ابعاد فونداسیون به صورت طولی و عرضی و ارتفاع آن ها
 • رعایت کاور آرماتورها در فونداسیون
 • ثابت و مستحکم بودن قالب ها
 • درزبندی مناسب بتن برای جلوگیری از در رفتن شیره بتن
 • استفاده از روغن قالب برای افزایش کیفیت سطح بتن و دوام بیشتر قالب

انواع قالب بندی

دسته بندی اصلی در خصوص انواع قالب بندی فونداسیون بر اساس مصالحی است که در اجرای آن ها به کار برده می شود. بر همین اساس، می توان انواع زیر را در نظر گرفت.

 • قالب بندی آجری
 • قالب بندی فلزی
 • قالب بندی چوبی
 • قالب بندی بتنی

قالب بندی آجری

قالب بندی آجری فونداسیون از رایج ترین انواع قالب است. قابل بندی آجری بیشتر در فونداسیون های مجاور خاک استفاده می شود. ضخامت قابل بندی آجری به ارتفاع بتن و نیروهای وارد شده بستگی دارد و به طور کلی در بازه 10 تا 20 سانتی متری قرار خواهد گرفت. از طرفی هم قالب بندی آجرى به صورتی طراحی و پیاده سازی شود که قادر باشد نیروى جانبى وزن بتن، ویبراتور و نیز وزن کارگر در زمان بتن ریزی را تحمل نماید و پایدارى خود را حفظ کند.

قالب بندی آجری مزایایی همچون در دسترس بودن مصالح ساده و ارزان بودن به دنبال دارد. مزیت دیگر این عمل آن است که بعد از سخت شدن بتن آجرها به راحتی از قالب جدا شده و می تواند در محل های دیگری مورد استفاده قرار گیرند. از طرفی هم عدم رعایت استاندارها در اجرای آن می تواند معایبی همچون کرمو شدن آجر ها یا فرو ریختن آن ها به دنبال داشته باشد.

بیشتر بخوانید: مراحل اجرای فونداسیون اسکلت فلزی همراه با عکس

اساسی ترین مشکل در این نوع قالب بندی این است که آجر آب بتن مجاور خود را جذب کرده و آن را خشک می کند. این عمل فعل و انفعالات شیمیایی را در آن متوقف می کند و در نتیجه حدود 5 سانتی متر بتن مجاور خود را فاسد می کند.

قالب بندی چوبی

از دیگر قالب بندی های محبوب فونداسیون نوع چوبی آن است که دلیل آن هم هزینه بسیار کم و سرعت بالای اجرای آن است. استفاده از قالب چوبی جهت قالب ­بندی فونداسیون در بسیاری موارد سبب صرفه اقتصادی و افزایش سرعت اجرا خواهد شد. در پروژه های بزرگ و یا در انبوه سازی استفاده از قالب چوبی بیشتر مورد توجه است.

چوب و تخته چندلا برای تمام کارهای قالب بندی از درست کردن قاب قالب تا دیواره آن و پایه های اطمینان مورد استفاده قرار می گیرد. برای درست کردن قالب از چهار تراش قطعات الوار، تخته و تخته چندلا استفاده می شود. قالب ها باید به اندازه ای ساخته شوند که حمل آن ها با وسایل موجود در کارگاه و نیروی انسانی امکان پذیر باشد. در هنگام ساخت، نصب و بتن ریزی نیاز به دقت زیادی وجود دارد تا به سطوح نرم و لبه ها آسیب نرسد. به خصوص دقت بیشتری برای قالب برداری و انبار کردن قالب ها لازم است.

شاید بتوان سبک و ارزان بودن، کاربری آسان و ساده بودن اجرا، ضریب حرارتی پایین و ساده بودن اتصالات را از مهم ترین مزایای قالب بندی چوبی فونداسیون در نظر گرفت. از طرفی هم قالب بندی های چوبی از استحکام کمی برخوردار هستند و بعد از مدتی دیگر آن کیفیت لازم را نخواهند داشت و عدم توجه به همین موضوع می توان اجرای فونداسیون را با مشکل روبرو کند. از دیگر معایب قالب بندی چوبی می توان به بالاتر بودن احتمال وجود درز و شکاف در ساختار قالب بندی که موجب افت کیفیت بتن می شود اشاره کرد.

قالب بندی فلزی فونداسیون

مقاومت قالب بندی در برابر نیروهای وارده به آن از سوی خود سازه و دیگر عوامل، از مهم ترین مؤلفه ها در انتخاب یکی از انواع قالب بندی فونداسیون است. در بسیاری از پروژه های ساختمانی، مقادیر بالایی از استحکام در قالب بندی مورد نیاز است و به همین دلیل هم از قالب بندی های فلزی استفاده می شود. قابل بندی های فلزی خود به سه نوع ثابت، رونده و لغزان دسته بندی می شوند.

در پروژه هایی که حجم کار بالا و همچنین تنوع قالب بندی کم باشد، قالب بندی فلزی یا فولادی از جنبه هزینه به صرفه خواهد بود. هزینه اولیه این نوع از قالب بندی به نسبت سایر انواع بالاتر است اما از طرفی هم ماندگاری بالای آن ها می تواند تا حد زیادی این هزینه اضافی را پوشش دهد. قالب های فولادی به دلیل مقاوم بودن و امکان استفاده از اتصالات خاص می توانند به سهولت و با سرعت زیاد باز و بسته شوند. در هوای سرد و گرم، این قالب ها حتی المقدور باید عایق بندی شده و از تغییرات حرارتی در آن ها جلوگیری شود.

از مزایای عمده قالب بندی فلزی فونداسیون می توان به سرعت اجرای بالا، ساده بودن روش و نحوه اتصال، مقاومت بسیار بالا، دوام و ماندگاری بالا، برپا و جمع کردن سریع قالب ها، ایجاد سطح صاف برای بتن ریخته شده در قالب، مقاومت و عدم احتراق و بهره وری زیاد اشاره کرد. از طرفی هم از معایبی همچون وزن سنگین، هزینه راه اندازی اولیه بالا و نیاز به تدارکات و تمهیدات خاص نباید غافل شد.

قالب بندی بتنی فونداسیون

همان طور که در بخش قالب بندی فلزی عنوان شد، استحکام و مقاومت قالب بندی در برابر نیروهای وارده از مهم ترین جنبه های انتخاب یک قالب بندی خاص است. سیستم قالب بندی بتنی از مقاومت بالایی برخوردار هستند و از طرفی هم مهاربندی آن به نحو صحیحی امکان پذیر است. نحوه قرارگیری قالب بتن باید به گونه ای باشد که از خارج شدن بتن از میان آن ها جلوگیری به عمل آید. برای اجرای قالب بتنی، قالب ها باید خنک باشند.

در صورتی که قالب بندی ها داغ باشند، کیفیت بتن را کاهش داده و باعث تغییر رنگ آن می شود. این امر باعث می شود بتن شکل مناسب خود را از دست دهد. در خصوص مزایای این نوع از قالب بندی هم باید عنوان داشت که قابل بندی بتنی استحکام و مقاومت بسیار بالایی دارد اما از طرفی هم سرعت اجرای آن کم و نیاز به نیروی کاری بالایی دارد.

سخن آخر

قالب بندی ها با توجه به نقشی که در ساخت فونداسیون ها ایفا می کنند، تاثیر گذاری عمده ای می توانند از مؤلفه های مختلفی از ساختمان سازی داشته باشند. قالب بندی فونداسیون انواع مختلفی از جمله چوبی، فلزی و فلزی دارد که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند. راضی خواهیم شد، نظرات و پرسش های خود را در خصوص این محتوا با ما در میان بگذارید.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 31 شهریور 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 556

به "قالب بندی فونداسیون چیست؟ مزایا و معایب هر یک از انواع آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قالب بندی فونداسیون چیست؟ مزایا و معایب هر یک از انواع آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید